Mide Botoksu Yaptırmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Obezite; her yaştan insanın karşılaşmış olduğu bir problemdir. Bu noktada, fazla kilolarından şikayet edenler birtakım yöntemlerle kilo vermek isterler. Bilhassa son yıllarda popüler olan mide botoksu; insanların sağlıklı bir şekilde kilo vermesini sağlar.

Mide Botoksu Nedir?

Mide botoksu nedir sorusu birçok kişinin aklında yer alıyor. Her şeyden önce, endoskopik yöntemin tercih edildiğini söylemeliyiz. Bu yöntem ile midenin belirli bölgelerine botoks enjekte edilir. Mide botoksu sayesinde mide kaslarının kasılması sınırlandırılır. Bu sayede, kişinin mide boşalma süresi gecikir. Sonuç olarak, hastanın iştahını kaybetmesi mümkün hale gelir.

Mide botoksu; zannedildiği gibi ameliyat değildir. Kısa sürede sağlıklı bir şekilde kilo vermek isteyenler için ideal bir seçenektir. Fakat, hastanın özellikleri önem taşır. Bilhassa vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan kişiler için doğru bir seçenek değildir. Çünkü, bu tür kişilerin ameliyata başvurması gerekli olacaktır.

Mide botoksu; fazla kilolarından şikayet eden ancak obezite ameliyatına gereksinim duymayacak kişiler tarafından tercih edilir. Bunun yanı sıra, ülser ve gastrit gibi mide sorunlarından muzdarip olanların ilk olarak bu rahatsızlıkların tedavisine başvurması istenir. Ardından, mide botoksundan faydalanabilirler.

Birçok kişi; en kısa sürede kilo verebilmek adına mide botoksu uygulamasından yararlanmayı düşünür. Ancak, mide botoksu tıpkı diğer yöntemler gibi kilo verdirme garantisine sahip değildir. Bir başka deyişle, mucizevi bir yönü bulunmaz. Yalnızca iştahı azaltıcı etkisi vardır. Buna ek olarak, kişinin hali hazırda yapmış olduğu diyete de yardımcı olur. Hastanın mide botoksunun ardından beslenmesine ve yaşam tarzına dikkat etmesi şarttır. Bu işlemi geçirdikten sonra karbonhidrat ağırlıklı yiyeceklerle beslenmeye devam eden bir kişi kilo alır. Mide botoksu; bu gibi durumlarda başarısızlıkla sonuçlanır.

BENZER YAZILAR  Ankara Etlik Şehir Hastanesi Doktor Bak

Mide Botoksu Nasıl Yapılır?

Mide botoksu olmadan bilinmesi gerekenler arasında bu işlemin nasıl yapıldığı ve ne kadar sürdüğü gibi hususlar da yer alır. Endoskopik olarak ağızdan girilerek yapılan bir işlemdir. Kesi yoktur. Bunun yanı sıra, hastalar; anestezi sayesinde uyutulurlar. Ortalama 20 dakika süren bir işlemdir. Kişinin hastanede yatmasını gerektirecek bir durum söz konusu değildir. İşlemin ardından en çok 1-2 saat müşahede yeterli olur. Bunun yanı sıra, mide botoksu uygulamasının ardından ortalama üç gün içerisinde iştah azalması ve iştah kontrolünün sağlanması mümkün hale gelir.

Mide botoksu; midenin düz kaslarına yönelik olarak uygulanan bir işlemdir. Bağırsaklar veya sinir hücreleri üzerinde herhangi bir etkisi söz konusu değildir. Birçok kişinin zannettiğinin aksine bağırsak tembelliğini arttırıcı bir etkisi yoktur. Bu uygulamanın ardından hasta 2-3 gün içerisinde daha az acıkmaya başlar. Buna ek olarak, iki haftalık sürecin ardından kilo vermeye başlar. Mide botoksu sayesinde hedeflenen 10-20 kilo en kısa süre içerisinde verilir.

Mide Botoksu Zararlı Mıdır?

Bu uygulamadan faydalanmayı düşünenlerin aklında mide botoksu zararlı mıdır sorusu bulunuyor. Mide botoksu; midenin hareketlerinin yavaşlatılması ve iştah hormonunun baskılanması gibi amaçlara sahiptir. Bilhassa spor veya diyet ile kilo veremeyenler için tartışmasız en iyi çözümdür. Mide botoksunun zannedildiği gibi herhangi bir zararı veya yan etkisi bulunmaz. Bağırsak tembelliğini arttırması söz konusu bile değildir.

BENZER YAZILAR  Topuk Çatlakları İçin Etkili Bakım Önerileri

Botoks; estetik cerrahi başta olmak üzere tıbbın birçok alanında kullanılır. Botoks hakkında çok sayıda araştırma yapılmıştır. Bir başka deyişle, botoks maddesinin enjeksiyonunun ardından herhangi bir komplikasyona rastlanmamıştır. Bunun yanı sıra, botoks; midedeki etkinliğini üç ila altı ay arasında devam ettirir. Mideye herhangi bir zarar vermesi mümkün değildir. Botoksa uygun bir alana uygulanmasından mütevellit herhangi bir zararı ile karşılaşılmaz.

Mide botoksu; her yaştan insanın tercihi haline gelmiştir. Bu noktada, bilhassa alerjik reaksiyonu olan kişilerin dikkatli olması şarttır. Çünkü, alerjik bünyeler; farklı maddelere karşı tepki verebilirler. Bu yüzden, alerjik hassasiyeti olanların mide botoksundan doktor kontrolünde faydalanması tavsiye edilir.

Sonuç olarak, mide botoksundan faydalanmak isteyenlerin aklında herhangi bir endişe olmamalıdır.

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Kilo vermek veya almak isteyenler için önemli olan hususların başında vücut kitle indeksi gelir. Kişinin kilosunun ağırlığına oranla ölçülmesi olarak tanımlanabilir. Bir insanın kilogram cinsinden ağırlığının metre cinsinden uzunluğunun karesine bölünmesi; vücut kitlesi indeksi nedir sorusuna verilecek cevaptır.

Vücut kitle endeksi bilhassa yağ ölçümüyle paralellik gösterir. Fakat, yine de yağlılık oranı hakkında net bir bilgi vermesi söz konusu değildir. Buna ek olarak, vücut kitle indeksi sayesinde kişinin ideal kilosu hakkında bilgi alınır. Boy kilo indeksi hesaplama işlemi sonucunda ortaya çıkan değerin yüksek olduğu hallerde kişinin fazla kilolu olduğu çıkarımı yapılabilir. Çünkü, vücudundaki yağ oranının fazla olduğu anlaşılacaktır.

BENZER YAZILAR  Dolarit Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Vücut Kitle İndeksi Kaç Olursa Ameliyat Olabilirsiniz?

Vücut kitle indeksi 20 – 25 arasında olanlar için herhangi bir risk söz konusu değildir. Bu kişilerin normal kilolarında olduğu çıkarımı yapılabilir. Bunun yanı sıra, vücut kitle indeksi 25 – 30 arasında olanlar ise fazla kilolu kategorisinde bulunurlar. Ancak, bu kişilerin obez kategorisinde olmadığını dile getirmek gerekir. Vücut kitle indeksi 30 ve üzeri olanlar obez kategorisinde yer alırlar. Fakat, bu kişilerin obezite ameliyatına başvurması mümkün olmayabilir. Çünkü, herkesin sağlık durumu ameliyat için uygun değildir. Bu noktada, vücut kitle indeksi 30 ve üzeri olanların durumu yapılan doktor kontrollerinin ardından netleşir.

Yorum yapın

1