Vinç Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Vinç Nedir ve Nasıl Kullanılır?
Vinç Nedir
0

Vinç nedir, ne işe yarar sorusuna verilebilecek en temel cevap büyük ve ağır cisimlerin kaldırılmasında kullanılan iş makineleri olacaktır. İnsan gücünün yetersiz kaldığı durumlarda devreye girerek zamandan ve iş gücünden tasarruf sağlayarak, güvenilir şekilde taşıma işlemlerini gerçekleştirir.

Çalışma prensibi esas olarak ucuna ilgili yükün bağlanması, ardından da makinenin bunu kaldırarak ilgili yere transfer etmesine dayanır. Her ne kadar yapı itibariyle birbirine benzese de günümüzde farklı vinç modelleri vardır. Bunların kullanım alanları birbirine göre değişiklik arz eder.

1979 yılından bu yana Türkiye sanayi içinde 2,300’den fazla, farklı ebat ve tonajlarda vinç imalatı yapanVinsan Vinç FEM, DIN ya da CMAA normlarına uygun bir şekilde imalat yapmaktadır. Bunun dışında ürünler TSE kalite belgelidir.

İçindekiler Tablosu

Vinç Nedir?

Vinçler ağır yüklerin kaldırılmasında kullanılan araçlardır. Vinç çeşitleri günümüzde amacına ve kullanım alanına göre oldukça fazladır. Bazı modeller, ray üzerinde kolay bir şekilde manevra yapabilmektedir. Bazıları ise seyyar kullanıma uygun bir şekilde tasarlanır. Hareket kabiliyetlerine göre ise,

 1. Sabit vinçler,
 2. Paletli vinçler,
 3. Lastik tekerlekli vinçler,
 4. Köprülü vinçler,
 5. Ray üzerinde hareket edebilen vinçler,
 6. Kule vinçler vardır.
BENZER YAZILAR  Schneider Thorsman Serisi ile Hayatımıza Neler Kattı?

Kaldırma kapasitesine göre ise halatlı ve hidrolik halatlı vinçler görülmektedir. Bunların yanı sıra vinç çeşitleri arasında tek ray, gezgin, sepetli, pergel vinçler de yer almaktadır.

Vinç Nasıl Kullanılır?

Vinç çeşitleri bu alanda uzman, profesyonel ve sabırlı kişiler tarafından kullanmaktadır. Temel olarak herkes vinç operatörü olabilir. Ancak kişilerin dikkatli bir şekilde işlem yapması, algılarının açık olması gerekir. Operatör, vinç üzerinde yük bulunuyorken ellerini kumanda panelinden ayırmaz. Bu nedenle disiplin gerektiren bir iştir. Bu sistemler günümüzde,

 1. Büyük inşaat projelerinde,
 2. Gökdelen, Alışveriş Merkezi gibi büyük yapılarda,
 3. Havaalanı, baraj ve köprü gibi inşaatlarda,
 4. Aktif yük kaldırmada,
 5. Arama ve kurtarma çalışmalarında,
 6. Yangın söndürme destek konularında,
 7. Gemi inşaatı çalışmalarında ve daha birçok yerde kullanmaktadır.

Bunların her biri özel olduğu için operatör, iş üzerine tecrübeli olmalıdır.

Vinsan Vinç Modelleri

Vinsan Vinç teknolojiyi profesyonel ekipler ile birleştirerek en iyi vinç çözümlerini sunmaktadır. Türkiye’nin yanı sıra Azerbaycan, Fransa, Rusya, Amerika Birleşik Devletleri, İspanya ve daha birçok ülkedeki müşterilere hizmet verilmektedir.

BENZER YAZILAR  Teknede Yılbaşı Partisi Nasıl Yapılır?

Firmamız monoray 6 hareketli kedi arabalı vinç, gezer köprü vinç, özel kaldırma ve taşıma makineleri, elektrikli ceraskal ve portal vinç konularında uzman çözümler sunmaktadır.  Bunların yanı sıra proses vinçler, demir çelik vinçleri ve ekipmanları, pergel vinçler, havalimanı hangar vinçleri, lokomotif çevirme köprüsü imalatı da yapılmaktadır.Monoray 6 hareketli kedi arabalı vinç ve diğer hizmetlerimizden yararlanmak istiyorsanız tek yapmanız gereken iletişime geçerek, gereksinimlerinizi bizimle paylaşmaktır.

Kişisel bilgi birikimi, yerli ve yabancı kaynaklar, bilimsel araştırma ve bilimsel deneyler ışığında ekip olarak bilgi geçişi sağlamaya çalışır.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir