4 Soruda Meme Küçültme

4 Soruda Meme Küçültme
Meme küçültme
0

Genetik özellikler, kilo değişimi, doğum yapma ve sonrasındaki emzirme süreci gibi nedenler, meme dokusunda büyümeye ve sarkmaya yol açar. Bu nedenlerle ortaya çıkan büyük memeler, kadınların sosyal hayatlarında ve sağlıklarında çeşitli sorunlara sebep olur. Estetik cerrahi uzmanı Op. Dr. Defne Erkara kadınlarda büyük meme ve tedavi süreci hakkında bilgi verdi.

Her ne kadar kadınlar tarafından daha büyük memeler tercih edilip onay görse de bazı durumlarda gelişen istenmeyen meme büyüklüğü sosyal yaşamda zorluk, fiziksel görünüşte memnuniyetsizlik ve sağlık sorunlarına sebep oluyor. Oluşan bu durumları meme küçültme ameliyatı ile çözmek mümkün.

İçindekiler Tablosu

Meme küçültme neden gereklidir?

İstenmeyen meme büyüklüğü; fiziksel aktivite sınırlılığı, omuzlarda erken çökme, omuz, sırt ve boyun ağrısı, pişik ve yaralar gibi sebeplerle gündelik yaşamı ve vücut sağlığını etkiliyor. Aynı zamanda fiziksel memnuniyetsizlikle birlikte sosyal yaşamda sorunlara yol açıyor. Uzun vadede yaşanan zorluklarla birlikte çoğu hastada psikolojik bunalımlara sebep olabiliyor. Meme küçültme ameliyatı bu sorunlara çözüm sunuyor.

BENZER YAZILAR  Şeker Hastalığına İyi Gelen Bitkiler - Besinler

Meme küçültme ameliyatı nedir?

Çeşitli nedenlerle büyük memelerinden kurtulmak isteyen kadınlara uygulanan meme dokusu ve meme derisinin cerrahi yöntemle çıkarılması işlemine meme küçültme diyoruz. Yaptığımız bu işlemde hastanın omuzuna, göğüs kafesine ve boyuna uygun olacak şekilde hastanın şikayetlerini gideren, eşit büyüklükte ve simetrik göğüsler elde etmeyi amaçlıyoruz.

Meme küçültme ameliyatı nasıl yapılır?

Meme küçültme ameliyatında hastanın durumuna göre farklı teknikler uygulanabilir. Memelerin farklı boylarda ve farklı sarkma oranlarına sahip olması yaygın bir durumdur. Aynı simetriyi sağlamak amacıyla farklı tekniklerin uygulanması gerekebilir. Aynı zamanda ameliyat sonrasında vücutta az iz kalması ya da hastanın ameliyat sonrasında emzirebilmesini sağlamak gibi çeşitli nedenlerle de farklı teknikleri düşünmek mümkündür. Bu sebeple, ameliyatınız hakkında doktorunuzla detaylı konuşmak en iyisi olacaktır. Genel anestezi ile yaptığımız meme küçültme ameliyatı, ortalama olarak 2,5 saat sürer.

Meme küçültme ameliyatı sonrasındaki süreç nasıl olur?

Günümüzün gelişen tıp teknolojisiyle artık daha rahat yaptığımız meme küçültme ameliyatı sonrasında hastalarımızın hastanelerde kalış süresi genellikle 1 gündür. Ameliyat sırasında meme bölgesine taktığımız direnler genellikle ertesi gün çekilir ve ameliyat bölgesinin bakımı anlatılarak hastamız taburcu edilir. İleri boyutta meme büyüklüğüne sahip hastalarımızda ise takılan direnleri 2 ya da 3 gün tutmak gerekebilir. Ancak bu durumda da hastalarımızın hastanede kalması gerekmez. Direnlerin nasıl boşaltılacağını ve ameliyat bölgesinin bakımını tarif ederek taburcu etmemiz mümkün olabilir.  

BENZER YAZILAR  Elma Yağı Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır? Elma Yağı Ne İşe Yarar?

Ameliyat sonrasında ilk kontrol birinci haftada olur, ikinci hafta ve birinci ay olmak üzere devam eder. İlk 1 ay boyunca özel sporcu sütyeni giymelerini tavsiye ettiğim hastalarım, 1 ay sonra diğer sütyen türlerine geçiş yapabilir. Ameliyattan yalnızca 1 hafta sonra 1 ay kadar ağır işlerden ve ağır sporlardan uzak kalmaları koşuluyla gündelik hayatlarına dönebilirler. 6 ayın sonunda küçültülmüş memeler, kıvamlarını alarak istenilen duruma gelmiş olacaktır.

Sonuç olarak; istenmeyen büyüklükte olan memeler, çeşitli sorunlara yol açarak çoğu hastanın hayatını olumsuz etkileyebilmektedir. Ancak gelişmiş tıp yöntemleriyle artık daha da rahat uygulanabilen meme küçültme ameliyatıyla bu sorunlara engel olmak mümkündür. Siz de sosyal yaşamınızda ve sağlığınızda istenmeyen büyüklüğe sahip meme kaynaklı problemler yaşıyorsanız bir estetik cerrah ile görüşebilirsiniz.

Op. Dr. Defne Erkara

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı

www.defneerkara.com
www.facebook.com/Dr.DefneErkara
www.instagram.com/opdrdefneerkara/

Kişisel bilgi birikimi, yerli ve yabancı kaynaklar, bilimsel araştırma ve bilimsel deneyler ışığında ekip olarak bilgi geçişi sağlamaya çalışır.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir