Dermovate Merhem Ne İşe Yarar?

dermovate merhem ne ise yarar 1 optimized

Dermovate merhem etken maddesi Klobetazol propiyonat olmaktadır. Dermovate krem ve merhem formları egzama, vücutta iltihaba, kızarıklığa ve şişliğe sebebiyet veren maddelerin giderilmesinde yaygın olarak kullanılan ilaçlardan bir tanesi olmaktadır. Sedef hastalığı liken hastalığı, alerjik reaksiyon ve iltihaplanmaların tedavisinde de kullanılmaktadır. Dermovate merhem ne işe yarar sorusuna verilebilecek genel yanıt bu şekilde olmaktadır.

dermovate merhem ne ise yarar 1 optimized
dermovate merhem ne ise yarar

Dermovate Yan Etkileri

İlaçların yan etkileri bulunmaktadır bunun nedeni ise ilaçların kimyasal maddelerden oluşmasıdır. Bazı insanların vücutları kimyasal maddelere duyarlı olmaktadır. Bu neden ile ilaçlara karşı reaksiyon gösterebilmektedirler. Her ilacın yan etkileri farklılık gösterebilmektedir. Bu neden le ilaçları kullanmadan önce mutlaka prospektüsünü okumanız önerilmektedir. Dermovate yan etkileri genel olarak şu şekilde olmaktadır.

 • Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi yan etkiler Dermovate kremin alerjik reaksiyonlara bağlı olarak gelişen yan etkileri olmaktadır. Bu yan etkiler gözlemlendiği takdirde ilacın kullanımının kesilerek acil olarak doktora gidilmesi gerekmektedir.
 • Uygulama bölgesinde kızarıklık, döküntü, kaşıntı ve yanma hissi Dermovate kremin yaygın olarak gözlemlenen yan etkileri arasında yer almaktadır.

Dermovate Merhem Muadili

Muadil ilaçlar etken maddeleri aynı olan fakat isimleri ve yan etkileri farklı olan ilaçlar olmaktadır. Muadil ilaçların fiyatları da farklılık gösterebilmektedir. Muadil ilaçlar genellikle reçete edilen ilaç bulunamadığında ya da reçete edilen ilacın yan etkileri gözlemlendiğinde tercih edilmektedir. Muadil ilaçların kullanımında her hangi bir problem olmamaktadır, fakat doktor kontrolünde kullanılması önerilmektedir.  Dermovate merhem muadili ilaçlar şu şekilde yer almaktadır.

 • CLOBESOL %0.05 50 G krem
 • CLOVATE %0.05 50 G krem
 • KLOBATE %0.05 50 G krem
 • NEOBASE %0.05 50 G krem
 • PSODERM %0.05 50 G krem
 • PSODERM % 0.05 25 gr pomad

Dermovate Merhem Fiyat 2021

İlaç fiyatlarının değişkenlik göstermesindeki en büyük etmenlerden bir tanesi de ilacın reçeteli ya da reçetesiz bir şekilde satın alınıp alınamaması olmaktadır. Çünkü reçeteli alımlarda ilaç fiyatının üzerine muayene ücreti eklenebilmektedir. Bu nedenden dolayı ilacın reçeteli ya da reçetesiz alım fiyatı farklılık gösterebilmektedir.  Dermovate merhem 2021 fiyatı 19,33 TL olarak belirlenmiş olmaktadır.

Dermovate Merhem Vajinaya Sürülür Mü?

Vajina bölgesi hassas bir dokuya sahip olduğu için her ilacın kullanımı uygun olmaya bilmektedir. Bu neden ile vajina bölgesine her hangi bir ilaç uygulaması yapılmadan önce doktora danışılması gerekmektedir. Dermovate merhem ilacı kaşıntı, bakteri ve kızarıklık rahatsızlıklarında kullanılan bir ilaç olduğu için vajina bölgesinde kullanılabilen bir ilaç olmaktadır.

Dermovate Merhem Prospektüs

İlaç kutuları içerisinde yer alan bilgilendirme kağıdına verilen isim prospektüs olmaktadır. Prospektüs üzerinde ilaç hakkındaki tüm detaylı bilgi yer almaktadır.  Bu bilgilere örnek olarak ilacın yan etkileri, kullanma talimatı, hangi durumlarda kullanılmaması gerektiği gibi bilgiler yer almaktadır. Dermovate merhem prospektüsü üzerinden ilaç hakkındaki tüm detaylı bilgiyi öğrenebilmeniz mümkün olabilmektedir.

Dermovate Merhem Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İlaçlar kullanılmadan önce hangi durumlarda kullanılmaması gerektiği hakkında bilgi sahibi olunması gerekmektedir.  Bunun nedeni ise bu durumlarda ilacın kullanımı hastaya zarar verebilmektedir. Bu neden ile ilaç hakkında daha fazla bilgi alınması gerekmektedir. Dermovate krem kullanılmadan önce ilaç hakkında bilinmesi gereken maddeler genel olarak şu şekilde yer almaktadır.

 • İlacın etken maddesine karşı her hangi bir alerjiniz var ise ilacı kullanmamanız önerilmektedir.
 • Eğer, uçuk veya su çiçeği gibi deride virüs enfeksiyonunuz var ise  ya da mantar veya diğer mikropların sebep olduğu iltihaplanma, kızarıklık ve kaşıntı gibi durumlara sahip iseniz ilacı kullanmamanız gerekmektedir.
 • Akne ve rozasea  varsa ya da perioral dermatit rahatsızlıklarınız bulunuyor ise ilacı kullanmamanız gerekmektedir.
 • Cinsel organlar ve makattaki kaşıntı durumlarında ilacın kullanılmaması gerekmektedir.
 • Göz ve ağız bölgesine temastan kaçınılması gerekmektedir. Gerçekleşen temas da bol su ile yıkanması gerekmektedir.
 • Tedavi edilen bölgenin hava almayacak şekilde kapatılmaması gerekmektedir.
 • 4 haftadan uzun süre kullanılmamalıdır. Kullanım sırasında iyileşme gözlemlenmez ise doktora bilgi verilmesi gerekmektedir.
 • Çocuklarda yada yüz bölgesinde uygulandığında tedavi süresinin 5 günü geçmemesi gerekmektedir.
 • Doktora danışılmadan çocuklarda kullanılmaması gerekmektedir.
 • 1 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
 • Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılmadan önce doktora danışılması gerekmektedir.
BENZER YAZILAR  Çiçek Balı Faydaları Nelerdir?
Yorum Yap
Yazıyı Beğendiniz Mi?

Yazar Hakkında

Merhaba Ben Kübra.. Eczane hizmetleri bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.