Calpol Şurup Ne İşe Yarar?

Calpol-Surup

Calpol Şurup Ne İşe Yarar? Bebek ve çocuklar ne zaman ateşlense ya da ağrı çekse neredeyse başvurulan tek ilaçtır. Peki bu tatlı, çilek aromalı ve yapışkan şurubun başarısının sırrı nedir? Calpol Şurup Nedir? Calpol Şurup Ne İşe Yarar?

Calpol Şurup Nedir?

Calpol Şurup, hafif ve orta şiddetli ağrılar ve yüksek ateş tedavisinde hekim tavsiyesi ile kullanılan parasetamol içerikli bir ilaçtır. Calpol şurup, çocuklar için süspansiyon şurup şeklindedir. 6 yaş üzeri çocuklar ve tablet yutmada güçlük çeken yetişkinler için bir ölçeğinde 250 mg parasetamol olan Calpol 6 Plus süspansiyon önerilmektedir.

Calpol Şurup Etken Maddeleri Nelerdir?

150 ml’ik şişelerde satışa sunulan Calpol Şurup, etken maddeler olarak her 5 ml’de 120 mg parasetamol, sorbitol çözeltisi, çilek aroması, sukroz, nipagin m, gliserol, avicel rc 591, karmoisin E 122, ksantan sakızı ve saf su bulunmaktadır.

calpol-surup-ne-ise-yarar-
Calpol Şurup Ne İşe Yarar

Calpol Şurup Ne İşe Yarar?

Calpol Şurup, üst solunum yolu enfeksiyonları sebebi ile oluşan hafif ve orta şiddetli ağrı ve ateşi önlemek için doğal bir kimyasal olan prostaglandin salımını önlemektedir. İçeriğindeki parasetamol sayesinde ateş düşürücü etkiye sahiptir ve vücut ısısını düşürür. Carpol Şurup uzun vadede kullanılan etken bir ilaç olmaktan ziyade daha çok anlık ağrıyı azaltmak ve yüksek ateşi düşürmek için kullanılır. Eğer ağrılar ve ateş tüketilmesi gereken miktar ve zamanlarda tüketildiği halde geçmiyorsa doktora gidilmesinde fayda vardır. Ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak etki gösteren Calpol Şurup genellikle 1 saat içinde gösterir ve 5 saate kadar etkisi devam eder.

BENZER YAZILAR  Sağlıklı Gebelik Sonlandırma

Calpol Şurup Nasıl Kullanılır?

Calpol Şurup reçetesiz satılan bir ilaç olarak mevcuttur. Ancak her zaman bir doktora danıştıktan sonra kullanılması tavsiye edilir. Calpol Şurup nasıl kullanılır ve Carpol şurup ne sıklıkla verilir sorularının tek bir cevabı yoktur. İlacı kullanan kişinin yaşı, kilosu ve durumuna göre kullanım şekli ve zamanı değişebilir. Bu nedenle doktor tavsiyesine ya da Calpol Şurubun prospektüsünde yazan kullanım bilgisine mutlaka uymak gerekmektedir. İki aylıktan küçük bebeklerde ve gebelerde doktora danışılmadan kullanılmaması önerilir. İki aylıktan büyük olan bebeklerde günde en fazla 4 doz olarak 2.5 ml verilebilir.

Calpol Şurup, oral yoldan günde 4 doz olacak şekilde; 3 ay ile 6 ay arası çocuklarda 2.5 ml, 6 ay ile 24 ay arası çocuklarda 5 ml, 2 yaş ile 4 yaş arası çocuklarda 7.5 ml ve 4 yaş ile 6 yaş arası çocuklarda 10 ml tüketilmelidir. İlaç 24 saat içerisinde kesinlikle 4 dozdan fazla verilmemelidir. Kullanmadan önce şişeyi sallamak gerekir. Calpol şurubun, emzirme döneminde kullanmakta bir sakınca yoktur. Parasetamol anne sütüne geçer, ancak emziren anne tarafından tedavi edici dozlarda alınması bebek üzerinde bir risk oluşturmaz.

BENZER YAZILAR  Dolven Hap Nedir? Ne İşe Yarar?

Calpol Şurup Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlarda olabileceği gibi Calpol Şurubun da içerdiği maddelere duyarlılık gösteren bünyelerde istenmeyen etkiler ortaya çıkabilir. Karaciğer enzimlerinin üst sınırın üstüne çıkması en sık görülen yan etkisidir. Yaygın görülen diğer olası yan etkileri şunlardır;

 • Enfeksiyon
 • Baş ağrısı
 • Baş dönmesi
 • Uyuklama
 • Uyuşma
 • Üst solunum yolu enfeksiyonu
 • Bulantı
 • İshal
 • Sindirim bozukluğu
 • Karın ağrısı
 • Kabızlık
 • Kusma
 • Yüzde ödem
 • Diş çekimi sonrası kanama

Bunların dışında denge bozukluğu, mide ve bağırsakta kanamalar, el ve ayak bileğinde ödem, deri döküntüsü, deride kızarıklık gibi daha az görülen yan etkilere neden olabilir. Calpol Şurup kullandıktan sonra bu etkilerden biri olursa, ilaç alımı durdurulmalı ve vakit kaybetmeden doktora danışılmalıdır.

calpol-surup-ne-ise-yarar
Calpol Şurup Ne İşe Yarar

Calpol Şurup Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Calpol Şurup kullanımında dikkat edilmesi gerekilen bazı hususlar vardır. Öncelikle, karaciğer yetmezliği, kronik alkolizm, kalp hastalıkları, hipertansiyon, peptik ülser ve böbrek fonksiyon bozukluğu, demir eksikliği ve şeker olan hastalar Calpol Şurup dikkatli kullanmalıdır.

 Alkol tüketimi mide bulantısı, kusma, gastrointestinal tahriş veya kanama gibi gastrointestinal yan etkilere neden olabileceğinden alkol kullanılmaması gerekmektedir. Karaciğere zarar verebileceğinden, Calpol kazara aşırı dozda alınılmasından kaçınılmalıdır. Mide tahrişini önlemek için parasetamol yemeklerle birlikte alınmalıdır.

Parasetamol içeren diğer ilaçlarla birlikte kesinlikle kullanılmaması gerekir. Unutulan dozları dengelemek için asla çift doz kullanılmamalıdır. Yanlışlıkla ek bir doz Carpol Şurup kullanılma olasılığı olduğu düşünülüyorsa, tekrar kullanmak için en az saat beklenilmesi gerekir.

Yorum Yap
Yazı Kaynakları
Calpol Calculator
Medicines for babies and children
Paracetamol for children (including Calpol)
acetaminophen
Acetaminophen
Acetaminophen
Acetaminophen
Paracetamol (Acetaminophen)
PARASETAMOL (ASETAMINOFEN)
Yazıyı Beğendiniz Mi?

Yazar Hakkında

Merhaba Ben Gamze.. Sakarya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yorum Yap