Ombre Üstüne Boya

Ombre Üstüne Boya
ombre üstüne boya
0

Ombre üstüne boya yapmak, günümüzde ombreli saçların sık tercih edilmesi ancak arada bir değişiklik yapma isteğinden kaynaklı olarak oldukça fazla karşılaşılan bir durumdur. Son zamanlarda özellikle sarı tonlarında ombreli saçlar, neredeyse her kadının tercih ettiği ve arzuladığı bir görünümdür. Ancak zaman zaman yapılan ombreyi beğenmeme veya tarz değişikliği isteme veya kuaför macerasının hüsranla sonuçlanması gibi durumlarda ombre üstüne boya yapmak gerekebilmektedir. Buna bağlı olarak ‘’Ombre üstüne boya yapılır mı?’’ gibi sorular da akıllara gelmektedir. Bunun için öncelikle uzman bir kuaföre danışmakta fayda vardır ancak ön bilgi olması amacıyla ombre üstüne boya hakkında sizler için birkaç bilgiyi derledik.

İçindekiler Tablosu

Ombre Nedir?

Ombre, saçın aralarına farklı renklerin eklenmesiyle gerçekleştirilen bir boyama işlemidir. Bu işlemde dipten uca doğru saç rengi açılır ve aralara farklı tonlarda boyalar atılır bu sayede saçta gölge görünümü amaçlanır. Ombre işleminde çoğunlukla saç diplerine açma yapıldığından yıpranan kısım saç uçları olmaktadır. Farklı ten rengi ve yüz yapısındaki birçok kişiye yakışan ombre, neredeyse son beş yılın en popüler saç renklendirme modası olduğundan ombre ile ilgili yüzlerce soru sorulmaktadır. Ancak maalesef her ombre heyecanı mutlulukla bitmeyebilir Bu sebeple en çok sorulan sorulardan biri de ‘’Ombre üstüne boya yapılabilir mi?’’ olmaktadır.

Ombre Üstüne Boya Yapılır Mı?

Daha öncesinde ombre yaptırmış ancak kendinize yakıştırmamış veya yapılan işlemi beğenmemiş olabilirsiniz veya hiçbir sebep yokken yalnızca biraz değişiklik yapmak istemişsinizdir. Bu sebeplerle ombre üstüne boya yaptırmanızda herhangi bir sakınca yoktur. Ancak her işlemde olduğu gibi saç uçlarında bir yıpranma riski elbette mevcuttur. Eğer ombre işleminde tercih ettiğiniz renkler koyu ise ve şu anda boyamak istediğiniz renkler daha açık tonlarda ise saç rengini açma işleminin yapılması gerekmektedir. Saç rengi açma işlemi, her zaman olduğu gibi ombre üstüne boya aşamasında da saçlar için yıpratıcı olacaktır. Hatta saçta yanma ve yanıklara bağlı kopmalar da görülebilmektedir. Çünkü boyalı saça yapılan açma işlemi, saçı doğal saça yapılan açma işleminden daha çok yıpratır.  Ancak açık renklerin tercih edildiği ombrelerin üstüne yapılan renklendirmelerde de yeni yapılan boyanın rengini tam tutma olasılığı daha fazla olmaktadır. Ombre üstüne boya yapma işlemi için ombre yapıldıktan sonra 6 ay beklemek, alacağınız sonucun güzel olmasında önemli bir faktördür.

BENZER YAZILAR  Adım Adım Nişastasız Sütlaç Tarifi, Evde Nişastasız Sütlaç Nasıl Yapılır?

Ombre Üstüne Boya Düz Renk Olur Mu?

Ombreli saçların üzerine yapılacak boyalarda seçim yapmakta özgürsünüz. Ancak unutmamalısınız ki ombre üstüne boya yaparken düz renkler tercih ettiğinizde, ombrede bulunan açık tonların olduğu saç bölümlerinde boyaların daha çok akması ve buna bağlı olarak renk eşitsizliklerinin olması doğaldır. Özellikle açık sarı tonlarının kullanıldığı ombre üstüne boya işlemlerinde bu durumla çokça karşılaşılır. Bu kimi zaman hoş bir görüntü oluştursa da bazı tonlarda rahatsız edici bir tablo yaratabilmektedir. Obre üstüne boya titizlikle ve düzgün yapılması gereken bir işlemdir. Düzgün ve dikkatle yapılmadığı takdirde kadınların pişmanlık yaşaması da olası görünüyor. Ombre işleminin üstüne boya yapmaya dair detaylı bilgiler için siteyi ziyaret edebilirsiniz.

Ombre Üstüne Boya Evde Yapılır Mı?

Ombre yaptırdığınız saçların üzerine gerçekleştirilecek boyama işlemi, titizlikle ve dikkatle yapılması gereken bir işlemdir. Doğru boya seçilmediği ve uygun tekniklerin kullanılmadığı boyama işlemlerinde beklenen sonuç alınamayabilir. Bu sebeple ombre üstüne boya işleminin kuaförlerde yapılması önerilmektedir. Ancak evde de kesinlikle yapılamaz diyemeyiz. Ancak boyamaya başlamadan önce mutlaka bir kuaför ile görüşmek faydalı olacaktır. Evde ombre üstüne boya ile ilgili daha detaylı bilgilere ulaşmak için siteyi ziyaret edebilirsiniz.

BENZER YAZILAR  Tenis Oynarken Nasıl Giyinmelisiniz?

Ombre Üstüne Boya Nasıl Yapılır?

Ombreli saçın üzerine boyama yapılırken normal saç boyama adımları izlenebilir. Ancak ombre üstüne boya işleminde kilit noktalar şunlardır:

 • Saçların diplerinde boyasız, doğal saç varsa renk farkları daha belirgin olacaktır. Doğal saç diplerinin rengi tutma süresi ve oranı, boyalı saçlardan farklı olacaktır. Dolayısıyla boyanın bekletme süreleri de ona göre ayarlanmalıdır.
 • Elbette ki ombre üstüne boya işleminde zamanla açık renkli kısımlardaki boyalar daha fazla renk açılması yaşayacaktır ancak zamanla boyama işleminin tekrarlanmasıyla rengin oturması sağlanabilir.
 • İşlemi yaparken açık renkli kısımları seçtiğiniz tondan biraz daha koyu bir tona boyayarak tüm saçın yakın tonlarda olmasını sağlayabilirsiniz.
 • Yine de ombre üstüne boya işlemini kuaförlerin yapması, çok daha güzel ve kuaförlerin deyimiyle ‘’temiz’’ sonuçların elde edilmesini sağlayacaktır.
 • Ombre saçlarda uçlara doğru renk açılmaktadır. Eğer saçta renk tonu eşitlenmek isteniyorsa boyama işlemini yaparken önce açık renk olan kısımlardan başlanarak boyanmalıdır.

Ombreli saçın tekrar boyanmasına dair yapılması gerekenler çok daha detaylıdır. Daha geniş bilgilere ulaşmak için siteyi ziyaret edebilir, detaylı bilgilere erişebilirsiniz.

Ombre Üstüne Boya Yaparken Hangi Renkleri Tercih Etmeli?

Ombreli saçları boyamak için her renk uygun olmayabilir.Ombre işleminde saçta birden fazla renk olduğundan üzerine boyanacak rengin tutması adına doğru renk seçiminin yapılması önemlidir. Ombre üstüne boya işlemi yaparken daha iyi sonuçlar almanızı sağlayacak birkaç renk önerisi verilebilir:

 • Çikolata Kahve
 • Kestane
 • Kızıl Kahve

Ombre üstüne ilk boyamada renk eşitliğini sağlamak çok zordur. Ancak birkaç boyamadan sonra renk eşitliği büyük oranda sağlanmış olur. Boya seçimi dışında ombre üstüne boya yaparken şu noktalara dikkat edilmesi gerekir:

 • Seçilecek boya, ombredeki tonlardan biraz daha koyu bir renk olmalıdır.
 • Uçlar ve saçın üst kısımları için farklı tonlarda iki renk boya tercih edebilirsiniz.
BENZER YAZILAR  Tantum Jel Ne İşe Yarar? 8 Kullanım Alanı

Ombre Üstüne Ombre Olur Mu?

Ombre işlemi saç uçlarına doğru açılarak yapıldığından çoğunlukla saç uçlarını yıpratmaktadır. Yine de ombre üstüne ombre yapılabilir. Ancak kaliteli açıcı ve boyaların kullanılması, buna ek olarak uygun saç bakımlarının uygulanması veya boyama sonrasında uçlardaki kırıkların alınması ile yıpranma payı azaltılabilmektedir. Ombre üstüne boya yaptırmak için ideal zaman 5-6 aydır. Daha erken gerçekleştirilen işlemler hem saçın yıpranmasını artıracak hem de istenen rengin elde edilme olasılığını düşürecektir.

Ombre Üstüne Boya Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Ombre üstüne düz renk bir işlem yapacaksanız aynı rengin farklı iki tonunda boya kullanmanız önerilir.
 • Ombre üstüne gerçekleştireceğiniz boyama işlemleri için 5-6 ay beklemek, saçınızın yıpranma riskini azaltacaktır.
 • Dipteki saç, doğal ve boyasız saç ise rengi tutma süresi göz önünde bulundurulmalı. Bunun yanında saç uçlarının daha açık tonda olmasından kaynaklı rengi daha çabuk tutacağı unutulmamalıdır.
 • Her boyama ve açma işleminde olduğu gibi saçta bir miktar yıpranma görülebilir. Bu sebeple boya ve açma işlemleri sonrasında saçı kuruluktan kurtarmak ve yıpranmışlığı azaltmak için uygun bakımların yapılması ve saçın nemlendirilmesi gerekir.
 • Ombre üstüne boya işlemi evde de yapılabilmektedir ancak daha kesin ve kusursuz bir görünüm için kuaförde yaptırmak çok daha sağlıklı olacaktır. 
 • Ombreli saçın üzerine düz renk boyandığında, ilk boyamadan 1-2 hafta sonra alttaki rengin açık olmasından kaynaklı boyanın akmasıyla birlikte renk eşitsizliklerinin görülmesi doğaldır. Ancak birkaç boyama sonrasında renk büyük oranda oturmuş olur.

Ombre üstüne boya yapmak istediğinizde seçeceğiniz renk, saçınızdaki tonlardan biraz daha koyu olmalıdır.

Kişisel bilgi birikimi, yerli ve yabancı kaynaklar, bilimsel araştırma ve bilimsel deneyler ışığında ekip olarak bilgi geçişi sağlamaya çalışır.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir