Vajinal fitil nasıl kullanılır sorusu hemen hemen çok fazla kadının hem merak ettiği hem de kullanımının zor olduğu sanılması  dolayısı ile endişelendiği sorulardan birisidir.  Pek çok hastalığın yok edilmesinde fitil tedavisi kullanılır. İşte bu fitil tedavisi çevresel faktörlere yönelik rahatlama sağlayabilirken kadınların vajina bölgesindeki bazı rahatsızlıkları da önlemeye yardımcı olabilir. Bu rahatsızlıklardan biri olan vajina bölgesinde mantar oluşumu etkili bir yöntem olan fitil tedavisi ile önlenebilir. Bundan dolayı da sık sık bu tedaviye başvurulur.

Vajinal fitiller, ilacın etrafını saran jelatin veya kakao yağı gibi maddelerden oluşan bir matrise sahiptir. Vücut ısısı dışa doğru eridikçe, ilaç yavaş yavaş içeriye salınır. Elbette fitil kullandıktan sonra yan etkiler de maalesef ortaya çıkabilmektedir. Fitil işlevi çözüldükten sonra atılmalıdır. Vücut bunu kendi kendine yapar. Fitil atıldığında ilaç eridiği için vajinal akıntı daha yoğun hale gelecektir. Bu güçlü akıntı, ilacın çözüldüğünü gösteren bir yan etki olarak kabul edilir. Aynı zamanda fitil de bu hava akımı ile dışarı atılır.

Fitilinizin üretra adı verilen rektum, vajina veya mesane boşaltma kanalına sokulan türleri vardır. Fitiller bazen yerleştirildikleri bölgeyi tedavi eder, bazen de ilaç kandan emilerek vücudun diğer bölgelerine yayılır. Fitiller kullanıcıların isteğine göre hem ayakta hem de yatar pozisyonda yerleştirilebilir.  Bu noktada kullanıcılar ellerinden geldiğince dikkatli olmalı ve paniğe kapılmamalıdırlar. Bu fitil kullanımına zamanla alışabilmek, gayet mümkündür.

Vajinal fitili kullanmaya karar verdiğinizde, en pratik ve en rahat bir şekilde bu uygulamayı gerçekleştirebilmek istiyorsanız; fitili uygulamak için kalça tarafınıza bir yastık veya yumuşak herhangi  bir şey koyarak ve sırtüstü uzanarak fitilin ilerleyişini iyiden iyiye hızlandırabilirsiniz. İlk uygulamada bunu denedikten sonra olası bir sonraki kullanımlar da sizin için çok daha kolay hale gelecektir.

Benzer Gönderiler  Solerat Jel Ne İşe Yarar?

Vajinal Fitil Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Daha önce vajinal fitilin; kadınların vajina bölgesindeki mantarı önlemek amacı ile kullanıldığını belirtmiştik. Vajinal kuruluk ve doğum kontrol aşamalarında da kullanılabilmesi muhtemeldir.

 En başta dikkatli olmanız gereken husus kesinlikle bir doktor kontrolü ile birlikte bu vajinal fitil kullanılmalıdır. Doktor tavsiyesi olmadan ilaç asla kullanılmamalıdır. Özellikle hayatınızda ilk defa kullanacaksanız ya da kullandıktan sonraki dozajın ne olduğu hakkında pek bir fikriniz yok ise durum çok çok daha önemli hale gelecektir.

Doktorunuzun size önermiş olduğu doz asla aşılmamalı veya bu dozajın altına da asla düşülmemelidir. Aksi takdirde herhangi bir yanlış yerleştirme ve önerilen sıklığın dışına çıkma sonucu, beklediğiniz etkiyi görememeniz kaçınılmaz olacaktır. Aynı zamanda olası yan etkilere sebep olacaktır.

Vajinal fitil kullanılmadan önce gerek kullanım yapılacak ortam gerekse bir ekipman yardımı ile kullanılacak ise bu ekipmanın temiz ve hijyenik olması sağlınız açısından çok önemlidir. Ayrıca gerekli ekipman sağlanarak uygulandığında işlem daha rahat ve daha sağlıklı olabilmektedir. Hijyenik olmayan bir ortamda uygulandığında vajinanızın daha çok ve daha riskli bir şekilde enfeksiyon kapmasına neden olabilirsiniz.

Bir diğer önemli husus uygulamayı yapacak olan kişinin elleri uygulama öncesi bolca su ve sabun ile olası kirlerden arındırılmalı, aynı işlem aynı zamanda vajinal fitil uygulaması sona erdikten sonra da uygulanmalıdır. Vajinal Fitilin etkisini en iyi şekilde görebilmek için bu hijyen konusundaki hususlara özenle dikkat edilmelidir. Ayrıca vajinal fitillerin saklama koşulu olarak, buzdolabında saklanmalıdır.

 Vajinal Fitilin Yan Etkileri Nelerdir?

Vajinal Fitilin yan etki nelerdir diye endişelenmekte ve kullanıp kullanmamakta kararsız kalabilirsiniz. Vajinal fitiller esas olarak güvenli ilaçlardır, ancak tüm ilaçlar gibi alerjik kullanıcılar için çeşitli yan etkilere neden olabilirler. Vajinal fitillerin en yaygın yan etkileri vajinal ağızda kuruluk ve kızarıklıktır. Bu semptomlar çok zararsızdır ve fitil kullanan her üç kadından biri bu semptomları gözlemleyebilir.

Benzer Gönderiler  Rupafin Nedir? Ne İşe Yarar?

Vajinal fitiller bazen yanma, karın ağrısı ve halsizlik gibi yan etkilere neden olabilir. Vajinal fitiller bazen önceden bilinmeyen sağlık sorunlarına da neden olabilir ve nadiren yüksek yan etkilere sahiptir. Vajinal kanama, yüksek ateş, şiddetli ağrı, halsizlik ve bayılma gibi yüksek yan etkiler, esas olarak tıbbi gözetim olmadan vajinal fitiller kullanılması veya insanlarda tespit edilmemiş intravajinal rahatsızlıkların varlığından kaynaklanır. Bu yüksek yan etkiler görüldüğünde mutlaka alanında uzman bir doktor ile görüşülmelidir.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Total: Average: ]

ameliyatsız hemoroid tedavisi

HAKKIMDA

Kübra Doğan

Yerli ve yabancı kaynaklar doğrultusunda, bilimsel araştırmaların ışığında içerik oluşturan fitveform.com editörü.

Yazarın Tüm Yazıları