Kedi Kumu Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kedi Kumu Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Kedi Kumu
0

Kediler, köpeklerden farklı olarak tuvalet ihtiyaçlarını dışarıya çıkmadan ev içerisinde, kendilerine ayrılmış özel alanlarda giderebilirler. Kedilerin tuvalet ihtiyaçlarını karşılamak için en temel iki ayrı kedi ürününe ihtiyaç duyulur. Bu ürünlerden ilki kedi tuvaletidir, diğeri ise kedi kumudur. Kedi kumu seçimi kedilerin rahat kullanımı ve sağlığı açısından önemlidir. Kaliteli kedi kumu kullanımı ile hem kedilerin solunum sistemi sağlığı desteklenebilir hem tuvaletlerdeki bakteri üretimi kontrol altına alınabilir hem de kedi kumu temizliği sırasında fark edilebilir bir konfor sağlanabilir. Bu yazımızda kedi kumu seçimi sırasında göz önünde bulundurulması gerekenlere değineceğiz. Keyifli okumalar dileriz.

İçindekiler Tablosu

Kedi Kumu Çok Toz Çıkarmamalı

Kediler avcı atalarından miras kalan birçok içgüdüsel davranışa sahip olurlar. İdrarlarını ya da dışkılarını yaptıktan sonra eşelenmelerinin temel nedeni de içgüdüleridir. İdrar ve dışkı kokularının farklı yırtıcılar tarafından alınmasının engellenmesi adına tuvaletlerini yaptıktan sonra eşelenerek üzerlerini kapatırlar. Bu süreçte de ister istemez açığa toz çıkabilir. Bu toz miktarının artması kedilerin solunum sistemi üzerinde olumsuz etki yaratabilir. Bu nedenle kedi kumunun eşelendiğinde çok toz çıkarmaması kriteri kedi kumu seçimi sırasında dikkate alınmalıdır. Kaliteli kedi kumu çeşitlerinin en temel özelliklerinden biri de hemen hemen hiç toz çıkarmamalarıdır.

BENZER YAZILAR  Sürdürülebilir Spor Giyim Önemi

Kaliteli Kedi Kumu Antibakteriyel Olmalıdır

Kedi kumu kokusunun giderilmesi kedi evlerindeki en önemli gereklilik olarak düşünülse de tercih edilen kedi kumunun antibakteriyel özellikte olması gerekliliği de ön plandadır. Kediler idrar yaptıktan ya da dışkıladıktan sonra ortaya çıkan zararlı partiküller hem kedilerin hem de ailedeki bireylerin sağlığına zarar verebilir. Antibakteriyel kumlar zararlı maddelerin yok olmasını sağlarlar ve kedilerin hijyenik bir ortamda tuvaletlerini yapmasını mümkün kılarlar.

Kedi Kumu Suyu İyi Emmeli

Kedi kumu seçimi sırasında göz önünde bulundurulması gereken önemli unsurlardan biri de kumların emiciliğidir. Kaliteli kedi kumu çeşitleri yüksek emicilik sunarlar. Sıvıyı emme kapasitesi yüksek kumlar tercih edildiğinde hem koku oluşumu minimize edilebilir hem de kedilerin tuvalet konforları artırılabilir. Özellikle idrar yaptıktan sonra kedilerin sıvıyı emmeyen bir kum kullanmalarının başlıca sonucu patilere idrar bulaşmasıdır. Yüksek emiciliğe sahip kedi kumu çeşitleri arasından tercihte bulunduğunda kedilerin konforu artırılabilir ve aynı zamanda ev içi hijyen sağlanması kolaylaşır.

Antibakteriyel özelliğe sahip, suyu yüksek oranda emen ve tozutmayan kedi kumları ile kedilerin konforu ve hijyeni artırılabilir. Ancak bu özelliklere sahip kaliteli kedi kumu çeşitlerine kedilerin gösterdikleri reaksiyonlar aynı olmayabilir. Örneğin kokulu kedi kumları kullanımı bazı kedilerde hiçbir şikayete neden olmazken bazı kedilerde alerjik belirtilerin ortaya çıkmasına yol açabilir. Bu gibi bir durumda kokusuz kedi kumu kullanımı ön plana çıkar.

Kedi Kumu Seçiminin Doğru Yapılması Yetmez

En kaliteli kedi kumu çeşidi tercih edildiğinde dahi temizlik süreçleri eksiksiz yapılmadığı takdirde en verimli sonuçlar alınamaz. Tercih edilen kedi kumu çeşitleri ne olursa olsun kedi tuvaletlerinin her gün en az bir defa temizlenmesi gerekir. Kedi kumu temizlemek için pratik çözümler sunan kum kürekleri kullanılabilir. Her gün yapılan rutin temizliğe ek olarak kedi kumlarının, çeşitlerine de bağlı olarak, 7- 15 günlük periyotlarla tamamen boşaltılması ve değiştirilmesi gerekir. Böylelikle kedi kumu hijyeni sağlanabilirken evde oluşması muhtemel koku sorunu da minimize edilebilir. Bu noktada kedi tuvaleti kullanımı ile ilgili de dikkat edilmesi gereken önemli bir konu bulunuyor. Kedi tuvaletleri plastik materyalden üretilen kedi ürünleridir ve eşelenmeye bağlı olarak zaman içerisinde çizilebilir. Kedi tuvaletlerinde oluşan çiziklerin arasında uzun süreli kullanımda bakteriler birikebilir. Kedi sağlığı için zararlı olabilen bu durumla başa çıkmak için kedi tuvaletlerinin de 1-2 senelik zaman dilimlerinde değiştirilmeleri önerilmektedir.

BENZER YAZILAR  Nike Ayakkabı Seçiminde Öne Çıkan Faktörler

Kaliteli Kedi Kumu Çeşitleri Petlebi.com’da

Kedilerin en temel ihtiyaçlarının uygun fiyatlarla karşılanabildiği Petlebi.com kedilerin konfor ve sağlığını destekleyen kedi kumu çeşitleri ile kedilerle yaşayan kişilere geniş seçenekler sunuyor. Topaklanan kedi kumu çeşitleri, silika kedi kumu çeşitleri ve granül kedi kumu çeşitleri arasından tercihinizi yapabilir; ürün özelliklerini inceleyebilir ve dostunuz için en doğru seçimi yapabilirsiniz. Kedi kumu çeşitlerine ek olarak sitede kedi tuvalet hijyeni için tercih edebileceğiniz kedi kumu kürekleri, kedi kumu torbaları, kedi kumu koku gidericileri gibi tamamlayıcı ürünlere de avantajlı fiyatlarla ulaşabilirsiniz.

Kişisel bilgi birikimi, yerli ve yabancı kaynaklar, bilimsel araştırma ve bilimsel deneyler ışığında ekip olarak bilgi geçişi sağlamaya çalışır.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir