Hamilelikte Vitamin Kullanımı – Faydaları ve Zararları

Hamilelikte Vitamin Kullanımı – Faydaları ve Zararları
hamilelikte vitamin kullanımı faydaları ve zararları
0

Hamilelikte vitamin kullanımı faydaları herkesçe bilinen bir gerçektir. Gebelikte vitamin kullanımı ile ilgili gebelerin kafasını kurcalayan birçok soru vardır. Bu dönemde uyguladığınız beslenme şekli gerekli vitaminleri ve mineralleri sağlayacak zenginlikte ve çeşitlilikte olmalıdır.

Birçok kadın hamilelik döneminde yaşam tarzı ve beslenme ile ilgili araştırmalar yapmaktadır. Çoğunlukla hamileler alkol ve sigaradan uzak kalmaları ve sebze ve meyve ağırlıklı beslenmeleri gerektiği hakkında yeterince bilgilidir.

Bununla beraber hamilelikte özellikle vücuttaki miktarlarının ölçülmesi gereken önemli vitamin ve mineraller vardır. Hamilelerin bu vitamin ve minerallerin neler olduğunu öğrenmeleri ve buna göre beslenmelerini düzenlemeleri gebelik boyunca yaşayabilecekleri risklerin azaltılmasını sağlar. Hamilelikte vitamin ve mineral kullanımı ve önemi ile ilgili olarak daha kapsamlı bilgiler edinmek için okumaya devam edelim.

İçindekiler Tablosu

Folik asit

Folik asit folat vitaminin sentetik versiyonudur. Doğum kusurlarını önleyebilir. Folik asit kullanımına hamilelikten önce başlamalısınız. Yani hamile kalmaya karar verdiğiniz zaman takviye almaya başlamanız önerilir. Bebek 12 haftalık olana kadar da folik asit kullanmaya devam etmelisiniz.

Ayrıca folattan zengin yeşil yapraklı besinler de tüketmelisiniz.  Ancak hamilelikte gerekli olan folat miktarını besinlerden sağlamak zor olabilir. Bu nedenle takviyeler önerilir. Bununla beraber doktorunuza danışmadan folik asit takviyeleri kullanmaya kalkmayın.

BENZER YAZILAR  Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar?

D vitamini

D vitamini hamilelik dışında en çok eksikliği görülen vitaminlerden biridir. Özellikle hamilelerin ve emziren kadınların günlük 10 mikrogram D vitamini gereksinimi vardır. Hamilelikte vitamin kullanımı anne adaylarınca ihmal edilmemelidir.

D vitamini vücuttaki kalsiyum ve fosfatı düzenlediği için sağlıklı kemikler, dişler ve kaslar için D vitaminine ihtiyaç duyarız. D vitamini içeren gıdalar arasında yağlı balıklar, yumurta ve kırmızı et bulunur.

D vitamini yiyeceklerde çok az miktarda bulunur. Bu nedenle hamilelik süresince D vitamini değerlerinizin kontrol edilmesi ve gerektiği takdirde takviye kullanmanız önemlidir. Bununla beraber kendi kendinize D vitamini kullanmaya kalkmayın ve doktor yönergeleri dışında yüksek doz D vitamini kullanmayın.

C vitamini

C vitamini hücrelerin gelişimi ve onarımı için gereklidir. Ayrıca demirin emilmesinde görev alır. Bu nedenle hamilelik döneminde C vitamini eksikliği çekmemek için doğru beslenmeniz son derece önemlidir. Birçok sebze ve meyvede C vitamini bol miktarda bulunur ancak bu dönemde bu sebze ve meyvelere özellikle dikkat etmez iseniz farkında olmadan C vitamini eksikliği yaşayabilirsiniz. C vitamininden zengin sebze ve meyveler şunlardır: portakal, limon, kırmızı ve yeşil biber, çilek, brokoli, brüksel lahanası, patates. Hamilelik döneminde c vitamini kullanımı ihmal edilmemelidir.

BENZER YAZILAR  İntihar Nedir ve Nasıl Önlenir?

Demir

Demir eksikliği özellikle kadınlarda sık görülen bir sorundur. Bu mineralin eksikliği genellikle yorgunluk ve güçsüzlüğe, saç dökülmesi, tırnak kırılması gibi sorunlara neden olur. Bu nedenle hamilelik döneminde yeterli miktarda demir içeren gıdalar tüketilmesi ve demir eksikliği durumunda demir takviyelerinin kullanılması son derece önemlidir.

Hamilelik döneminin haricinde bile demir eksikliği sık görüldüğü için hamilelik öncesinde ve hamilelik süresince demir değerlerinin kontrol edilmesi önemlidir. Demirden zengin gıdalar arasında et, yeşil yapraklı sebzeler, fındık fıstık ve kuru meyveler bulunur.

Hamilelik süresince doğru beslenmediğiniz takdirde birtakım sağlık riskleri ortaya çıkar. Bunlardan biri kansızlıktır. Hamilelikte kansızlık nedenleri arasında diyette yeterince demir olmaması, üst üste doğum yapma ve demir depolarının azalması bulunur. Ayrıca preeklampsi, ödem, osteomalasia, gebelik zehirlenmesi, düşük doğum ağırlıklı bebek, bebekte zihinsel ve fiziksel gelişim bozuklukları ve hatta anne ve bebek ölümleri gerçekleşebilir. Bu nedenle özellikle demir depolarınızın dolu olduğunu öğrenmeden hamile kalmanız tavsiye edilmez.

Kalsiyum

Bebeğin kemik ve diş gelişimi için kati önemde olan kalsiyum hem hamilelik süresince hem de hamilelik sonrasında önemli olan bir mineraldir. Bu yüzden hamilelikte vitamin kullanımı ihmal edilmemelidir. Vücudunuzda yeterince kalsiyum olmaması halinde vücudunuz gerekli olan kalsiyumu kemiklerinizden alabilir ki bu da kemiklerinizi zayıflatır ve osteoporoza neden olabilir.

BENZER YAZILAR  Hızlı Kilo Vermenin Doğal Yolu

Kalsiyumdan zengin gıdalar arasında süt ve süt ürünleri başı çeker. Özellikle probiyotik içeriğinden ötürü ev yoğurdu ve kefir tüketerek hem kalsiyum hem de probiyotik almış olursunuz. Ayrıca bitkisel kaynaklardan kalsiyum almak isteyen hamileler de bol miktarda yeşil yapraklı bitkiler tüketerek kalsiyum ihtiyaçlarını karşılayabilirler.

Magnezyum

Magnezyum gebelikte eksikliği ciddi sorunlara yol açabilecek bir mineraldir. Hamilelikte, vücuttaki birçok kimyasal reaksiyonda yer alan magnezyum eksikliği oluşursa hipertansiyon ve erken doğum riski artar.

Magnezyumdan zengin gıdalar arasında fındık fıstık, fasulye, somon ve ton balığı gibi yağlı balıklar, ıspanak, brokoli ve brüksel lahanası gibi yeşil yapraklı sebzeler, avokado ve muz gibi meyveler bulunur.

Hamilelikte vitamin kullanımı faydaları ve zararları bu yazımızda sizler için ele alındı.

Merhaba Ben Kübra.. Eczane hizmetleri bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir