Beyin Tümörü Belirtileri Nelerdir?

Beyin Tümörü Belirtileri Nelerdir?
beyin tümörü
2

Beyin dokusunun direkt kendisi, beyin içerisinde bulunan sinirlerden, beyinde yer alan zarlardan ve beyini çevrelemiş olan kafatası kemiğinden oluşan tümörler beynin birincil beyin tümörü olarak adlandırılır. Vücudun başka organlarından direkt beyine sirayet eden diğer organ kanserlerine metastaz ya da ikincil beyin tümörü adı verilir.

İçindekiler Tablosu

Beyin Tümörü Belirtileri

Beyin tümörlerinin kendisine has belirtileri vardır. Bu belirtileri yaşayan kişiler en yakın hastaneye başvurmaları gerekmektedir.

beyin tumoru1
beyin tümörü

Beyin tümörünün en sık görülen belirtileri şu şekilde olmaktadır;

 • Geceleri başlayan baş ağrıları.
 • Mide bulantısı ve kusma.
 • Görme bozukluğu.
 • Bayılma ve sara nöbetleri.
 • Denge ve yürümede meydana gelen bozukluklar.
 • Kollarda ve bacaklarda meydana gelen hissizlik.
 • Burun kanaması.
 • Kollar ve bacaklarda karıncalanma, güç kaybı.
 • Kişilik bozuklukları.
 • Sürekli tekrarlayan unutkanlık.
 • Konuşma bozukluğu.

Beyin tümörünün en sık görülen belirtileri bu şekilde olmaktadır. Bu belirtileri gözlemleyen kişilerin en yakın sağlık kuruluşuna başvuru yapması gerekmektedir.

İyi Huylu Beyin Tümörü Belirtileri

İyi huylu beyin tümörü normal tümörden farksızdır. Tüm tümör belirtileri iyi huylu tümörler üzerinde de görülmektedir. İyi huylu beyin tümörü, çok yavaş büyüdüğü için tedavisi hızlı bir şekilde tamamlanmaktadır. İyi huylu tabirini; yavaş büyümeleri ve beyin dokularından çok çabuk ayrılabildiği için almıştır.

BENZER YAZILAR  Psikolojik Hastalıklar Nelerdir? Psikolojik Hastalıkların Tedavilerinde Kullanılan İlaçlar Hangileridir?
iyi huylu beyin tumoru belirtileri
İyi Huylu Beyin Tümörü Belirtileri

Hemen tanısı koyulan ve kısa süre içerisinde de tedavisine başlanılan beyin tümörüdür. En kısa zaman zarfı içerisinde hasta, tümörden kurtulmaktadır. İyi huylu beyin tümörü adını buradan almıştır. Ancak iyi huylu tümör tanısını patoloji belirlemektedir. İyi huylu tümörlerin birkaç farklı belirtisi olmaktadır.

İyi huylu beyin tümörünün belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

 • Hafıza problemi.
 • Sabahları başlayan baş ağrısı.
 • Kaslarda seğirme.
 • Spazm ya da ani nöbetler.
 • Sürekli uyuma isteği ve uyku saatlerinin artması.
 • Kol ve bacak kaslarında titreme.
 • Sara nöbetleri

Bu belirtileri gösteren kişilerin uzmanlara başvuru yapmaları önem arz etmektedir. Çünkü iyi huylu tümör teşhisi konulduğu zaman kısa süre içerisinde tümör tedavisi uygulanmaktadır. Özellikle görme problemi ve denge problemi yaşayan kişilerin sağlık kuruluşlarından destek almaları gerekmektedir.

Beyin Tümörü Neden Olur?

Genellikle beyin tümörünün neyden kaynaklı olduğu veya nasıl oluştuğu bilinmez. Bazı beyin tümörlerinin genetik olduğu uzmanlar tarafından belirtilmekte. Ancak beyin tümörlerinin temelini hazırlayan risk faktörleri vardır. Bu risk faktörleri uzmanlar tarafından yürütülen çalışmalar sonucu tespit edilmiştir. Beyin tümörünün en büyük risk faktörü cinsiyettir. Beyin tümörleri genel olarak erkeklerde daha sık görülmektedir.

BENZER YAZILAR  Magnezinc Ne İçin Kullanılır?

Cinsiyetin yanı sıra ırklarda beyin tümörü için risk faktörü oluşturmaktadır. Beyaz ırklarda beyin tümörü daha çok görülmektedir. Bunların yanı sıra radyasyona maruz kalan kişiler, kimyasal boyalar içerisinde çalışan ve bazı virüs hastalığına yakalanmış olan kişilerde beyin tümörü görülmektedir.

beyin tumoru cesitleri
Beyin Tümörü Çeşitleri

Beyin Tümörü Çeşitleri

Beyin tümörleri iki çeşit olarak hastaların karşısına çıkmaktadır. Primer beyin tümörü ve sekonder beyin tümörü olarak isimlendirilmektedir. Bu beyin tümörlerini ise şu şekilde incelemek gerekmektedir.

 • Birincil (Primer) Tümör: Bu tümör çeşidi iyi huylu ve kötü huylu olarak ayrılmaktadır.
 • İkincil (Sekonder) Tümör: Bu beyin tümörü genellikle diğer organlardan sıçramaktadır. Başka bir organdan kanser tedavisi geçirmiş ve kanseri yenmiş olan bazı hastalarda Sekonder beyin tümörü görülmektedir.

Beyin tümörü bu şekilde ikiye ayrılmaktadır. Tüm çeşitlerinde aynı belirtiler gözlemlenmektedir. Herhangi bir beyin tümörü belirtisi yaşamakta olan bireylerin, sağlık kurum ve kuruluşlarına başvuru yapmaları gerekmektedir. Erken tanı konulduğu vakit, kısa süre içerisinde beyin tümörü atlatılır. Tedavi yöntemleri içerisinde ameliyat, en sık tercih edilenidir.

Kişisel bilgi birikimi, yerli ve yabancı kaynaklar, bilimsel araştırma ve bilimsel deneyler ışığında ekip olarak bilgi geçişi sağlamaya çalışır.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

 1. Bilgiocin teşekkurler

 2. MERHABA 2018 YILINDA EŞİM SABAH KALKTIĞINDAN BİR SAAT SONRA KONUŞMA YETENEĞİNİ SAĞ TARAFINI KULLANMAYI KAYBETTİ BULUNDUĞUMUZ YERDEKİ DEVLET HAS.NE GİTTİK YAPILAN TETKİKLER SONUCU BEYİN TÜMÖRÜ 4. SAHFA EN KÖTÜSÜ DENDİ .EŞİM 6. AY YAŞADI ERKEN ANLAMAMIZ OLMADI NASIL ANLAYA BİLİRDİK.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir