Sahibine En Sadık 5 Köpek Cinsi

Sahibine En Sadık 5 Köpek Cinsi
Sahibine En Sadık 5 Köpek Cinsi
0

Sahibine En Sadık Köpek Cinslerinden bahsedeceğiz insanlarla aralarında çok güçlü bağ oluşturup onlarla kenetlenen can dostlarımızdır.

 İnsanlar ve köpeklerin dostlukları yüz yıllarca önceden günümüze kadar ulaşmakta olup sevgi, paylaşım ve sadakat barındırır. Köpeklerin en belirgin olan özelliklerinin başında sadakat duyguları gelirken bazı cinsler bir adım önde olarak daha sadakatli davranırlar.

Kişilerin de köpeklerine olan yaklaşımları ve davranışları sadık olmalarını etkileyen önemli etkenlerdendir.

Bu nedenle köpek sadakati ve insan davranışları arasında önemli bir bağ bulunur.

Sadık olan bir köpeğin değerlendirilmesinde sahibini koruması, bağlı olması, yanında olarak korumak için her şeyi yapabiliyor olması gibi davranışların göz önünde bulundurulması gerekir.

 Sadık olabilmeleri ve sadakat duygularını öne çıkarabilmeleri için erken dönemde eğitim almaları da önem taşır.

kopek2

İçindekiler Tablosu

Akita İnu

En Sadık köpek ırkları listesinin başında Akita İnu köpek cinsi gelir ve tüm dünya kendisini Hachiko hikâyesinden tanır.

Doğru bir eğitim ve iyi kurulan ilişkiler sayesinde Akita cinsi köpek asla ailesini bırakmadan ömürleri boyunca sadık bir şekilde yaşayabilirler. Ayrıca japonya’da halk arasında şans ve sağlık getirdiğine inanılan bir ırktır.

Akita cinsi köpekler inatçı ve başına buyruk tavırlar sergilemesinden eğitimleri biraz zorlayıcı olabilir.

 Eğitimlerini erken dönemde almaları oldukça önemlidir. Ailelerine şiddetli bir şekilde sadık ve korumacı tavırlar sergilerken yabancılara da bir o kadar katı olabilirler. Bu nedenle mutlaka eğitim süreçleri tamamlanmalıdır.

Tüm dünyanın kendisini tanıdığı Hachiko hikâyesinde de bu şiddetli bağlılık görülmektedir. Hachiko isimli Akita cinsi köpek sahibinin ölmesinin ardından 9 sene boyunca sahibinin trenden indiği istasyona giderek kendisini beklemesi bu şiddetli sadakatin bir göstergesi olmuştur.

Yabancılara karşı temkinli davranan ırk diğer köpek cinslerine de saldırmaya meyillidir.

BENZER YAZILAR  Maydanoz Suyu Faydaları Nelerdir?

 Tek köpekli aileler için uygun görülen ırk her daim otoritenin ve dikkatin kendi üzerinde olmasını ister. Eğlenceli, neşeli ve oyuncu olan kişiliğin yanı sıra sahibi ve çevresiyle sıkı dostluklar kurar. Getir- götür oyunlarıyla ailesiyle vakit geçirmeyi oldukça sever.

kopek3

Golden Retriever

Golden Retriever ırkı köpekler oyuncu olmalarıyla tanınırken aynı zamanda tüm dünyada sahiplerine olan sadakatleriyle de bilinen bir ırktır. Koruma içgüdüleri çok güçlü gözükmese de sahiplerine karşı aşırı bir sevgi ve sadakat hissi beslerler.

Duygusal, oldukça sakin olan ırkın en belirgin özelliği sadakati yanı sıra çocuklarla oldukça iyi anlaşmasıdır.

Eğitim süreçleri zeki olmalarından kaynaklı çok kolay bir şekilde tamamlanır ve tam bir aile köpeği olmasından ülkemizde de sıklıkla sahiplenilen köpekler arasında yer alır. Oyun oynamasını çok seven Golden Retriever ırkının insanlar ve diğer ırk köpeklerle de arası oldukça iyidir.

Arkadaş canlısı olmalarından dolayı iyi bir bekçi köpeği olamayan ırk insanlarla çok iyi anlaşır. Çok sosyal, çok sabırlı ve çocuklarla oldukça iyi anlaşmalarından dolayı sıklıkla sahiplenilmesi tercih edilen köpek ırkları arasında yer alır.

Görme engellilere yardım, bebek bakıcılığı gibi görevlerde başarılı olan Golden Retriever ırkı sahiplerini memnun etmekten çok hoşlanırlar. İtaat yarışmalarına katılmaları başarı sağlamış olup en büyük yetenekleri arasında yer almıştır.

kopek5

Doberman

Doberman ırkı köpekler genel olarak dik kulakları zarif ama kaslı bir vücut yapıları yanı sıra güçlü çeneleriyle bilinir.

Tam bir arama kurtarma ve operasyon köpeği olan Dobermanlar iyi bir eğitim aldıklarında en sadık köpeklerin ilk sıralarında yer alacak potansiyeldedir.

Yapıları gereği yabancılara karşı oldukça tehditkâr olan cins ailelerine nazik ve sevgi dolu davranırlar.

Süper zeki ve aktif olan doberman ırkı aile bireyleriyle vakit geçirmekten ve oyun oynamaktan son derece fazla hoşlanır. Sadık, güvenilir ve eğlenmeyi seven bir ırktır. S

BENZER YAZILAR  Güneş Yanığı Sızısı Kaç Günde Geçer?

ebepsiz yere agresif tavırlar asla sergilemezlerken erkek ve dişi arasında mizaç olarak farklılıkların olduğu gözlemlenmiştir.

Özellikle iyi bir eğitim alarak iyi yetiştirilmiş olan Doberman ırkı harika bir aile köpeğidir.

Ailelerinde yer alan çocukların güvenliğini sağlayarak ve koruyuculuk görevi üstlenir. Bazıları tüm aile bireylerine bağlılık gösterirken bazıları tek bir insana aşırı bağlılık duygusu besler.

Yabancılara son derece şüpheyle yaklaşan Doberman ırkı kendisine oldukça güvenlidir. İyi bir eğitimden geçmiş ve doğru bir eğitim almış olan Doberman gereksiz saldırgan tavırlar göstermez.

Dobermanlar ayrıca otoriter, sözünü dinletebilen sahipleri isterler ve emin oluncaya kadar sahiplerini test ederler.

Eğitilebilme güdüleri çok yüksek olan ırkın sebepsiz yere havlamasının bulunmadığından bahçe ya da evde kolaylıkla beslenebilir. Sahiplerinin yakınında bulunmak ve onla temas kurmayı inanılmaz sever.

Koruma içgüdüleri o kadar yüksektir ki bazen anne dobermanlar yavrularını babalarından korumak isterler. Dışarıda, içeride herhangi bir tehlike sezmeleri durumunda güçlü ve cesur tavırlar sergileyerek sahiplerini ne pahasına olursa olsun korurlar.

Saldırgan tavırlar sergilediği ve hırçın bir karakteri olması tamamen yanlış edinilmiş bilgilerden kaynaklıdır. Doğru bir şekilde eğitilmeleri, saldırgan tavırların ortaya çıkmasını engelleyerek insanlarla en iyi anlaşan ırk olduğunu gösterecektir. Mizaçları tamamen sahiplerinin yetiştirme ve tutumlarına göre şekillenen doberman ırkı iyi bir eğitim almaları durumunda kesinlikle saldırgan olmayacaklardır.

kopek4

Labrador Retriever

Labrador Retriever cinsi köpekler oldukça sevimli, nazik, oyuncu ve sevecen köpeklerdir.

Özellikle sahiplerine fazlaca sadakat göstermeleri bilinen özellikleri arasında yer alır.

Aileleri ile çık derinden bir bağ kurabilen Labrador Retriever köpekler erken yaşta iyi bir eğitim almalı ve mutlaka bolca egzersiz yaptırılmalıdır.

BENZER YAZILAR  Domates Suyu Faydaları Nelerdir?

Sakin, meraklı, sahibini memnun etmek isteyen ve vefalı bir yapısı bulunur. Labrador Retriever ırkı köpekler günümüzde en çok sahip olunan köpek cinsi olarak bilinir. Uyumlu yapısı ve sahibini memnun etmek isteyen karakter özelliklerinden dolayı eğitim süreçleri kolay geçer.

Uysal ve zeki olmalarından dolayı evde beslenmesi ideal bir köpek olup tam bir aile köpeğidir. Isırma ve havlama huyu genel olarak bulunmaz ve Amerika’da en çok bakılan köpek cinsi olarak adlandırılır.

Oldukça duygusal bir yapıları olmasından tek başına ya da ailesinden uzun süre ayrı kalmamalıdır. Suda oynamayı çok seven Labrador ırkının hevesli ve hareketli bir karakteri bulunur. Çocuklara karşı mükemmel bir karakterleri bulunur.

kopek1-1

Cane Corso

Cane Corso köpek ırkı çabuk eğitilen, zeki, hareketli olmasının yanı sıra oldukça sadık bir köpek ırkıdır. Sahibi ve aile üyelerine karşı son derece sadık olan ırk çocuklarla da en iyi anlaşan köpekler arasında yer aldığı bilinir.

Kaslı gövdesiyle kuvvetli ama bir o kadar da zarif görünümü olan Cane Corso köpekler bir çocuk kadar masum ve sadıktır. Tehditkâr duran görünümleri altında iyi ve kolay eğitilebilen, sahiplerine bağlı ve itaatkâr, çok zeki bir ırk bulunur.

Cane Corso köpekler bekçi ve koruma köpeği olarak eğitilerek süreçlerini başarılı bir şekilde tamamlarlar. Bu nedenle diğer köpek ve yabancılara karşı oldukça temkinli yapıları bulunur.

Özellikle yavru oldukları dönemlerde itaat ve sosyalleştirme eğitimleri almaları önerilir. Bu sayede ilerleyen zamanlarda sorun yaşanmadan ev ortamına uyum sağlayarak sakin bir tavır sergileyebilir. Oldukça iyi koruma ve bekçi köpeği olabilirlerken aynı zamanda günümüzde polis köpeği olarak da sıklıkla tercih edildiği görülür.

Kişisel bilgi birikimi, yerli ve yabancı kaynaklar, bilimsel araştırma ve bilimsel deneyler ışığında ekip olarak bilgi geçişi sağlamaya çalışır.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir