Kuru Ve Yıpranmış Saçlar İçin 6 Mucizevi Yağ

Kuru Ve Yıpranmış Saçlar İçin 6 Mucizevi Yağ
Kuru Ve Yıpranmış Saçlar İçin bitkisel Yağ
1

Kuru ve yıpranmış saçlar birçok kadının karşılaştığı kozmetik problemlerden biridir. Özellikle sık sık fön makinesinin kullanılması, boyama işlemleri ve klorlu su saçın yıpranmasına ve parlaklığını yitirmesine neden olur.

Ancak yıpranmış saçlar konusunda çaresiz değilsiniz. Hindistan cevizi yağından argan yağına kadar birçok bitkisel yağ kuru ve yıpranmış saçlar için mucizevi etkiler gösterebilir.  Bu yağlar saçlarınızı besleyerek onarır ve kırılmasını önleyebilir. İşte kuru ve yıpranmış saçlar için 6 etkili yağ:

İçindekiler Tablosu

Kuru Ve Yıpranmış Saçlar İçin En Etkili Yağlar

Hindistan cevizi yağı

Saç ve cilt nemlendirmek için en çok tercih edilen yağlardan biri Hindistan cevizi yağıdır. Hindistan cevizi yağı içerisinde bulunan laurik asit sayesinde saça nüfus ederek onu onarabilen nadir maddelerden biridir. Bu nedenle yıpranmış saçlara Hindistan cevizi yağı birebirdir.

Ayrıca aynı çalışmada Hindistan cevizi yağının saçta protein kaybını azaltan tek yağ olduğu belirtilmiştir. Hindistan cevizi yağı gerçekten de saç için eşi bulunmaz bir yağdır.

Ancak fazla sürmeniz saçınız aşırı yağlanmasına neden olabilir. Birkaç günde bir uygulayabileceğiniz bu yağı, bir seferde yarım çay kaşığından fazla olmamasına dikkat edin. Yoksa tüm gün yapış yağış saçlarla gezmek zorunda kalabilirsiniz.

BENZER YAZILAR  Moebius Sendromu Nedir, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır?

Avokado yağı

Antioksidanlar açısından zengin olan avokado yağının içerisinde A, D ve E, vitaminleri, beta karoten ve lesitin içerir. Bu özellikleriyle özellikle cilt maskelerinde ve cilt bakımlarında tercih edilen avokado yağı saçınız için de ilk tercih edebileceğiniz yağlardan biridir.

Araştırmalar avokado yağının içerisinde bulunan bu vitaminlerin ve antioksidanların saçınızın güçlenmesini sağlayarak onu kırıklara karşı koruyacağını desteklemektedir.

Jojoba yağı

Jojoba yağı, jojoba bitkisinin tohumlarında elde edilen ve özellikle saç nemlendirmek için tercih edilen bir yağdır.

İçerisinde bol miktarda C, E ve B vitaminleri, çinko ve bakır bulunan jojoba yağı saç gövdesini nemlendirip ve güçlendirebilir.

Zeytinyağı

Zeytinyağı da hindistan cevizi yağı gibi saça etkili bir şekilde nüfuz edebilen bir yağdır. Birçok kozmetik ürününde cilt ve saç için kullanılmasının yanı sıra ev tarifi doğal kremlerde de sıklıkla tercih edilen zeytinyağı saçı nemlendirir ve saça elastikiyet verir. Olağanüstü nemlendirici özelliği sayesinde hem kuru saçlara iyi gelir hem de kışın soğuk havalarda saçınızın kurumasını önleyebilir.

Argan yağı

Argan yağı özellikle kozmetik olarak kullanılan, saç maskelerinde ve şampuanlarda bulunan bir yağdır. Fasa özgü argan ağaçlarının tohumlarından elde edilen bu yağ kuru ve yıpranmış saçlar için de eşsizdir. Saçları nemlendirir, kırıklara iyi gelir ve elektriklenmiş, sert saçları iyileştirir.

BENZER YAZILAR  Phospho Soda Nasıl Kullanılır?

Argan yağı, A, E ve D vitaminleri,  CoQ10, omega-6 gibi mineral, vitamin ve yağ asitlerinden zengin olduğu için hem cilt hem de saç bakımında en çok tercih edilen yağlardan biridir.

Tatlı badem yağı

Kuru saçlar için badem yağı belki de en çok duyduğumuz bitkisel saç bakımlarından biri biridir. E, A ve D vitaminlerinden zengin olan, esansiyel yağ asitleri ve çinko içeren badem yağı Geleneksel Çin Tıbbında ve Ayırveda’da cildi nemlendirmek ve yaraları iyileştirmek için kullanılmıştır.

Özellikle kaş kirpik ve saç gürleştirmek için kullanılan badem yağı ağırlık yapmadan saçı yumuşatır ve besler.

Bitkisel yağları yıpranmış saçlar için nasıl kullanmalıyız?

Bu yağları birkaç şekilde kullanabilirsiniz. Ancak kuru ve yıpranmış saçlar için en doğru kullanımın bakım yağını saçınıza yedirdikten sonra birkaç saat dinlendirerek saçınızı durulamak olduğunu unutmayınız. Yağın saça iyice nüfuz edip onu beslemesi ve nemlendirmesi için bir süre saçta durması şarttır. Yağı sürdükten sonra 10 dakika sonra duş alırsanız bu bakım uygulamasından arzu ettiğiniz verimi elde edemezsiniz.

  • Şaç bakım yağlarını şampuanınıza veya saç kreminize ekleyebilirsiniz. Böylece durulama yapmanız da gerekmez. Bunun için yağı aşırı miktarda kullanmamanız önemlidir. 100 ml boyutunda saç kremine 1 tatlı kaşığı kadar bakım yağı kafi gelecektir.
  • Saçlarınıza masaj yaparak yedirebilir ve birkaç saat bekledikten sonra saçınızı yıkayabilirsiniz. Bunun için saç gürlüğünüzü ve uzunluğuna göre birkaç çay kaşığı ile birkaç tatlı kaşığı kadar bakım yağı kullanabilirsiniz.
  • Saçınız kuruyken birkaç damla uçlarına sürebiliriz. Böylece saçınızı durulamanız da gerekmez ve doğal olarak saçlarınızı hem nemlendirmiş hem de beslemiş olursunuz.
BENZER YAZILAR  Grafen Zararları Nelerdir?

Merhaba Ben Kübra.. Eczane hizmetleri bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir