Pörtlek Göz Neden Olur?

Pörtlek Göz Neden Olur?
pörtlek göz nedenleri
0

Pörtlek göz oldukça rahatsız edici bir görüntü oluşturabilir. Pek çok kişi için gözlerin pörtlekleşmesi özgüven sorununa neden olabilir fakat kozmetik kaygıların da ötesinde bu durum başka bir hastalığın belirtisi olabilir. Bu nedenle mutlaka doktora danışmak ve sorunun altında yatan nedeni tespit etmek gerekir.

Genellikle en sık görülen nedeni Graves hastalığı olmakla beraber, gözlerin öne doğru çıkıklaşmasının başka nedenleri de olabilir. Biz bu makalemizde pörtlek göz neden olur ve bu sorunun tedavi seçeneklerini anlatacağız.

İçindekiler Tablosu

Pörtlek Göz Nedenleri

1) Graves Hastalığı

Pörtlek göz nedenleri arasında bu hastalık da bulunur. Graves hastalığı vücudunuzun çok fazla tiroid hormonu salgılamasına yani hipertiroidiye neden olan bir rahatsızlıktır. Otoimmün bir hastalık olan Graves hastalığında, gözler şişmiş ve dışarıya doğru çıkmıştır.

Otoiümmün bir hastalık olması bağışıklık sisteminin kendi vücuduna, kendi dokularına saldırması anlamına gelir. Bu hastalıkta ise hedef alınan bölge tiroid bezidir ve gözleri vurduğunda ise gözler etkilenmiştir. Esasen Graves hastalığında gözlerin çıkıklaşması tipik bir belirtidir ve sık görülür.

2) Enfeksiyon

Gözlerinizde olan herhangi bir enfeksiyon şişme ve gözlerin çıkıklaşmasına neden olabilir. Enfeksiyonlar tedavi edilmediği takdirde göze zarar verebilir; bu nedenle derhal müdahale edilmesi gerekir. Enfeksiyonlar sık sık gözlerde sorunlara yol açabilecek nedenler arasında bulunur. Korkutucu gelse de enfeksiyon nedeniyle gözlerin dışarı doğru çıkması tedavisi kısmen kolay olan bir sorundur.

BENZER YAZILAR  Zirkonyum Diş Fiyatları

3) Tümör

Pörtlek göz neden olur? Sorusunun kötü ihtimalli cevaplarından birisi de tümördür. Gözün arkasında bulunan iyi huylu veya kötü huylu tümörler de gözlerin pörtlekleşmesine neden olabilir. Gözün arkasında oluşan tümörlerin neden olduğu diğer belirtiler arasında; gözlerde ağrı, görme sorunları ve göz kapağında sarkma bulunur. Tümörler pörtlek gözün sık görülen bir nedeni olmasa da ciddi bir nedenidir ve tedavisinin ihmal edilmemesi gerekir.

4) Glokom

Halk arasında göz tansiyonu olarak bilinen glokomda, gözün içerisindeki basınç artar. Bu durum hem gözler ile beyin arasında iletişim sağlayan sinirlere zarar verebilir hem de gözlerin dışarı doğru çıkıklaşmasına neden olabilir. Belirtileri arasında, kızarıklık, ağrı, bulanık görme ve göz yaşarması bulunur. Göz tansiyonu ciddi olabilir ve fark edilmediği veya tedavi edilmediği takdirde körlüğe bile neden olabilir.

5) Yaralanma

Göze darbe alınması nedeniyle yaralanmalar oluşabilir. Bu yaralanmalar neticesinde göz şişebilir ve kanlanabilir. Neticede gözde öne doğru çıkıklık oluşabilir. Gözde oluşan yaralanmalar ayrıca, ağrı, gözü hareket ettirmede zorlanma ve görüş bozukluklarına neden olabilir.

BENZER YAZILAR  Zeytinyağlı Sabun Faydaları

Gözde pörtlekliğe neden olan etkenler:

  • kokain gibi uyarıcılar
  • bağ dokusu hastalıkları
  • gözlerin arkasında bulunan damarların şekil bozukluğu
  • gözlerin arkasında kanama olması

Pörtlek Göz Teşhisi Nasıl Konur?

Gözlerinizde pörtlekleşme fark ettiyseniz mutlaka doktorunuza danışınız. Pörtlek göz teşhisi öncesinde, doktorunuz önce fizik muayene yapacak ve bu belirtinin ne zaman başladığını soracaktır. Ayrıca baş ağrısı ve görme sorunları gibi belirtiler olup olmadığını da öğrenmek isteyecektir. Başka belirtilerin de bilinmesi hastalığın nedeninin anlaşılması açısından yardımcı olur. Böylece en doğru tanıyı koymak için doktorunuz sizin belirtileriniz ile ilgili olarak kapsamlı bilgi sahibi olur.

Fizik muayeneden sonra, göz testleri, kan testleri, bilgisayarlı tomografi veya MRG gibi tetkikler yapılabilir. Bu tetkikler neticesinde doktorunuz pörtlek gözlerin hangi nedenden kaynaklandığını tespit edecek kadar inceleme yapmış olur. Bununla beraber bazı durumlarda teşhis zor olabilir ve doktorunuzun başka doktorlarla konsültasyon yaparak gözlerin dışarı doğru çıkması başka doktorların ihtisas alanına giren nedenlerden kaynaklanıyor olabilir. Bu nedenle birden fazla farklı uzmanlığa sahip doktorun bir araya gelerek doğru teşhisi koyması daha kolay olur. Pörtlek göz tedavisi ise;

BENZER YAZILAR  Lasix Nedir? Ne İşe Yarar?

Pörtlek Göz Nasıl Tedavi Edilir?

Egzoftalmi tiroid göz hastalığından kaynaklanıyor ise, aşağıdaki tedaviler fayda gösterebilir:

  • Kanınızdaki tiroid hormonlarının seviyelerini iyileştiren ilaçlar. Bu durum gözlerinizle ilgili sorunları kesin olarak iyileştirmese de kötüleşmesini engelleyebilir.
  • İltihaplı durumlarda damar içine steroid enjeksiyonu yapılabilir. Böylece iltihaplanma azalabilir. Steroid enjeksiyonları sürekli olarak uygulanırsa yan etkiler ortaya çıkabileceği için bu konuda da dikkatli olmak gerekir.
  • Ameliyat ile iltihap kontrol altına alınabilir. Böylece gözdeki şişkinlik azalır.
  • Diğer etkili tedaviler arasında, göz kuruluğunu ve tahrişini azaltmak için göz damlaları ve çift görmeyi iyileştirmek için özel lensler bulunur. Sigarayı bırakmak da etki gösterebilir.

Pörtlek göz neden olur? Sorusunun ve tedavisi hakkındaki bilgilerin yer aldığı yazımızı beğenmeniz dileğiyle.

Merhaba Ben Kübra.. Eczane hizmetleri bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir