Karaciğer Yağlanması Belirtileri Nelerdir? Nasıl Geçer?

Karaciğer Yağlanması Belirtileri Nelerdir? Nasıl Geçer?
karaciğer yağlanması nasıl geçer
0

Karaciğer vücutta oldukça önemli görevleri idame ettirmektedir. Ancak özellikle günümüz şartlarında beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak çeşitli karaciğer hastalıkları görülme sıklığını artırmıştır. Bu durum insanların günlük yaşamlarını idame ettirmelerini zora sokmaktadır. Karaciğer yağlanması ise bahsedilen karaciğer hastalıklarında ilk sırada bulunmaktadır. Bu hastalık teşhis edilen kişilerin karaciğerlerinde normalin çok daha üzerinde yağ birikmesi olmaktadır. Yağ birikmeleri iltihaplanmaları beraberinde getirerek işi kansere kadar götürebilmektedir.

Sonuçları ciddi olduğu için karaciğer yağlanması belirtileri olanların zaman kaybetmeden bir uzmana muayene olması gerekmektedir. Peki hastalığın belirtileri nelerdir? Bu hastalığın en önemli özelliği erken dönemde herhangi bir belirti göstermemesidir. İnsanlar bundan kaynaklı olarak günlük yaşamlarına her zamanki rutinleri üzerinden devam etmektedir. Ancak ilerleyen safhalarda ciddi belirtilerle kendini gösterdiği bilinmektedir.

Karaciğer yağlanmasına belirtiler arasında en sık görülenler iştahsızlık ve mide bulantısı olarak sıralanmaktadır. Mide bulantısı yaşayan hastaların büyük bir bölümünde kusma şikayetine de rastlanılmaktadır. Hastalığın diğer belirtileri arasında ise; halsizlik, normale göre daha çabuk yorulma, karın ve göğüs bölgesinde ağrı, vücut renginin sarıya dönmesi sayılmaktadır. Verilen belirtilerin tamamının bir hastada görülmesi gerektiğine dair herhangi bir şart da yoktur. Belirtilerden iki ya da üç tanesinin düzenli olarak görülmesi uzman muayenesine girmek için yeterli bir nedendir. Bu sayede tanı, teşhis ve tedavi aşamasına geçiş yapmak mümkün olmaktadır.

BENZER YAZILAR  Kaçış Sendromu Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi, Testi

İçindekiler Tablosu

Karaciğer Yağlanması Belirtileri Bitkisel Tedavi

Günümüzde ilaç kullanımları olası yan etkiler yüzünden en aza indirgenmeye çalışılmaktadır. Ancak karaciğer yağlanması özellikle ilerleyen dönemlerde ilaç tedavisi şart olan hastalıklardan biridir. Bu neden yüzünden kişilerin bitkisel tedavilerden önce uzmanların verdiği ilaçları kullanmaları gerekmektedir. Önerecek olduğumuz bitkisel yöntemler ise ana tedavide destekleyici etmenlerdir. Tabi bunun için de hastalığı tedavi eden doktordan fikir alınması önerilmektedir.

Karaciğer yağlanmasında bitkisel tedavi için pek çok farklı bitkisel sistemler önerilmektedir. Ancak en çok kullanılanlar ve bilinenler; zerdeçal, elma sirkesi, limon ve yeşil çay şeklindedir. Günlük bir ya da iki fincan yeşil çay tüketimi daha farklı hastalıklara karşı da koruduğu için önerilmektedir.

Karaciğer Yağlanması Nasıl Geçer?

Karaciğer yağlanması son yıllarda en çok teşhis edilen hastalıklardan biri olarak anılmaktadır. Özellikle insanların beslenme alışkanlıklarına göre görülme sıklığında artma ya da azalma tespit edilmektedir. Bundan ötürü uzmanlar sağlıklı beslenmenin pek çok hastalığın önünde engel olarak yer aldığının altını çizmektedir. İlk evrelerinde belirtisi olmadığından teşhis edilemeyen karaciğer yağlanmasında tedavi aşaması çok önemlidir.

BENZER YAZILAR  El Ağdası Nasıl Kullanılır?

Tüm hastalıklarda olduğu gibi karaciğerde meydana gelen yağlanmada da evreler kişiden kişiye göre değişim göstermektedir. Uzmanlar yapacakları muayene sonrasında nasıl bir tedavi yolu takip edeceklerini hastaları ile paylaşmaktadır. Bundan ötürü karaciğer yağlanması nasıl geçer sorusu için farklı yanıtların alınması mümkündür.

Yağlanmanın ilerleyen dönemlerde teşhis edilmesi halinde genellikle ilaç tedavisine geçilmektedir. Tedavinin ne kadar devam edeceği ve ilaçların dozları da kişisel muayenelerden sonra belirlenmektedir. Bazı hastalar ilaçlara oldukça hızlı şekilde yanıt vermektedir. Bu gibi durumların olması halinde tedavi normale göre daha kısa sürmektedir. Karaciğer yağlanması tedavisi ilaçsız şekilde de yapılabilmektedir. Bunun için hastalığa neden olan etmenlerin insanların hayatından çıkarılması gerekmektedir. Yağlanma doğrudan beslenme ile alakalı olduğu için belli bir diyet listesine uymak uzmanların ilk önerdiği konu başlıkları arasında yerini almış durumdadır.

Karaciğer Yağlanması Diyeti

Karaciğer yağlanması diyeti aslında sağlıklı beslenme olarak da isimlendirilebilmektedir.  Yağlanmanın ana nedenleri arasında günlük yaşamda tüketilen sağlıksız besinler bulunmaktadır. Bundan ötürü bireylerin yemeklerini mümkün olduğunda evlerinde yapmaları hazır gıdalardan uzak kalmaları önerilmektedir. Trans yağlar yerine zeytinyağı ya da tereyağı tüketimi de önerilmektedir. Artık hemen her gıda ürününün içerisinde katkı maddesi bulunmaktadır. Karaciğer yağlanmasından korunmak için doğal ürünler temin ederek porsiyon kontrolü yapmak gerekmektedir.

BENZER YAZILAR  Ağız Tadı Bozukluğu Nasıl Geçer?

Alkol ve sigara tüketimi de karaciğer yağlanmasının nedenleri arasında sayılmaktadır. Uzmanlar yağlanma teşhis edilen kişilerin bu gibi alışkanlıkları bırakmaları da söylemektedir. Sağlıklı beslenmeyi desteklemek için yapılan diyete spor da eklenmelidir. Spor denince insanların aklına ağır sporlar gelmektedir. Ancak kişinin yaşına ve sağlık durumuna göre günlük olarak yapacakları yürüyüşler de spordur. Bu neden yüzünden insanların hayatına günlük yürüyüşü dahil etmeleri önerilmektedir.

Merhaba Ben Kübra.. Eczane hizmetleri bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir