Avokado Yağı Faydaları

Avokado, sağlıklı bir meyve olmakla beraber, avokado yağı faydaları bakımından da sıklıkla tüketilir. Bu yağ, zeytinyağı kadar yaygın olarak kullanılmamaktadır; fakat aynı derecede lezzetlidir ve sağlık açısından benzer faydalara sahip olabilir.

Avokado yağı, Latince adı Persea americana olan avokado meyvesinin yağının çıkarılmasıyla elde edilir. Bu yağın içerisinde hem doymuş yağ asitleri hem de doyamamış yağ asitleri bulunur.

Bu yağın dünyadaki en önemli üreticileri Yeni Zelanda, Meksika, Amerika Birleşik Devletleri, Güney Afrika ve Şili’dir.

Antioksidanlar açısından zengin olan bu yağ, E vitamini, C vitamini, K vitamini, B6 vitamini, B12 vitamini, omega-9, lutein, beta-Sitosterol içerir.

Biz bu makalemizde kozmetik olarak kullanımı haricinde hakkında pek fazla şey bilinmeyen avokado yağı faydaları ve zararları ile ilgili olarak sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

AVOKADO YAĞI NASIL KULLANILIR?

Avokado yağı yüksek sıcaklıklara (249 santigrat dereceye) kadar yanmadığı için kızartma yapmak amacıyla tercih edilebilecek en sağlıklı yağlardan biridir. Kızartmalarda ve hamur işlerinde rahatlıkla kullanılabilir.

Pişmeyen yemeklerinize ve salatalarınıza da avokado yağı katabilir ve yemeklerinizin lezzetini arttırabilirsiniz.

Ayrıca nemlendiricilerde veya losyonlarda bulunan bir bileşendir. Siz de cilt ve saç maskelerinize avokado yağı katabilirsiniz.

Antioksidanlar açısından çok zengin olduğu için enflamasyonla savaşır ve tıbbi tedavilerde de kullanımı vardır.

BENZER YAZILAR  Enseden Vuran Baş Ağrısı Neyin Belirtisidir?

Avokado yağını karanlık ve soğuk bir ortamda saklayın. Sıcak ve güneş alan bir ortamda bulundurmayın. Satın aldığınız avokado yağının soğuk sıkım ve rafine olmayan bir yağ olduğundan emin olun. Ayrıca açıldıktan sonraki 6 ay içerisinde tüketilmesi tavsiye edilir. Avokado yağı nasıl kullanılır? Sorusuna cevap bu şekilde verilebilir.

Avokado Yağı Faydaları

Cilt

Avokado yağı cilde faydaları ile bilinir. Bu yağ antioksidanlar açısından oldukça zengindir ve iyi bir E vitamini kaynağıdır. E vitamininden zengin olması cilt ile ilgili faydalarını ön plana çıkartır. Bu özellikleriyle cildi besler ve nemlendirir.

Avokado yağı bu nedenle iyi bir cilt maskesi katkısıdır. Cildi çok kuru olanlar doğrudan bu yağı ciltlerine sürüp faydalarından yararlanabilir. Bunun dışında cildi çok kuru olmayanlar avokado yağını yoğurt ve muz gibi başka besleyici doğal malzemelerle karıştırarak maske olarak kullanabilir.

Basit bir avokado yağı maskesi tarifi vereceğiz:

  • Avokadoyu soyun ve ikiye bölün
  • Daha sonra kaşık yardımıyla ezin
  • İçerisine en fazla 1 çay kaşığı kadar avokado yağı ekleyin ve güzelce karıştırın
  • Bu karışımı güzel bir şekilde cildinize uygulayın
  • 15-20 dakika kadar kurumasını bekleyin
  • Kuruduktan sonra ılık su ile cildinizi temizleyin
  • Avokado yüzünüzden tamamen çıktıktan sonra soğuk su ile son bir durulama yapın
  • Bu maskeyi haftada 2 kez uygulayabilirsiniz.

Kolesterol ve kalp sağlığı

Avokado yağının içerisinde de bol miktarda bulunan tekli doymamış yağlar asitlerinin iyi kolesterol de denilen HDL kolesterolü arttırabildiğine dair bilimsel bulgular mevcuttur. Avokado yağı genel olarak serum lipid seviyeleri üzerinde etkilidir ve kötü kolesterol de denilen LDL kolesterolü düşürebilir. Bu nedenle kalp sağlığı için faydalıdır.

BENZER YAZILAR  Oroferon Nedir? Yan Etkileri Nelerdir?

Örneğin, tereyağı yerine avokado yağı ile beslenmeye başlatılan 13 kişinin katıldığı bilimsel bir araştırmada, altı gün boyunca avokado yağı ile beslenen katılımcılarda kan insülin, toplam kolesterol, kötü kolesterol de denilen LDL kolesterol, trigiliserit ve CRP gibi enflamasyon değerlerinde iyileşme görülmüştür.

İnsülin, kolesterol ve trigliserit seviyelerinin kontrol altında tutulması kalp damar hastalıklarının önlenmesi açısından önemlidir. Bu nedenle avokado yağının kalp sağlığı için faydaları olabileceğini söyleyebiliriz.

Göz sağlığı

Lutein yönünden çok zengin olduğu için gözlerin sağlıklı olmasını sağlayabilir. Lutein, anti-enflamatuvar özelliklere sahip bir antioksidandır. Bilimsel araştırmalar, luteinin özellikle göz sağlığı üzerinde yararlı etkilere sahip olduğunu göstermektedir.

Bilimsel araştırmalarda luteinin, körlük ve görme bozukluğunun yegane nedenlerinden biri olan yaşa bağlı makula dejenerasyonunu iyileştirdiği veya hatta önlediği belirtilmektedir. Bu açıdan avokado gibi lutein açısından zengin gıdaları diyetinize almak faydalı olabilir.

Artrit

Artrit eklemlerde iltihabın oluştuğu romatizmal bir hastalıktır. Osteoartrit ve romatoid artrit gibi farklı türleri olan bu rahatsızlığın kontrol altında tutulması zordur. Bu nedenle her geçen gün daha çok kişi artrit türü hastalıkların tedavisinde doğal seçeneklere yönelmektedir.

Avokado yağı ise antioksidan açısında zengin bir yağdır ve içerisinde bulunan bu antioksidanlar sayesinde iltihabı azaltabilir; artrit ve osteoartrit gibi romatizmal hastalıklar için faydalı olabilir. Esasen bilimsel araştırmalar avokado ve soya fasulyesinden elde edilen yağ ekstresinin osteoartritte görülen ağrı ve eklem katılığında etkili olduğunu desteklemektedir.

BENZER YAZILAR  Keten Tohumu Nasıl Kullanılır?

Diş eti hastalığı

Avokado yağı ve soya fasulyesi yağı ekstresinin, artrite ek olarak, diş eti hastalığında faydalı olması da mümkündür. Diş eti hastalığında diş etlerinde iltihap ve kanama oluşur. Bu hastalık ilerlediği takdirde diş kaybına dahi yol açabilir.

Araştırmalar bu yağların esktresinin, enflamasyon oluşumuna neden olan interleukin-1beta isimli proteini bloke ettiğini ortaya koymaktadır. Bu protein diş eti hastalığındaki doku bozulması ve kemik kaybına neden olan iltihaptan sorumlu olduğu için bu yağ ekstresinin diş eti hastalığında faydalı olması mümkün olabilir. Bu sonuçlar ile avokado yağı faydaları diş eti hastalıklarında da görülmektedir.

Avokado Yağı Zararları

Avokado yağının bazı kişilerde alerjik reaksiyona neden olma ihtimali vardır. Avokadoya alerjiniz varsa avokado yağından da uzak durmalısınız.

Ayrıca nadir de olsa bazı kişilerde sindirim sisteminde hassasiyete neden olabilir. Avokado yağı tükettikten sonra sindirim sistemi ile ilgili rahatsızlıklar yaşıyorsanız bu yağı tüketmeyi bırakarak, soruna neden olan şeyin ne olduğunu tespit edebilirsiniz.

Latekse alerjisi olanların, alerjik reaksiyona neden olabileceği için, avokado yağını kullanmaması tavsiye edilir. Yani lateks alerjisi olanların avokado ve avokado yağına da alerjisi olabilir. Avokado yağı zararları bu şekilde olabilir ve dikkatli olunmalıdır.

Yorum yapın

1