Paleo Diyeti Nedir? Zararlı Mı?

Paleo Diyeti Nedir? Zararlı Mı?
Paleo Diyeti Nedir
2

Taş Devri diyeti olarak da bilinen Paleo Diyeti, özellikle süt ve süt ürünlerinin kullanılmaması nedeniyle zararları da görülebilen bir diyet programımdır. Söz konusu diyette temel amaç doğrudan ilkel insanlar gibi beslenerek sağlıklı bir beslenme programı hazırlanması ve kilo vermektir. Balık ve yüksek protein tüketimi ise bu diyette öne çıkan sorunların başlıca nedenleri arasında gösterilebilir.

Günümüzde popüler diyetler arasında yer alan Paleo Diyeti zararları kısaca şunlardır:

 • Süt ve süt ürünlerinin kullanılmaması kalsiyum, D vitamini eksikliği ve çeşitli mineral eksikliklerinin görülmesine neden olur.
 • Tahıl ürünlerin alınmaması B grubu eksikliğine bağlı hasarlara yol açabilir.

Zararlarından korunmak için uzman bir diyetisyen eşliğinde doğru Paleo Diyeti uygulanması tavsiye edilmektedir. Bu sayede daha sağlıklı ve hızlı şekilde kilo vermek veya hali hazırda olağan formu korumak mümkündür.

İçindekiler Tablosu

Paleo (Taş Devri) Diyeti Nedir?

Paleo Diyeti günümüzde ‘’Taş Devri Diyeti’’ veya ‘’Mağara Adamı Diyeti’’ gibi isimlerle de anılan ve adından da anlaşılacağı gibi ilk çağlarda doğal olarak sağlıklı beslenen insanlar gibi beslenmeyi hedef alan bir diyet programıdır. Tarım devrimi öncesinde avcı – toplayıcıların beslenme şeklini merkeze alarak batı tarzı ve endüstriyel ürünleri reddeden bir diyettir.

BENZER YAZILAR  Paleo Diyeti Nasıl Yapılır? Örnek Diyet Rehberi

Diyet programı kapsamında öne çıkan unsur ise az veya hiç işlem görmemiş gıdaların tüketilmesidir. Loren Cordion tarafından hazırlanan diyet, ilkel diyet programı olarak geniş kitleler tarafından duyulmuştur.

Paleo Diyeti Faydaları Nelerdir?

Paleo Diyeti faydaları arasında öne çıkan elbette işlem görmemiş veya olabildiğince az işlem görmüş besinlerin tüketilmesidir. Bu sayede çok daha doğal bir beslenme ile vücudun işlem gören besinlerden arındırılması sağlanır.

Diyetin yaratıcısı Cardion tarafından iddia edilen temel fayda ise vücudun bu diyet ile olası kanser, kalp hastalıkları ve diyabet, tansiyon gibi sorunlardan korunacağı yönündedir. Ancak belirli temel besinlerin diyet kapsamında yer almaması uzun vadede başka sorunları da beraberinde getireceği için faydaları ile zararlarının doğru şekilde tespit edilmesi gerekir.

Paleo Diyeti Nasıl Yapılır?

diyet
diyet

Paleo Diyeti listesi incelendiğinde diyet kapsamı dışında yer alan gıdaların tüketiminden uzak durulması gerekmektedir. Olabildiğince işlenmemiş ve doğal gıdaların tüketimini öneren bu diyet sayesinde sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturulması hedeflenir. Diyet programı kapsamında tüketilmesi gereken ve tüketilmemesi gereken ürünler mevcuttur. Özellikle tuz, un ve şeker bu diyette kesinlikle uzak durulması gereken 3 beyazdır.

BENZER YAZILAR  Paleo Diyeti Nasıl Yapılır? Örnek Diyet Rehberi

Kişiye göre hazırlanan diyet programı kapsamında ilk hafta 3 öğün için besin kısıtlamasında bulunulamaz. Zaman içinde egzersiz ile desteklenen ve yaşam tarzı haline getirilecek bu diyet kilo vermede destek olacaktır. Paleo Diyeti zararları ise en aza indirilmeli ve buna uygun beslenme programı hazırlanmalıdır.

Paleo Diyetinde Neler Yenebilir?

Paleo Diyeti ile zayıflayanlar program sürecinde yasaklı ve serbest ürünlere riayet ederek diyeti gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Buna göre diyet programı kapsamında tüketimine izin verilen gıdalar şunlardır:

 • Et ve deniz ürünler.
 • Meyve ve sebzeler.
 • Kabuklu yemişler.
 • Doğal, sağlıklı yağlar.
 • Yumurta (göreceli).

Yumurta bu diyet kapsamında çeşitli tartışmalara yol açmıştır. Ancak günümüzde yaygın olarak yumurta diyet kapsamında kullanılır. Uygun bir diyet programı hazırlanarak uzak durulması gereken ürünlerden elde edilecek unsurların diğer ürünler ile dengelenmesi gereklidir.

Paleo Diyetinde Hangi Gıdalar Yenmez?

Paleo Diyetinde yasaklar çoğunlukla işlenmiş gıdalar olacaktır. Programın temel amacı olabildiğince ilkel ve işlenmemiş ürünler ile beslenmektir. Bu nedenle uzak durulması gerekenlerin listesi oldukça uzundur. Kısaca Paleo Diyeti kapsamında yasaklı gıdalar şunlardır:

 • Süt ve süt ürünleri.
 • Tahıllar ve bakliyatlar.
 • Şeker, tuz ve un.
 • Alkol.
 • Mayalı gıdalar.
 • Nişasta vb.
BENZER YAZILAR  Paleo Diyeti Nasıl Yapılır? Örnek Diyet Rehberi

Taş Devri Diyeti Örnek Menü Nasıl Olmalıdır?

Taş Devri diyeti örnek menü kapsamında 3 öğün ve ara öğünler ile kişiye özel program hazırlanması son derece önemlidir. Günlük besin ihtiyacı hesaplanarak kilo vermek isteyenlerin özellikle uzman bir diyetisyen ile bu programı hazırlamaları gerekmektedir.

Günümüzde bu diyetin zararları faydaları tartışma yaratsa da örnek bir Paleo Diyeti için şu tip programlar hazırlanabilir:

 • Kahvaltı: Yumurta (haşlanmış), ceviz, mevsime göre meyveler.
 • Ara Öğün: Kabuklu yemiş, kurutulmuş/taze meyve.
 • Öğle:  Haşlanmış veya ızgara et, tavuk veya balık, yeşillik salatası.
 • Akşam: Sebze yemeği, salata, meyve.

Merhaba ben Emre.. Adıyaman Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunuyum. Hem eczacı olarak hem de ilaç sektöründen edindiğim bilgi ve tecrübeler ışığında okuyuculara doğru bilgiyi vermeyi hedefliyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir