Damla Sakızı Faydaları

Damla Sakızı Faydaları
damla sakızının faydaları
0

Latince adı Pistacia lentiscus olan sakız ağacı, antepfıstığıgiller familyasından çalı görünümünde bir bitkidir. 3 m kadar büyüyebilen sakız ağacının sık dalları vardır. Akdeniz bölgesine özgü olan sakız ağacının yaprakları yeşil ve ovaldir. Küçük çiçekleri kümeler halinde büyür ve yeşile dönüşür. Ufak ve sivri uçlu meyveleri başta kırmızı iken daha sonra siyaha dönüşür.  Damla sakızı faydaları ile bilindiği gibi güzel tadı ile de bilinir.

Sakız ağacının gövdesinden elde edilen reçinesi mastik olarak da adlandırılan damla sakızıdır. Şifalı özellikleri için kullanılan ise sakız ağacının bu reçinesi olan damla sakızıdır.

Biz bu makalemizde sakız ağacından elde edilen damla sakızı faydaları hakkında daha detaylı bilgiler vereceğiz.

İçindekiler Tablosu

Damla Sakızı Nasıl Kullanılır?

Diş hekimliğinde sakız ağacının reçinesi, dolgu malzemesi olarak kullanılır.

İmalatta, sakız ağacının reçinesi, yiyecek ve içecek endüstrisinde ve sakız üretiminde kullanılır.

Gövdeden elde edilen bu reçinesi ilaç yapımında kullanılır.

Damla Sakızı Faydaları

Damla sakızı, geleneksel olarak enfeksiyonlar, peptik ülser, reflü, hazımsızlık ve İnflamatuar bağırsak hastalıkları için kullanılmıştır.

Damla sakızının bilimsel araştırmalara dayanan faydaları

Hazımsızlık

Geleneksel olarak sindirim sistemi hastalıklarında kullanılmıştır. Damla sakızının geleneksel kullanımını destekleyen bilimsel çalışmalar da mevcuttur.

2010 yılında yapılan bir araştırmada, Damla sakızının hazımsızlık üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırmada damla sakızı verilen hastaların % 77’sinin semptomlarında ciddi anlamda düzelme olmuştur. Bu oran plasebo verilen hastalarda % 40’dır. Damla sakızının plaseboya göre daha etkili olduğunu ve hazımsızlık için faydalı olabileceğini söyleyebiliriz.

BENZER YAZILAR  Kekreyemiş Tozu Nasıl Kullanılır? Kekreyemiş Tozu Kilo Verdirir Mi?

Hazımsızlık için günde 3 defa, 300-400 mg damla sakızı esktresini bir ay kadar kullanmanız tavsiye edilir.

Gastrit Ve Ülser

Damla sakızı geleneksel olarak mide ülseri ve gastrit tedavisinde kullanılmıştır ve bu hastalıklara yönelik faydaları ile ünlenmiştir. Damla sakızının faydaları bu konuda birçok uzmanca da tavsiye edilmektedir. Damla sakızının midede gastrit ve ülsere neden olabilen H. Pilori bakterisine karşı etkili olduğunu destekleyen araştırmalar da mevcuttur. Bu araştırmalar sakız ağacının hem antibakteriyel olduğunu hem de mide rahatsızlıklarında faydalı olabileceğini gösterir.

Gastrit ve ülser rahatsızlığına karşı damla sakızından yararlanmak istiyorsanız hazımsızlıktaki gibi kullanabilirsiniz. Ancak dozu iki katına çıkartarak kullanmanız daha etkili olabilir.

Enflamatuvar Bağırsak Hastalıkları

Damla sakızı doğrudan mide ve bağırsak rahatsızlıklarına yönelik etkileri açısından da araştırılmıştır. Bu çalışmalar, damla sakızının, mide ve bağırsak ülserlerinde, enflamatuvar bağırsak hastalıklarında faydalı olabileceğini göstermiştir.

Örneğin 2018 yılında yapılan ve damla sakızının, enflamatuvar bağırsak hastalıkları üzerindeki etkilerini araştıran bir çalışmada, katılımcılara 3 ay boyunca her gün 2.8 gram damla sakızı verilmiştir. Araştırma neticesinde katılımcıların hastalık belirtilerinde ve hastalıklarıyla ilgili değerlerinde iyileşmeler görülmüştür. Böylece bu konuda da damla sakızı faydaları ortaya çıkmıştır.

BENZER YAZILAR  Tarsal Tünel Sendromu Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi, Testi

Kolesterol Ve Diyabet

Yüksek kolesterol ve diyabet kalp hastalıkları riskini arttıran en önemli rahatsızlıkların başında gelir. Araştırmalar damla sakızının toplam kolesterol, düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterol (LDL), toplam kolesterol, yüksek yoğunluklu lipoprotein kolesterol (HDL), insülin direnci ve kan şekeri seviyelerini iyileştirdiğini göstermektedir.

Bu araştırmaların birinde katılımcılara günde 3 defa 330 mg saf damla sakızı verilmiştir. Damla sakızı alan katılımcıların kolesterol ve kan şekeri seviyelerinde iyileşme görülürken, damla sakızı almayan grupta herhangi bir değişiklik görülmemiştir.

Kanser

Kanser dünya çapında en çok ölüme neden olan hastalıklardan biri olduğu gibi hastaları hem psikolojik hem de ekonomik olarak olumsuz etkileyen bir rahatsızlıktır. Kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi ve radyoterapi ilaçlarının da ağır yan etkileri göz önünde bulundurulduğunda gün geçtikçe daha çok kişi doğal tedavi yöntemlerine ilgi duymaya başlamaktadır.

Damla sakızı potansiyel olarak kansere karşı da kullanılabilir. Test tüplerinde yapılan araştırmalarda damla sakızı 0.01 ila 100 μM dozları arasında uygulandığında kanser hücrelerinin ölmesini sağlamıştır.

Damla sakızının etkili olduğu kanserler arasında safra kanalı kanseri, pankreas kanseri, mide kanseri ve kolon kanseri bulunmaktadır. Damla sakızının bu etkileri içerisinde yüksek miktarda bulunan polifenol bileşiklerle ilgilidir.

BENZER YAZILAR  Pfapa Sendromu Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi, Testi

Bununla beraber araştırmalar test tüplerinde yapıldığı için insanlar üzerindeki etkileri kesin değildir ve kanser ilaçlarının yerini almamalıdır. Ancak damla sakızından yardımcı tedavi olarak faydalanabilirsiniz. Damla sakızı faydaları bu konuda oldukça belirgin şekilde kendini gösterir.

Diğer Faydaları

  • Damla sakızının tükürük salgısını arttırdığını ve diş etlerini temizlediğini gösteren çalışmalar da mevcuttur. Bu özelliğiyle ağız sağlığının korunması için kullanılabilir. Bu faydasından yararlanmak için gün içinde 3-4 defa damla sakızı çiğneyin.
  • Alerjik astım, akciğerdeki hava yollarında enflamasyon, eozinofili ve aşırı duyarlılık olmasıdır. Sıçanlar üzerinde yapılan bir araştırmada, damla sakızının enflamasyonu ve eozinofiliyi bastırdığı, hava yollarındaki aşırı duyarlılığı dindirdiği görülmüştür. Araştırma sıçanlar üzerinde yapıldığı için belirli bir kullanım şekli ve dozaj belirtemiyoruz.

Damla Sakızı Zararları

Sakız ağacı reçinesini tüketmenin bilinen bir zararı yoktur. Ancak nadiren de olsa alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Eğer Pistacia türlerine alerjiniz varsa, damla sakızına da alerjiniz olabilir.

Damla sakızı kullandıktan sonra mide bulantısı, kusma, döküntüler veya herhangi bir belirti ortaya çıkarsa, damla sakızını daha fazla tüketmeyin ve mutlaka doktorunuza danışın.

Sakız ağacı reçinesinin hamilelik ve emzirme döneminde kullanımına dair yeterli bilgi mevcut değildir. Damla sakızı zararları bu konuda oldukça dikkatli şekilde kendini gösterir.

Merhaba Ben Kübra.. Eczane hizmetleri bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir