İlaçlar hastalıkların tedavisinde ve hastalıkların tekrardan oluşmasını önleyen en önemli faktörlerden bir tanesi olmaktadır. Bu neden ile insanlar her türlü ilaç hakkında araştırmalar yapmaktadırlar. İnsanların mide ilaçları hakkında en çok yaptıkları araştırmalar arasında Nexium mide ilacı nedir gibi başlıklar yer alabilmektedir. Nexium ilacı ile ilgili aratılan bir diğer başlık ise Nexium ne işe yarar şeklinde olmaktadır.

nexium mide Ilaci nedir ne Ise yarar
nexium mide Ilaci nedir ne Ise yarar

Nexium ilacının içerisinde yer alan etken maddesi Esomeprazol magnezyum olmaktadır. Bu madde Nexium muadili ilaçların bazılarında da görülebilmektedir. Nexium tablet ilacı midede üretilen asidin dengelenmesini sağlayan bir ilaç olmaktadır. Nexium ilacı genellikle reflü hastalığının tedavisinde, yemek borusunun iltihaplanmasında ve on iki parmak bağırsağı ülseri hastalıklarının tedavisinde de reçete edilmektedir.

Nexium Yan Etkileri

İnsan bedeni çok hassas bir yapıda olduğu için vücuda alınan kimyasal maddelere karşı bazı durumlarda olumsuz tepkiler verebilmektedir. İlaçların insan bedeninde oluşturmuş olduğu bu olumsuz yan etkilere verilen isim ise yan etki olmaktadır. İlaçların yan etkileri ilacın içerisindeki etken maddelere bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Bu neden ile her ilacın yan etkisi farklı olabilmektedir. Nexium yan etkileri genel olarak şu şekilde yer almaktadır.

  • Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi yan etkiler Nexium ilacının alerjik reaksiyonlara bağlı olarak gelişen yan etkileri arasında yer almaktadır. 
  • Baş ağrısı, bulantı, kusma, karın ağrısı, ishal, kabızlık ve gaz gibi oluşabilecek yan etkiler ise Nexium ilacının yaygın olarak gözlemlenen yan etkileri arasında yer almaktadır.

Nexium Muadili

İlaçların muadilleri bulunmaktadır. Muadil ilaçlar genellikle reçete edilen ilaç temin edilmediğinde ya da reçete edilen ilaç etkisini göstermediğinde tercih edilen ilaçlar olmaktadır. Muadil ilaçlar aynı hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçlar olmaktadır. Bu neden ile muadil ilaç kullanımı zararlı olmamaktadır. Fakat muadil ilaçların yan etkileri, etken maddeleri ve fiyatları değişkenlik gösterebilmektedir. Bazı ilaçların muadili bulunabiliyorken bazı ilaçların ise muadilleri olmamaktadır. Nexium muadili ilaçlar ise şu şekilde yer almaktadır.

  • Esmara 20 mg 28 tablet
  • Esopral 40 mg 28 tablet
  • Esopro 20 mg DR 28 kapsül
  • Nexstep 20 mg 28 tablet
Benzer Gönderiler  Nasır Tedavisinde Domates Nasıl Kullanılır?

Nexium Fiyat

İlaç fiyatları ilacın üreticisi tarafından belirlenmektedir. Fakat ülkemizde yer alan çeşitli sağlık hizmetleri nedeni ile ilaç fiyatları reçeteli yada reçetesiz alımlarda farklılıklar gösterebilmektedir. Bu neden ile her hangi bir ilacın reçeteli alımda fiyatı farklı reçetesiz alımlar da ise fiyatı farklı olabilmektedir. Fakat Nexium fiyatı üretici firması tarafından 29,70 TL olarak belirlenmiştir.

Nexium Prospektüs

İlaçların içerisinde yer alan bilgilendirme kağıtlarına verilim isim prospektüs olmaktadır. Üretilen her ilacın içerisinde insanları ilaç hakkında bilgilendirmek adına prospektüs mutlaka yer almalıdır. Nexium prospektüs içerisinde ilaç hakkında bilinmesi gereken tüm maddeler yer almaktadır.

Nexium Hamilelikte Kullanılır Mı?

Hamilelik dönemi kadınların biyolojik ve ruhsal olarak en çok değişkenlik gösterdiği dönemlerden bir tanesi olmaktadır. Bunun temel nedeni ise kadınların hamilelik dönemlerinde anatomilerinin değişmesidir. Bu neden ile kadınlar hamilelik dönemlerinde çok dikkatli olmalılardır. Kadınların hamilelik döneminde ilaç kullanmaları hem bebek için hem de kendileri için çok riskli olabilmektedir. Bu neden ile hamileler ilaç kullanmadan önce mutlaka doktora danışmalıdır. Nexium hamilelikte kullanımı doktora danışılarak kullanılması gereken ilaçlar arasında yer almaktadır.

Nexium Tok Karnına İçilir Mi?

İnsanların ilaçlar hakkında en çok merak ettikleri konulardan bir tanesi de ilaçların kullanım şekilleri olmaktadır. Bunun temel nedeni ise ilaçların kullanım şekillerine göre etkilerinin değişkenlik göstermesidir. Örnek olarak Nexium hakkında en çok aratılan başlıklardan bir tanesi de Nexium tok karnına içilir mi başlığı olmaktadır.  Nexium ilacı mide reflüsü hastalığının tedavisinde kullanılan bir ilaç olduğu için ve de mide reflüsü yemek yedikten sonra gelişen bir rahatsızlık olduğu için Nexium yemekten sonra tok karnına kullanılabilmektedir.

Nexium Kullananlar

Nexium kullananlar genellikle ilaç hakkında olumlu yorumlarda bulunmuşlardır. İlaç genellikle etkisini kısa süre içerisinde gösterebilmektedir. Bu neden ile insanlar tarafından sıklıkla tercih edilebilmektedirler. İlacın yan etkileri nadiren gözlemlendiği için ilaç reflü hastalarına en sık reçete edilen ilaçlar arasında yer almaktadır.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Total: Average: ]

ameliyatsız hemoroid tedavisi

HAKKIMDA

Kübra Doğan

Yerli ve yabancı kaynaklar doğrultusunda, bilimsel araştırmaların ışığında içerik oluşturan fitveform.com editörü.

Yazarın Tüm Yazıları