Bexsero aşı MenB (menenjit B) tipi olarak adlandırılan bir tür beyin ve omurilik zarı enfeksiyonundan korunmak için yapılır. Meningokok şeklinde de tanımlanan bu hastalığın bakterileri menenjit B’nin yanı sıra kan zehirlenmesine de yol açarak öldürücü olabilir. Bunların dışında daha birçok enfeksiyona neden olabilen meningokok bakterileri, tedavi için gecikildiği takdirde hastalık geçse bile ciddi kalıcı hasar bırakabilmektedir. Bexsero aşı bu bakımdan çok önemli bir koruyucudur ve meningokok’a karşı alınabilecek en iyi önlemdir.

Bexsero Asi

Bexsero aşı nedir?

2018 yılının kasım ayı ile birlikte Türkiye’de de piyasaya sürülmüş olan Bexsero aşı uygulanmaya başladığından beri çok olumlu sonuçlar alınmıştır. Bexsero aşı bir menenjit aşısıdır. Menenjit beyin ve omurilik zarı iltihabıdır ve ölümcül bir hastalıktır. Uygulanmaya başlanması daha önce olan ACWY tiplerindeki menenjit aşılarının B tipi olanıdır. Çünkü menenjite neden olabilen birçok bakteri ve virüs vardır. Dolayısıyla bir hastalığa neden olabilen bakteri ve virüsler çeşitlendikçe onlarla mücadele etmek için geliştirilen aşılar da çeşitlenmektedir. Menenjit, pnömokok ve yukarıda bahsettiğimiz meningokoka neden olan bakteri ve virüsler farklıdır. Dolayısıyla bunlardan korunmak için yaptırılan aşılar ile neredeyse virüs ve bakterilerin %90’ına engel olunur.

Bexsero aşı ne zaman yapılır?

Menenjit B aşısı ne zaman yapılır? Bexsero aşı 2 aylık bebeklerden 50 yaş yetişkinlere kadar yapılabilmektedir. Aşının uygulanacağı kişinin yaşına göre dozlar değişiklik gösterebilir. Herhangi bir uzman hekim ile bu konuyu görüşerek en uygun aşı takvimini belirlemesini sağlayabilirsiniz. Bunların yanı sıra Bexsero aşı yaşlara göre aşağıdaki şekilde uygulanır:

  • 2 ila 5 aylık bebekler için 3+1 doz takvimi: En az 1 ay arayla olacak şekilde 3 doz yapılır. Bebek 12 ila 23. aylardayken de 1 doz ek olarak yapılır. Yapılan bazı klinik çalışmalar 2+1 dozun da koruma sağlayacağı yönündedir. Eğer uzman bir hekim ile konuştuktan sonra bebek için 2+1 doza  karar verilirse aşı takvimi de muhtemelen şu şekilde düzenlemek mümkündür: 2, 4, 14 ya da 15. ayda olacak şekilde 2+1 veya 3, 5, 15. aylarda olacak şekilde 2+1 doz
  • 6 ila 11 aylık bebekler için 2+1 doz takvimi: Minimum 2 ay arayla 2 doz, 12 ila 23. aylar arasında da 1 ek doz
  • 2 ila 10 yaş grubuna 2 doz takvimi: Minimum 2 ay arayla olacak şekilde 2 doz yapılmalıdır (bu yaş grubunda yenileme için ek doza gerek olmadığı kararlaştırılmıştır)
  • 12 ila 23 yaş grubuna 2+1 doz takvimi: En az 2 ay arayla 2 doz, son dozdan 12 ila 23 ay sonra da 1 ek doz
  • 11 ila 50 yaş grubuna 2 dozluk takvim: Minimum 1 ay arayla 2 doz yapılacaktır (bu yaş grubu için de yenileme için ek doza gerek duyulmamaktadır)
Benzer Gönderiler  Laktoz Nedir? 8 Laktoz İntoleransı Belirtileri

Bexsero Aşı Şeması

Daha net anlaşılması bakımından Türkiye’de geçerli olacak şekilde belirlenen Bexsero aşı şeması şu şekildedir:

Bexsero Asi2

Şemada da görüldüğü gibi meningokok hastalığındaki B grubu bakterilerin neden oldukları menenjite karşı aşı her yaştan insana uygulanabilir. Ancak bazı grupların bu hastalığa yakalanma riski daha fazladır.

Bexsero Aşı Yan Etkisi

Bexsero aşı kendi başına da yan etki yapabilir, herhangi bir ilaç ile etkileşime de girebilir. Ancak genellikle yan etkiler oldukça hafif seyreder ve bir iki güne kendi kendine kaybolurlar. Bunların dışında çok ciddi yan etkiler de görülebilir. Bexsero aşı uygulananlarda rastlanan hafif şiddetli yan etkiler şu maddeler ile açıklanabilir: dâhil olmak üzere herhangi bir ilaçla reaksiyonlar

Bunları çok hafif yan etkilerdir ve uzun süreli devam etmezler. Genellikle bir haftaya kadar hepsi kendiliğinden geçer.

Bexsero Asi1

Bexsero Aşı Sonrası

Bazılarında tıbbi işlemlerin uygulanması sırasında aşırı stres gelişebilir ve bu işlemlere aşı da dâhildir. Aşı yapıldıktan sonra olası baygınlık durumuna karşı önlem almak için işlem sonrası bir süre uzanır ya da oturur hâlde dinlenmeniz istenebilir. Bu, baygınlık sırasında gerçekleşebilecek düşme ve yaralanma ihtimallerine karşı alınan bir önlemdir. Eğer aşı yapıldıktan sonraki dinlenme etkinliği sırasında baş dönmesi ya da görme bozukluğu yaşarsanız yetkilileri bu konuda bilgilendirmeniz gerekir.

Bazen yukarıda bahsettiğimiz aşı bölgesinde ağrı konusu daha şiddetli bir hâl alabilir. Enjeksiyon sonrasında dayanılmaz bir şiddette ağrı yaşarsanız, ki bu çok nadir yaşanır, bu konuda da uzmanları bilgilendirmeniz iyi olacaktır.

Benzer Gönderiler  Safran Nedir? Safranın Faydaları Nelerdir?

Ayrıca milyonda birlik bir ihtimalle Bexsero aşısına karşı alerji oluşması durumu gerçekleşebilir. Bu ihtimal neredeyse tüm ilaçlar ve aşılar için geçerlidir ve çok çok düşük bir risk de bu yüzden alerjidir.

Menenjit Risk Grubu

  • 1 yaşın altındaki bebekler
  • 16 ila 23 yaş arasında yer alan ergen ve gençler
  • Bağışıklık sistemi kaynaklı kronik hastalıkları bulunanlar
  • Meningokoka neden olan meningitidis bakterisi ile düzenli çalışmalar yürüten ve bakteriyle temas riski bulunan biyologlar
  • Herhangi bir pandemi nedeniyle hastalıklara yakalanma ihtimalleri artan toplumlar

Menenjit Geçirenler

Meningokok bakterilerinin ya da diğer gruplarda bulunan bakteri ve virüslerin neden olduğu menenjit hastalığını geçirenler tedaviye yanıt verilse bile kalıcı hasarlarla karşı karşıya kalırlar. Beyin ve omurilik zarında enfeksiyon oluşmuş ve menenjit tedavisi görmüş hastaların %15’i kaybedilmektedir. Bu yüzden hastalığa yakalanmadan önce aşı ile önlem almak hayatidir. Menenjit geçirenler arasında %10 ila 20’lik bir kısmında da çeşitli iç organlarında hasar, beyin hasarı, ampütasyon (herhangi bir uzvun kesilmesi sonucu kaybedilmesi), nörolojik hasarlar, işitme kaybı ve açık yaralar meydana gelmektedir.

BEXSERO FİYAT

Satış Fiyatı:533.40 ₺

Source: bexsero / fda / cdc / reference.medscape

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Total: 2 Average: 5]

ameliyatsız hemoroid tedavisi

HAKKIMDA

Fit ve Form

Kişisel bilgi birikimi, yerli ve yabancı kaynaklar, bilimsel araştırma ve bilimsel deneyler ışığında ekip olarak bilgi geçişi sağlamaya çalışır.

Yazarın Tüm Yazıları