Bitki çaylarının tüketim oranları son yıllarda eskiye nazaran daha yüksektir. Bu duruma farklı nedenler saymak mümkündür. Ancak artık genel manada insanlar;

 • Doğal beslenmeye,
 • Bitkisel ürünlerin faydalarını anlamaya,
 • Katkısız ürünler kullanmaya özen göstermeye başlamışlardır.

Bahsedilen nedenler yüzünden daha öncesinde popüler olmayan ya da ismi duyulmayan bitkiler de sıklıkla kullanılır hale gelmiştir. Açlık otu da bunlardan biri olarak tanımlanmaktadır. İsmini ilk kez duyanlardansanız açlık otunun ne olduğunu ne işe yaradığını, nasıl kullanılması gerektiğini, yararlarını ve zararlarını içeriklerimizden öğrenebilirsiniz.

Açlık Otu Nedir?

Açlık otu, kökeni incelendiğinde Afrikalı olduğu ortaya çıkan bitkilerden biridir. Bu ot ülkemizde;

 • Erkek sinameki
 • Deve gözü otu benzerinde isimler üzerinden de tanınmaktadır.

Açlık otu ne demek ya da ne işe yarar için ise öncelikle farklı şekillerde yanıt verilmesi mümkündür. Bu ot ülkemizdeki popülerliğini son birkaç yılda kazanmış olmasına karşın tarihi oldukça eskilere dayanmaktadır. Araştırmalar otun onlarca yıldan bu yana doğal müshil olarak kullanıldığını göstermektedir.

Açlık Otu Ne İşe Yarar?

Açlık otu hakkında pek çok haber ve bilgi temin etmek mümkündür. Bunun öncesinde insanların açlık otu nereden alınır konusunu bilmeleri gerekmektedir. Bu tür otlar artık hemen her yerde insanların karşısına çıkmaktadır. Ancak bahsedilecek olan faydaların temin edilebilmesi için en doğal olanlarının kullanılması gerekmektedir. Bu neden yüzünden alımların imkân var ise güvenilir aktarlardan gerçekleştirilmesi önerilmektedir. Çevresinde aktar olmayanlar için ise internet satışlarının kontrol edilmesi önerilmektedir. Çünkü belli aktarlar ürünlerini internetten de satabilmektedir.

Açlık otunun ne işe yaradığı konusunda ise farklı açıklamalar bulunmaktadır. Fakat bu ot genel manada bağırsak hareketlerinin düzenlenmesi kapsamında kullanılmaktadır. Ülkemizde gerek beslenmeye bağlı olarak gerekse genetik nedenlere bağlı olarak kabızlık sorunu çekenlerin sayısı oldukça yüksektir. Bahsedilen sorunları yaşayanlar en doğal olan açlık otlarını açıklanacak usuller üzerinden tükettiklerinde sorunlarından kurtulabilmektedir.

Benzer Gönderiler  Kolesterol İlaçları İsim Listesi

Açlık Otu Faydaları Nelerdir?

Kökeni Afrika olmasına karşın ülkemizden de erişim sağlanabilen açlık otu faydaları bir hayli fazladır. Düzenli kullanım çerçevesinde kendini gösterecek olan faydalar arasında;

 • Kabızlık sorununa çözüm sunması,
 • Hazımsızlığı gidermesi,
 • Gaz sancılarına iyi gelmesi,
 • Yağ yakım sürecini hızlandırması sayılabilmektedir.

Açlık otu son zamanlarda pek çok diyetisyen tarafından da önerilmeye başlanmıştır. Diyetisyenler de danışanlarının sayılan faydalardan istifade etmesini istemektedir. Üstelik bu otun düzenli olarak tüketilmesi halinde metabolizmayı hızlandırdığı da gözlemlenmektedir. Metabolizmanın hızlanması demek gıdaların daha çabuk işlenmesi ve vücutta yağ haline gelmesinin önüne geçilmesi demektir. Bu otun bağırsaklarda iyileştirici bir etkisi olduğundan da bahsedilmektedir. Kabızlık sorunu olanlar birbirinden farklı yöntemler deneyerek bağırsak floralarının bozulmasına neden olabilmektedir. Açlık otu faydası ise bozulan floranın eski haline gelmesine destek olması şeklinde açıklanmaktadır.

Açlık Otu Ne Zaman İçilmeli?

Açlık otu nasıl kullanılır konusuna genellikle çay halinde olarak yanıtlar verilmektedir. Fakat bu otun şeklinden ötürü kahvelere eklenmesi ve kahvelerin tatlandırılması da mümkündür. Tüketimin en basit ve kolay yöntemi ise çay olarak içilmesidir. Uzmanlar her gece yatmadan önce bir fincan kadar açlık otu tüketiminin zararlı olmadığının altını çizmektedir. Demleme önerilerinden önce otun bir hafta kullanılıp bir hafta ara vermek usulü üzerinden değerlendirilmesi gerektiğinden de bahsedilmesi iyi olacaktır. Açlık otu demlemek isteyenlerin;

 • On adet kadar açlık otunu,
 • Bir fincan kaynamış suyunu hazır etmeleri istenmektedir.

Kaynamakta olan suyun altı kapandıktan sonra bir iki dakika beklenmesi önerilmektedir. Sonrasında suyun içine açlık otları eklenmeli ve beş dakika kadar demlenmesi beklenmelidir. Süzme işlemi de yapıldıktan sonra açlık otu bitki çayı olarak tüketime hazır hale gelmiş olmaktadır.

Açlık Otu Zararları Nelerdir?

Bitkisel ürünler insanlar tarafından tamamen yararlı zannedilerek tüketilmektedir. Ancak özellikle belli sınırların aşılması halinde bitki çaylarının bile ciddi zararı olabileceğinden bahsedilmektedir. Merak edenler için bu neden yüzünden açlık otunun zararları başlığı oluşturulmuştur. Bu çayın sürekli şekilde ya da gereken dozdan fazla olarak tüketilmesi halinde;

 • Tansiyon dengesizliklerine,
 • Halsizliğe,
 • İshale,
 • Bağırsak flora bozukluklarına neden olacağından bahsedilmektedir.
Benzer Gönderiler  Tylolhot Ne İşe Yarar?

Hamileler ya da emziren annelerin ise tüketim öncesinde muhakkak bir uzmandan öneri alması gerekmektedir. Çünkü bu tür çaylar hamileler ve emziren anneler açısından tehlikeli olabilmektedir. 

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Total: 3 Average: 3.3]

ameliyatsız hemoroid tedavisi

HAKKIMDA

Kübra Doğan

Yerli ve yabancı kaynaklar doğrultusunda, bilimsel araştırmaların ışığında içerik oluşturan fitveform.com editörü.

Yazarın Tüm Yazıları