İlişkiden Sonra Hamile Kalmamak İçin Ne Yapılmalı?

featured

Gebelik konusu insanlar tarafından farklı şekillerde değerlendirilmektedir. Ancak son yıllarda ne yazık ki istenmeyen gebeliklerin sayısı artış göstermektedir. İstenmeyen gebelik derecelerinin artış göstermesinde;

 • Korumasız ilişkiye girilmesi,
 • Korunma yöntemlerinin yeterli kalması,
 • Kadınların rızaları dışında birliktelik yaşamaları gibi nedenler sayılabilmektedir.

Bahsedilen nedenler her ne olursa olsun istenmeyen gebeliklerin önüne geçilmesi geçmişe kıyasla daha basittir. Bunun için birbirinden farklı yöntemlerin değerlendirilmesi mümkündür. İşte sizler için hem bilimsel olan hem de halk tarafından kullanılan hamile kalmama yöntemleri listeleri…

İlişkiden Sonra Gebe Kalmamak İçin Yöntemler

Hamile kalmamak için bitkisel yöntem arayışları oldukça uzun zamandan bu yana devam etmektedir. Artık insanların büyük bir kısmı ilaçlı yöntemleri tercih etseler dahi bitkisel yöntemler ile doğum kontrolü yapanların sayısı azımsanamayacak kadar yüksektir. Bu manada kişilere yardımcı olduğu bilinen bitkiler arasında;

 • Pelin otu
 • Adaçayı
 • Cezayir menekşesi
 • Meyan kökü gibi farklı ürünlerin sayılması mümkündür.
BENZER YAZILAR  Hirudoid Krem Ne İçin Kullanılır?

Bu tür bitkisel ürünlerin eğer mümkün ise aktarlardan temin edilmeleri önerilmektedir. Çünkü aktarlar kullanım amacına göre yönlendirme yapmalarının yanı sıra bitkilerin en tazelerini ve kaliteli olanlarını ellerinde bulundurmaktadır. Son olarak bitkisel yöntemlerle korunmak isteyenler için ak diken kullanmaları da tavsiye edilmektedir.

Ne Yapılırsa İlişkiden Sonra Hamile Kalınmaz

Ülkemizde geçmişten bu yana uygulanan gebe kalmamak için yöntemler arasında ne yazık ki herhangi bir geçerliliği olmayanlar da bulunmaktadır. Bahsedilen yöntemlerden en çok kullanılanlarından biri ilişki sonrasında hemen duşa girilmesidir. Kadınlar duş esnasında vajinal yıkama sağlayarak hamileliğin önüne geçmeye çalışabilmektedir. Aynı şekilde uzun süre tuvalette oturarak bekleyenler olduğu da bilinmektedir.

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre verilen yöntemler üzerinden gebeliğin önüne geçilmesinin yolu yoktur. Erkekler, korunmasız şekilde girilen ilişkide kadınların içine boşaldıklarında vajinal yıkama gebelik önlemede herhangi bir işe yaramayacaktır. Bunun için kişilerin farklı yöntemler üzerinden değerlendirme yapmaları ya da verecek olduğumuz korunma yöntemlerini tercih etmeleri gerekmektedir.

Kadınlar İçin Korunma Yöntemleri

İlişkiden sonra hamile kalmamak için kadınların farklı erkeklerin farklı doğum kontrol yöntemlerini değerlendirmeleri mümkündür. Yapılan araştırmalara göre genellikle kadınların gebelik önleme yöntemleri üzerinde ciddi çaba gösterdikleri bilinmektedir. Kadınlar;

 • Doğum kontrol ilaçları ile,
 • Üç aylık olarak vurulabilen iğneler ile,
 • Aylık iğneler ile,
 • Rahim içi araçları ile hamileliklerin önüne geçebilmektedir.
BENZER YAZILAR  Ocean D3 K2 Nasıl Kullanılır?

Doğum kontrolü günümüz şartlarında ciddi bir gerekliliktir. Buna karşın verilen yöntemlerin hiçbiri %100 koruma sağlayacak diye bir şart bulunmamaktadır. Her zaman %1 de olsa gebe kalma ihtimali bulunmaktadır. Fakat bu ihtimal oldukça düşük olduğu için yöresel yöntemler yerine vermiş olduğumuz bilimsel yöntemlerin tercih edilmesi önerilmektedir. Siz de aile hekiminize danışarak ya da bir kadın doğum uzmanından destek alarak kendiniz için en uygun olan korunma yöntemini öğrenebilirsiniz.

İlişkiden Sonra Hamilelik Nasıl Engellenir?

Korunmasız birliktelik sonrası hamile kalmamak için zamanın iyi şekilde ayarlanması en önemli kıstaslardan biridir. Kadınların aylık olarak devam ettirdikleri bir döngü bulunmaktadır. Bahsedilen döngüde yumurtlama günlerine göre gebelik şansı;

 • Yüksek
 • Orta
 • Düşük olarak sıralanabilmektedir.

Özellikle çiftler çocuk sahibi olmak istemediklerinde düşük gebelik günlerinde korunmasız ilişkiye girmeyi tercih etmektedir. Fakat yine de böyle durumlarda bile hamile kalmak şansı bulunmaktadır. Bu neden yüzünden kesin sonuçlar alınması bakımından geçerli olan korunma yöntemlerinden en az birinin kullanımı önerilmektedir. Korunmanın unutulduğu durumlarda ertesi gün hapı kullanımı da mümkündür. Ertesi gün hapları ilişkiden sonraki beş gün içerisinde kullanılabilmektedir. Tabi bu hapların bir alışkanlık haline getirilmemesi de önemlidir.

BENZER YAZILAR  Stafine Ne İşe Yarar?

İlişkilerden Sonra Hamile Kalmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Gebe kalmak istemeyenler olduğu gibi ilişkiden sonra gebe kalmak isteyenler de bulunmaktadır. Bunun için de uzmanlar tarafından önerilen bazı yöntemler olduğundan bahsedilmesinde bir sakınca bulunmamaktadır. bir kere gebelik için kullanılan doğum kontrol yöntemleri uygun şekilde bırakılmalıdır.

Erkek kadının içine boşaldığında genellikle hemen geri çekilmektedir. Bebek sahibi olmak isteyenlerin geri çekilme süresini uzatmaları önerilmektedir. Kadınların ilişki sonrasında hemen ayağa kalmaması on beş dakika ya da yarım saat kadar uzanmaları da bu manda önerilen uygulamalardan biridir. Hatta kadınlar mümkünse altlarına yastık koyarak ayaklarını da bir duvara yaslayarak bahsedilen süreyi geçirmelidir.

Yorum Yap
Yazıyı Beğendiniz Mi?

Yazar Hakkında

Merhaba Ben Kübra.. Eczane hizmetleri bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yorum Yap