Ceza Avukatı Kimlere Denir?


0

Ülkemizdeki hukuk sisteminde avukatların dalları yoktur. Bu nedenle bütün avukatlar her davaya bakabilirler. Ama mesleğini icra eden avukatlar bazı dalların üzerine yoğunlaşarak o konuda kendilerini geliştirirler. Mavi hukuk bürosu bünyesin de çalışmakta olan avukatlarımız kendi alanlarında kendilerini en iyi şekilde geliştirmiş kişilerdir.

 Ülkemizde özel hukuk denilen bir başlık yoktur bunun yerine infaz ya da ceza hukuku bulunmaktadır. Bu konuda da uzmanlaşan avukatlara ceza avukatı denir. Ceza avukatı kanunumuzda suç sayılmakta olan konuları araştırarak suçlu olan kişilerin savunmalarıyla ilgilenir. Buna ek olarak şikâyet edebilme haklarını nasıl kullanabilecekleri hakkında bireylerle ilgilenmektedir. Ceza avukatları Türk ceza kanununa ayrıntılı bir şekilde hâkimdir.

 Ceza kelimesinin anlamına bakmamız gerekirse kanunumuzu suç olarak sayılan her türlü davranış karşılığı olarak yapılan yaptırımlardır. Ceza verilmesinin nedeni aslında kişilerin bu suçu tekrar yapmasını engellemek amacıyla verilir. Çağdaş hukuk sistemi içerisinde cezaları devlet vermektedir.

 Suç kelimesinin anlamına baktığımız zaman toplumumuzun düzenini korumak amacıyla Hukukta Doğru olmayan davranışları sergilemeye suç denmektedir. Suçlar sadece kanunlarla düzenlenmektedir. Bunlara ek olarak bir de mağdur kelimesine bakmamız gerekiyor. Mağdur olan kişiler suçun sonucunda etkilenen zarar gören kişilerdir.

 Ceza Avukatları Hangi Davalara Bakmaktadır?

 Mavi hukuk bürosu içerisinde çalışmakta olan ceza avukatlarımız kanunumuzda suç olarak nitelendirilmiş bütün davalara bakan kişilerdir. Biraz önce tanımını da yapmış olduğumuz suç kavramının işlenmesi sonrasında yapılan yaptırımların olduğu görüşüldü davalarda soruşturmalarla ilgilenen kişiler Ceza avukatlarıdır. Ülkemizde ağır ceza mahkemelerine de ceza avukatları ilgilenmektedir.

BENZER YAZILAR  Türkiye'den ve Dünyadan Son Dakika Haberleri

 Ceza Avukatlarının İlgilendiği Davalar

 Mavi hukuk büromuzun bünyesinde yer almakta olan ceza avukatlarımız ceza davaları ile ilgili hukuki olarak ortaya çıkan tüm durumlara bakmaktadırlar. Ceza davaların da ilgilendiğimiz konular:

 •  Bilinçli bir şekilde adam öldürmek
 •  Bilinçli olarak adam yaralamak
 •  Hırsızlık
 •  Yağmalama
 •  Hile yapmak
 •  Rüşvet almak
 •  Tehdit etmek
 •  Şantaj yapmak
 •  Belgelerde sahtecilik yapmak
 •  Yasama organlarına karşı suç işlemek
 •  Düşman olunan devletlere maddi olarak yardım yapmak
 •  Devlet başkanlarına suikast
 •  Askeri alanda casusluk

 Ceza Avukatlarının İşlevi

 Ceza avukatları suçu işleyen hem de suçtan etkilenen kişilerin savunmalarını yaparlar. Bir kişi suç sayılan bir davranış yaptığında bu kişi üzerine soruşturma açılır ve suçlanan bireyin de kendini savunma hakkı oluşur. Bu süreçte soruşturmanın başlaması ve suçlu kişinin savunması ceza avukatlarının ilgilendiği konular arasındadır.

 Ceza avukatları hazırlamış olduğu belgelerle kişilerin taleplerini iletirler. Suçlu olarak ifade edilen kişilerinin suçlarının kaldırılması ve kişiler hakkında deliller sunarak hazırlamış olduğu belgeleri güçlendirmektedir. Bu süreçlerin hepsinde ceza avukatları konulara ayrıntılı bir şekilde hâkim olması gerekmektedir. Eğer yanlış bir şekilde delilleri sunarsa savunmuş olduğu kişi için de olumsuz sonuçlar doğurabilir.

BENZER YAZILAR  Açık Hava Reklam Araçları Nelerdir?

 Ağır Ceza Avukatı

 Ceza avukatlarının tanımına benzemek ile beraber diğer suçlara oranla daha ağır suçlar ile ilgilenen avukatlara ağır ceza avukatı olarak ifade edilmektedir.

 Ceza Avukatlarının Ücreti

 Mavi hukuk büromuzun bünyesinde yer alan ceza davalarında görev alan avukatlarımızın ücretleri ülkemizin barolar birliğinin her yıl genel olarak belirlediği askeri ücret ile düzenlenmektedir. Davalarla ilgilenen avukatlar her yıl belirlenen bu ücretin altında bir miktar belirleyememektedir. Buna ek olarak da barolar tarafından belirlenen ücretin üzerinde bir ücret verilebilmektedirler.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir