Demans Nedir?

Demans Nedir?
0

İnsan yaşamını her bakımdan oldukça zorlaştıran ve yaşam kalitesini düşüren birbirinden farklı türde birçok sağlık problemi vardır. Demans bunlar arasında yer alan ve mutlaka üzerinde durulması gereken en önemli rahatsızlıklardan biridir. Demans nedir? Ve insan vücudunda ne gibi etkilere yol açıyor bu oldukça merak edilmektedir. Genel olarak bu rahatsızlık zihinsel aktivite ve becerilerin önemli ölçüde zayıf bir hale gelmesiyle karakterizedir

Demans genel itibariyle unutkanlığın meydana geldiği birçok hastalığı tanımlamada kullanılan tıbbi bir terimdir. Kişilerde demansı meydana getiren etkenler birbirinden farklı niteliklere sahip olabilir. Bu rahatsızlık çoğunlukla yaşlı insanlarda ortaya çıkmaktadır. Sosyal becerileri ve düşünmeyi oldukça olumsuz bir yönde etkilemektedir. Halk arasında bunama olarak da bilinen demansın günümüz toplumunda en sık karşılaşılan türü Alzheimer rahatsızlığıdır.

demans nedir2
demans nedir

İçindekiler Tablosu

Demans’a Yakalanmamak İçin Ne Yapmalı?

Demans ciddi anlamda insan yaşamını oldukça olumsuz bir yönde etkileyen özelliğe sahiptir. Bu rahatsızlığa yakalanmamak için tam ve net olarak çizgileri konulmuş kesin bir yol yoktur. Fakat bunun meydana gelmesini engelleyecek çok iyi yöntemler ve yaşam değişiklikleri seçenekleri vardır.

 • Zihnin daima etkin olarak oyunlar ve okumalarla canlı tutulması,
 • Daima karşılıklı ve etkileşimli sosyal ilişkiler kurulması,
 • Fiziksel olarak vücudu daima dinamik tutacak uygun egzersizlerin yapılması,
 • Vücuttaki mineral ve vitamin değerlerinin daima uygun seviyelerde tutulması,
 • B vitamini, D vitamini ve C vitamini değerlerinin muhakkak vücutta iyi seviyelerde olması,
 • Sigara kullanımına kesinlikle bir son verilmesi,
 • Kardiyovasküler unsurların bir düzen altına alınması,
 • Daha çok omega 3 ve bunun gibi tam sağlıklı yağlarla beslenilmesi,
 • Şeker ve şekerli gıdaların, paketlenmiş hazır katkı maddeli gıdaların tüketiminden kaçınılması,
 • Mutlaka uykunun en kaliteli şekilde alınmaya çalışılması,
BENZER YAZILAR  İleri Teknoloji İşitme Cihazları Duymer'de!

Bu çok önemli unsurlar genel olarak demans hastalığı rahatsızlıklarının meydana gelmesini önemli bir ölçüde engelleyen özelliklere sahiptirler. Yaşamda bu unsurları dikkat alacak şekilde bir prensiple ilerlemek her zaman daha konforlu ve sağlıklı bir hayatın temellerini oluşturmaya yardımcı olur.

Demans Nedir? Demansın Genel Belirtileri

İnsanlarda gözlenen bazı değişimler demans rahatsızlığının oluşmuş olmasına yönelik şüpheleri akıllara getirebilir. Demans nedir diye düşündüğümüzde bu değişimler genel itibariyle kendilerine özgü birtakım karakteristik özelliklere sahiptirler. Bu rahatsızlığın teşhis edildiği insanlarda ilgili belirtiler sıkça gözlenmektedir.

 • Bellek ve hafızada dikkat çekici şekilde zayıflama,
 • İletişim dil kullanımında ve kelimeleri bulmada yaşanan zorluk,
 • Yol tayin etmede ve bulmada bir öngörü azalması,
 • Görsel algı kapasitesinde zayıflamalar,
 • Muhakeme, sorun çözme ve kavrama konusunda oluşan sorunlar,
 • Kişileri tanıma ve adlarını hatırlamada yaşanan zorluklar,

Demans rahatsızlıkları karakteristik olarak bu türden belirtilerle kendisini ortaya çıkarırlar. Bu belirtilerin varlığı halinde kişide bir demans tablosu olması durumu etkin bir ihtimal dahilindedir.

demans nedir3 1
demans nedir? 3

Demansın Teşhis Edilmesi ve Seyri

Demans hastalığının seyri genel olarak birkaç yıldan başlayıp 10 yıla kadar uzanabilmektedir. Bunun ortaya çıkış nedenine bağlı olarak bu durum bir değişkenlik gösterir. Demans rahatsızlıklarını tedavi etme konusunda rahatsızlığın olumsuz gidişatını hafifletici bazı girişimlerde bulunulabilmektedir. Duruma uygun olarak kullanılacak ilaçlarla rahatsızlığın semptomları hafifletilebilmektedir.

BENZER YAZILAR  Çinko Fazlalığı: Belirtileri, Zararları ve Yan Etkileri

Tıbbi olarak demansın kesin ve net bir tedavisi henüz bulunmamaktadır. Fakat ilaç tedavisine ek olarak vücuttaki eksik olan vitamin ve mineral değerlerinin yerine konulması durumun seyrini olumlu yönde etkileyebilmektedir.

Özellikle B12 başta olmak üzere D3 vitamini, magnezyum, çinko, bakır ve diğer minerallerle durum daha olumlu bir hal alabilmektedir. Her ne kadar çoğunlukla rahatsızlığı gidermede tam bir başarı elde edilemese de ilaçlar ve ek vitamin mineraller bazen hastalığın tamamen ortadan kaldırılabilmesine yardımcı olmaktadır.

Kişisel bilgi birikimi, yerli ve yabancı kaynaklar, bilimsel araştırma ve bilimsel deneyler ışığında ekip olarak bilgi geçişi sağlamaya çalışır.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir