Parol Nedir? Ne İçin Kullanır?


0

İnsanlar her geçen gün farklı ağrı çeşitleri ile şikayette bulunmaktadırlar. Bu şikayetler kimi zaman bir diş ağrısı iken kimi zamanda bir baş ağrısı ile sonuçlanmaktadır. Bu ağrıları geçirebilmek adına çeşitli yöntemler ve ilaçlar kullanılır. Çoğu zaman başvurulan ağrı kesici ilaçlar içerisinde yer alan maddeler sayesinde bölgede oluşan ağrı hafiflemektedir.

Yer alan bu ağrı kesicilerden biri olan Parasetamol yani bilinen adıyla Parol çok hafif ya da orta derecedeki ağrılarda kullanılmaktadır. Beyaz renkli tabletlerden oluşmasının yanı sıra ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak da faydalı olmaktadır. İçerisinde kullanılan Parasetamol maddesi sayesinde iltihap bulunan alan da yer alan ağrı şiddeti azalmaktadır.

parol nasil kullanilir
parol nedir? ne i̇çin kullanır? 2

Artan şikayetlerin yanı sıra Parol ne için kullanır? Sorusu da en merak edilen konulardan bir tanesi olmaktadır. Migren ve baş ağrılarında, adet sancılarında, kısa süreli eklem ve kas ağrılarında kullanılır. Gün içerisinde iki defa kullanımı önerilmektedir.

Parol Tablet Nasıl Kullanılır?

Ağrı kesici ilaçlar arasında en bilinen isimlerden biri olan Parol belirli standartlar doğrultusunda kullanılması gerekmektedir. Bunun sebebi ise aşırı durumlarda veya yanlış kullanımlarda olumsuz bir yan etki ortaya çıkarabilmektedir. Eğer ilaç hakkında tam bilgiye sahip değilseniz Parol porspektüs ekini okuyabilir ya da uzman doktorunuza başvurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

BENZER YAZILAR  Gardner Sendromu Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi, Testi

Parol Tablet nasıl kullanılır? Merak edilen sorulardan biri olmasının yanı sıra çoğu zaman tok karnına kullanılmalıdır. Aksi takdirde mide bulantısı gibi bir yan etki gösterir. Parol kullanım şartlarını sıralamak gerekirse şöyle bir yol izlenmesi mümkündür;

 • İlaç kullanımını sağlamadan önce doktorunuza kendinize ait gerekli bilgileri bildirmeniz gerekmektedir. Sebebi ise ilaç içerisinde yer alan maddelerde alerjik bir reaksiyon hakkında önceden tedbirler alınması gerekir.
 • Parol tableti tüketmeden önce karnınızın tok olduğundan emin olun.
 • Daha sonra bol su ile çiğnemeden ilacı yutmanız gerekmektedir.
 • Günde 1 veya 2 defa tüketimini sağlamanız gerekmektedir.
 • Ayrıca ilaç reçetesinde yazan adımlar doğrultusunda kullanmanız önerilmektedir.
 • Şiddetli ağrılarınız ya da ateşiniz geçmediği takdirde uzman doktora başvurmanız gerekmektedir.
 • Hap kulanımlarında zorlanıyor iseniz Parol şurup kullanabilmeniz mümkündür.

Parol Fazla Alınırsa Ne Olur?

Her ilacın da olduğu gibi Parol fazla alınırsa ne olur? Sorusunun da çeşitli yan etkileri yer almaktadır. Bu etkiler, mesane, böbrek ya da karaciğer yetmezliği ile ilgili birçok sağlık durumunu etkiler. Zehirlenme ya da yan etkilerinde fazlasıyla bir artış gözlemlenebilmektedir. Ayrıca kromozomlar üzerinde bozulma üzerinde de büyük bir etkiye sahiptir. Bu noktada kullanım aşamalarını Parol tablet porspektüs bölümünü okuyarak veya uzman doktorunuza başvurarak gerekli bilgi aktarımını sağlayabilirsiniz.

BENZER YAZILAR  Esnek Kızlık Zarı Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Parol Yan Etkileri

Parol yan etkileri her ilaçta yer aldığı gibi etkiler gözlemlenmektedir. Yer alan bu yan etkiler her ne kadar kişiden kişiye farklılık gösterse de fazla kullanımlarda ya da içinde bulunan maddelerde bir alerjik reaksiyon yaratmaktadır. Eğer bu yan etkiler kullanım esnasında ve sonrasında vücudunuzda bulunuyorsa vakit kaybetmeden uzman hekiminize başvurmanız gerekmektedir. Bu etkiler;

 • Baş dönmesi, mide bulantısı, kusma gibi etkenler,
 • Cilt yapısında oluşan kızarıklık,
 • Aniden yüzün ve elin şişmesi,
 • İdrara sık çıkma, nefes darlığı, fazla ödem, sürekli yorgun olma durumu,
 • Yüz çevresinde oluşan lekeler ve daha birçok yan etkide ilaç kutusu ile beraber doktora görünmeniz gerekir.

Parol Hamilelikte Kullanır mı?

En yaygın olarak kullanılan ağrı kesici Parol birçok konuda beklenilen sonuçları karşılamaktadır. Tam da bu noktada Parol hamilelikte kullanılır mı? Anne adaylarının merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Çok az dozajda kullanımı sağlansa da doktorunuza başvurmadan kullanmamanız önerilmektedir.

Parol Hap Ateş Düşürür Mü?

Parol hap ateş düşürür mü? Kullanıcılar tarafından merak edilen sorulardan biri olmaktadır. İçerisinde yer alan Parasetamol etkin maddesi sayesinde ateş düşürme de büyük bir etkisi vardır. Ancak yer alan kullanımlarla beraber ateşin düşmediği takdirde uzman doktorunuza giderek şikayetlerinizi belirtmeniz önerilir.

BENZER YAZILAR  Grafen Zararları Nelerdir?

Parol Fiyat 2021

Parol Fiyat 2021 henüz tam belli olmasa da önceki fiyat endeksi üzerinden değerlendirilmektedir. Parol Fiyat 2020 tarihinde belirlenen fiyat araklıkları 5,06₺ şeklinde satışa sunulmuştur. Reçetesiz satılmakla beraber birçok yerde rahatlıkla bulunmaktadır.

Parol Hap Kaç Yaş İçin Uygundur?

Parol hap kaç yaşında kullanılır? Sorusu değişkenli gösterebilmektedir. Çoğu zaman yetişkinlerin kullandığı bu ilaçlar çocuklarda da kullanılır. Ancak 6 yaşından küçük çocuklara Parol şurup verilmesi önerilmektedir. Bunun yanı sıra küçük çocuklara ve 2 yaşından küçük bebekler için kullanımlarda muhakkak doktor takibinde kullanılması gerekmektedir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir