Ozon Tedavisi Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Ozon Tedavisi Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?
Ozon Tedavisi Nedir
0

Doğada insan vücuduna iyi gelebilecek etmenler hazır ya da işlenmeye hazır halde bulunmaktadır. Artık tıbbi teknoloji sistemlerinin gelişmiş olmasından ötürü var olan kaynaklar etkin şekilde değerlendirilerek insan sağlığı açısından olumlu neticeler elde edilebilmektedir. Ozon tedavisi de bu bağlamda ortaya çıkan ve ülkemizde de profesyonel bir şekilde yapılabilen tedavilerden biridir. Ancak tedaviden olumlu neticeler elde edebilmek için hangi merkezlerde yaptırıldığına dikkat edilmesi çok önemlidir. Çünkü tedavide kullanılacak olan gazların hazır hale getirilebilmesi için ciddi bir profesyonellik gerekmektedir. Peki tam manası ile ozon tedavisi nedir? Bu tedavi dünya çapında uygulanan ve ana merkezinde ozon ve oksijen gazlarının yer aldığı destekleyici bir tedavidir. Bilindiği üzere canlıların hayati fonksiyonlarını devam ettirebilmeleri için oksijene ihtiyaçları bulunmaktadır. İşte dışarıdan takviye ile oksijen alımı ozon tedavisi sayesinde gerçekleştirilmektedir.

İçindekiler Tablosu


Ozon Tedavisi Faydaları


İnsanların yaşlarına ya da yaşam standartlarına göre değişim gösteren bir metabolizma hızları bulunmaktadır. Genetik faktörlerin de metabolizma hızında belli etkilerinin olduğu bilinmektedir. Ozon tedavisi faydaları arasında ilk akla gelen işte bu metabolizma hızının artırılmasıdır. Olması gerektiği gibi bir organ çalışma hızına sahip olan bireyler günlük yaşamlarında daha aktif olarak hareket ederek yaşam standartlarını temizleyebilmektedir. Kanın oksijen ile temizlenmesi olarak da nitelendirilebilen bu tedavi sürecinde özellikle kanser hastaları büyük bir rahatlık elde etmektedir. Çünkü destekleyici tedavilerden biri olan ozon tedavisi, kanser ilaçlarına karşı yorgun düşen bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Fakat bireylerden ilk etapta uzmanlarına danışmaları istemektedir. Tedavinin yaşlanmayı geciktirici ve hücreleri yenileyici olmak gibi olumlu etkiler yarattığı da bilinenlerden biridir.

Ozon Tedavisi Kimlere Yapılır?


Ozon tedavisi kimlere yapılır konusu genellikle tedavinin faydalarının öğrenilmesinden sonra gündeme gelmektedir. Çünkü acısız bir tedavi yöntemi olan ozonla birlikte yaşam standartları büyük oranda artırılabilmektedir. Bu bağlamda cilt kırışıklıklarından ya da erken yaşlanma sorunlarından rahatsız olan bireylerin ozon tedavisi yöntemi ile birlikte sorunlarından kurtulmaları ya da sorunlarını minimumlara çekmeleri beklenmektedir. Aynı şekilde bu tedavi fiziki olarak rahatsızlıkları olanlara da tavsiye edilmektedir. Akne tedavisi de akla ilk gelen rahatsızlıklardan biridir. Cilt derisinin yenilenmesine ve daha sağlıklı hale gelmesine fayda sağlamasından ötürü ozon tedavisi önerilenler arasında cilt hastalıkları bulunanlar da yer almaktadır. Uzmanlar yukarıda da belirtildiği üzere belli kanser hastalıklarında destekleyici tedavi olarak ozon terapisini önerebilmektedir. Aynı şekilde karaciğer ve kan dolaşımında sıkıntıları olan bireylere de ozon tedavisi tavsiye olunmaktadır.

BENZER YAZILAR  Biotin (B7 Vitamini): Faydaları, Zararları, Yan Etkileri


Ozon Tedavisi Kimlere Uygulanmaz?


Tıbbi tedavilerin pek çok farklı yan etkisi bulunmaktadır. Yan etkiler ise özellikle bağışıklık sistemi düşük olan hastaların tedavi olmaktan çok farklı rahatsızlıklar geçirmelerine yol açmaktadır. Ancak ozon tedavisi bahsedilen tedavi yöntemlerinden biri değildir. Neredeyse hiçbir yan etkisi olmayan bu tedavi yöntemi hemen herkese uygulanabilmesi ile fark yaratmaktadır. Buna karşın ozon tedavisi kimlere uygulanmaz konusunda bahsedilmesi gereken gruplar bulunmaktadır. Öncelikle nadir de olsa bazı kimselerde bu gaza karşı alerji olma durumu ile karşılaşılabilmektedir. Alerji olma ihtimaline karşın uzmanlar öncelikle bir test yapmaktadır. Alerji tespit edilen bireylerde ozon tedavisi uygulaması önerilmemektedir. Tedavinin uygun olmadığı kişi gruplarından bir diğeri de kansızlık konusunda sıkıntıları olanlardır. Ancak kansızlığın ozon tedavisine mâni olabilmesi için bir hayli ilerlemiş olması lazımdır. Uzmanlar kişilerin değerlerini kontrol ederek tedaviye uygun olup olmadıkları konusunda kesin sonuçlar vermektedir.


Ozon Tedavisi Hangi Hastalıklarda Uygulanır?


Ozon tedavisi nerelerde uygulanır başlığı oldukça geniş şekilde incelenmektedir. Çünkü bu tedavinin etkili olarak fayda sağladığı hastalıkların sayısı oldukça geniştir. Yapılan araştırmalar günümüzde tespit edilen kanser vakalarının her geçen gün biraz daha arttığını göstermektedir. Kanser için temel tedavi yöntemlerinden biri olmamasına karşın ozon tedavisi çok iyi destekleyici tedavilerden biri olarak bilinmektedir. Herhangi bir ilaçla olumsuz tepkime oluşturmayan ozon tedavisi ülser ve tansiyon hastalarında da uygulanabilen tedavi yöntemlerinden biridir. Son yıllarda sedef hastalığına sahip olanların da ozon terapileri sayesinde daha rahat zaman geçirdiklerinin altı çıkmaktadır. Sayılan hastalıkların yanı sıra diyabet, yaraların tedavisi, izlerin kapanması, akne ya da ilerleyen yaş nedeni ile ortaya çıkan görme bozukluklarının tedavisinde de ozon terapi yapılabilmektedir.

BENZER YAZILAR  Yeşil Çayın Ne Gibi Faydaları Var?


Ozon Tedavisi Kaç Seans Sürer?

Medikal olarak temin edilen tedavilerde bireysel ilkesi oldukça önemlidir. Bu neden yüzünden ozon tedavi seansları da kişisel şekilde yapılan muayeneler neticesinde kararlaştırılmaktadır. Ancak bu tedavinin ortalama olarak her birey için minimum on olarak yapıldığı bilinmektedir. Seansların belirlenmesinde ne amaçla ozon tedavisine ihtiyaç duyulduğu kontrol edilmektedir. Kişilerin düzenli olarak kullandıkları bir ilacın bulunup bulunmaması hali de uzmanların seans miktarını ve aralıklarını belirlerken dikkate aldığı etmenler arasında gösterilmektedir. Seans aralıklarında ortalama değerler isteyenler için ise haftada iki gibi bir cevap alınması mümkündür. Ancak bazı hastalara en uygun seans aralığı haftada bir şeklindedir. Ozon tedavisi kaç seans olacağı konusundaki belirleyicilerden bir diğeri ise hastaların yaşları ve vücut kitle endeksleridir. Ayrıca bağışıklık sisteminin durumu da tedaviye uygunluk ve seans miktarı konusunun açığa çıkmasında uzmanlara yardımcı olmaktadır.


Ozon Tedavisi Yan Etkileri

Medikal tedavilerin yan etkileri ya da zararları uzmanlar sayesinde en aza indirilmektedir. İşe düz mantıkla bakılması halinde uygulama türüne göre değişim göstermekle birlikte ozon tedavisi gaz üzerinden yapılan bir tedavi olarak görülmektedir. Buna karşın ozon gazı çok da masum bir gaz değildir. Çünkü solunması ya da aşırı miktarda solunması halinde hava yollarında tahriş gibi rahatsızlıklar yaşanmasına yol açabilmektedir. Ozon tedavisi zararlarından biri olarak gösterilen bu durumdan korunmak kişilerin ellerindedir. Çünkü ozon tedavi uygulamalarında işlerinde uzman kişiler görev yapmaktadır. İşlemler esnasında dikkatli olan e konu hakkında eğitimli bireyler bu gibi tehlikeleri minimuma indirmektedir. Üstelik özel ekipmanlarla birlikte çalışan ekipler, olası istenmeyen durumlarda acil durum senaryolarına da hazırlıklıdır. Bahsedilen nedenler yüzünden terapisinin iyi bir sağlık merkezinde ve deneyimli bir ekiple birlikte yapılması halinde herhangi bir yan etki ile karşılaşılması beklenmemektedir. Kişilere kendileri için en iyi merkezi buluna kadar araştırma yapmaları da bundan ötürü önerilmemektedir.

BENZER YAZILAR  Tantum Verde Sprey Ne İşe Yarar? Kullanımı


Ozon Tedavisi Fiyatları


Ozon tedavisi ne kadara mal olur konusu tedaviyi düşünenler açısından belki de en belirleyici olan başlıklardan biridir. Öncelikle fiyatlar konusunda kesin rakamların verilmesinin doğru olmadığı unutulmamalıdır. Durumun ana nedeni ise tedavi rakamlarının hangi şehirde ikamet edildiğine ve sağlık merkezine göre değişim göstermesidir. Özellikle büyükşehirlerdeki lüks merkezlerde bu tür destekleyici tedavilerin daha yüksek fiyatları olduğu bilinmektedir. Küçük şehirlerde tekelleşme olması halinde de tedavi rakamlarının arttığı görülmektedir. Ozon tedavisi fiyatlarında belirleyici olan konu başlıklarından bir diğeri de kullanılan ekipmanlardır. Tıp teknolojilerinin gelişmesi ile birlikte her yene yeni bir cihaz piyasaya sürülmektedir. Merkezlerin son model cihazlar üzerinden hizmet sunumu yapmaları halinde hastalarından daha yüklü miktarlarda ücret talep ettikleri bilinmektedir. Uygulanacak olan seansların uzunluğu ve genel seans sayısı da rakamların değişmesine neden olacağından ötürü kesin sonuçlar bireysel iletişimlerle sağlanabilmektedir.

Merhaba Ben Kübra.. Eczane hizmetleri bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir