Ginseng Faydaları Nelerdir?

Ginseng Faydaları Nelerdir?
Ginseng Faydaları
0

Sağlıklı bir yaşam için doğal ürünler kullanmak oldukça önemlidir. Dünyanın her bölgesinde geçerli olan bu durum, her bölgenin kendine özgü faydalı bitki kullanımını doğurmuştur.

İçindekiler Tablosu

Ginseng Nedir?

Panax Ginseng nedir? Uzakdoğu Asya’dan ülkemize gelen bir bitkidir. Son yıllarda Türkiye’de tüketimi artan bu bitki, pratik bir kullanıma sahiptir. Düzenli bir kullanımla beraber pek çok faydası olan Ginseng, beyaz, kırmızı ve taze türlerini bulundurur. Peki, Ginseng faydaları nelerdir? Bu faydalardan bir tanesi, güçlü bir antioksidan olup, inflamasyonu azaltmada yararlıdır.

Eğer daha sağlıklı yaşamak ve vücudunuzu geliştirmek istiyorsanız, Panax ginseng ile buna sahip olmanız mümkündür. Çin’de yüzyıllar boyunca kullanılan geleneksel çin bitkisi, burada oldukça önemli bir geleneğe sahiptir. Yavaş büyüyen bir bitki olan Ginseng, hasat için uzun yıllar bekledikten sonra hasat edilir.

Her Ginseng türünün hasadı da birbirinden farklıdır. Taze Ginseng 4 yıl, beyaz Ginseng 4 ile 6 sene, kırmızı Ginseng ise 6 ve daha üzeri yıllarda hasat için bekler. Dolayısıyla büyük bir sabır gerektiren, zahmetli bir bitkidir. Ülkemize Uzakdoğu’dan gelmesinin de eklenmesiyle, piyasa değerinin yüksek olduğu görülür.

ginseng faydaları
ginseng faydaları nelerdir? 3

Ginseng Ne İşe Yarar?

Ginseng nedir ne işe yarar? Günümüzde en yaygın olan kanser, hayatı tehdit eden en büyük hastalıklardan biridir. Kanser hastalarının hastaneye giderek düzgün bir tedavi olması şarttır. Ayrıca bu esnada doğal beslenip, kansere karşı faydalı besinleri tüketmesi de yararlı olur.

Ginseng faydaları, içerisinde bulunan zengin besin değerleriyle daha sağlıklı olmanızı sağlar. Bünyesinde bulunan Ginsenosid vücutta antioksidan koruma sağlamakta olup, iltihaplanma varsa düzenleme yapar. Böylece her hücrenin sağlığını korumasında yardımcıdır.

Ginseng faydaları böylece belirli kanser türlerine karşı daha etkili savaşmada da tercih edilebilir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Her yaştan insan hastalıktan korunmak ve yakalanmamak ister. Bunun için bağışıklık sistemini güçlü tutmak elzemdir. Bu hususta faydalı besinler ve ürünler kullanmak, daha güçlü olmamızı sağlar. Ginseng faydaları arasında bazı aşıların etkilerini arttırabileceği ve kanserli kişilerde bağışıklığı destekleyebileceği belirtilmektedir.

BENZER YAZILAR  Doğum Sonrası Diyet Listeleri

Cinsel Konular Hakkında Faydaları Nelerdir

Daha sağlıklı bir cinsel hayat, her erkek tarafından önemsenmektedir. Bu nedenle cinsel hususlardan mustarip olan erkekler, buna pek çok çözüm arar.

Ginseng faydaları sertleşme bozukluğu üzerine de görülmekte olup, vücudumuzda bulunan dokularda oksidatif stresin düşmesine yardım sağlayarak, penis üzerinde bulunan kas dokularında kan akışını yükseltir. Bu özelliği sayesinde Erektil disfonksiyon tedavisinde ginsengin literatürlerde önerilmektedir.

Böylece sertleşme sorununda doğal bir şekilde yardımcı olur. Ayrıca bazı bilimsel çalışmalar, erkeklerde spermlerin sayısını ve kalitesini yükseltebileceğine dair bulgulara ulaşılmıştır. Bu husus üzerine bilimsel çalışmalar hâlâ sürmektedir.

Beyin Fonksiyonları Üzerinde Etkili Olur

Daha güçlü bir beyine sahip olmak hem öğrencilerin, hem de çalışanların hayalidir. Ginseng faydaları beyin fonksiyonlarını geliştirmek için de yararlıdır. Alzheimer bulunan kişilerde de faydalı olup ruhsal duygulara, zihinsel işlevlere ve sakinliğe destek sağlar. Bilişsel fonksiyonlar üzerinde de güçlendirme etkisi gösterebilir.

Enerjiyi Arttırmada Yararlıdır

Günlük yaşamın zorluğu ve stresi yorgunluğa ve enerji düşüklüğüne neden olur. Böylece öğrenciler derslerden, çalışanlar da işlerinden yeterli verimi alamaz. Ancak Ginseng faydaları arasında yorgunluğa karşı savaşmak ve enerji sağlamak da vardır.

İçerisinde bulunan değerler sayesinde vücutta oksidatif hasarı düşürerek, her hücrede enerji üretimini yükseltir. Bu sayede hem yorgunluğa karşı mücadele, hem de yoğun bir enerji sağlar. Böylece fiziksel aktivitelerden daha fazla verim almak, gün içerisinde daha aktif olmak mümkündür. Tavsiye edilen miktarı aşmadan kullanım yaparsanız, daha enerjik ve zinde bir vücuda sahip olabilirsiniz.

BENZER YAZILAR  Yüz Temizleme Fırçası Nasıl Kullanılır?

Kırmızı Ginseng

Ginseng kırmızı, beyaz ve taze gibi seçeneklere sahiptir. Bunların arsından kırmızı Ginseng, fermente edilmiş hali kullanılırsa vücutta insülin üretimine yardımcı olur. Ayrıca hücrelerin aldığı kan şekerinin yükseltilmesini sağlar. Antikoksidan koruma sağlayarak, sağlığımızı da destekler.

Ginseng Nasıl Tüketilir?

Peki, Ginseng nasıl tüketilir? Burada en çok tercih edilen, daha pratik olması için çiğ tüketilmesidir. Eğer bunu arzu etmiyorsanız, yumuşatarak da kullanabilirsiniz. Burada tek yapmanız gereken, buhar üzerinde hafifçe ısıtmak, pişirmektir. Yine arzuya göre çayı yapılarak da içilebilir. Bu yöntemlerin hepsi Ginseng faydaları görmeniz i sağlar.

Bunun içini llk olarak Ginseng aldıktan sonra güzelce dilimlemeniz gerekir. Ardından bunu bir tencereye veya çaydanlığa koyarak, üzerine sıcak su dökün. Ateş üzerinde 1-2 dakika durduktan sonra alın ve tüketin.

Hazır Ginseng çayları da kurutulmuş Ginseng köklerinden yapıldığı için tercih edilebilir. Burada öncelikle su kaynatmanız gerekir. Ardından ateşi tamamen kapatarak, yaklaşık 2 dakika boyunca bekleyin. Ardından çayı suya ekleyerek, 5 dakika boyunca demlenmeye bırakın. Bundan sonra süzdükten sonra tüketin.

Ayrıca Ginseng yemeklere de eklenebilen yapıya sahiptir. Eğer WOK tavada yemek veya çorba gibi yiyecekler yaparken düzgün bir şekilde eklerseniz de kullanmak mümkündür. Ginseng doz olarak alındığı için, günlük belirli ölçüde almanız şarttır.

Genellikle bu durum 1-2 gram ham şekilde Ginseng kökü ya da 200 ile 400 miligram arasında ekstrat dozudur. Burada tavsiye edilen, mümkün ılan en düşük kök ve doz ile başlamaktır. Böylece vücudunuzu yavaş yavaş alıştırabilirsiniz.

ginseng faydaları
ginseng faydaları

Ginseng Çayının Faydaları Nelerdir?

Ginseng çayının faydaları, normal faydaları göstermekle beraber, bazı ek yararları da sağlar. Eğer Ginseng bitkisini çay olarak tüketmeyi seçerseniz, şu faydaları görebilirsiniz.

 1. Ginseng üzerine yapılan araştırmalar, kadınların adet zamanlarında ağrılarını azaltmalarına yardımcı olduklarını işaret eder. Ayrıca menopoz etkilerinde de giderilmesinde de destek sağlar.
 2. Sertleşmeden mustarip erkeklere bu sorunlarda çözüm sağlar ve spermleri arttırır. Ayrıca cinsel performansı da olumlu etkiler.
 3. Kişilerde odaklanmayı ve hafızayı arttırmaktadır. Bu sebeple Alzheimer hastalarına da önerilir.
 4. Hem kan şekerinde, hem de kan basıncında düzenleyici etklere sahiptir.
 5. İçerisinde bulunan antioksidanlar, bağılıklık sistemini destekler.
 6. Ginseng içerisinde pek çok vitamin ve mineral bulundurur. Bunların etkisiyle hem ödemin, hem de toksik unsurların atılmasını sağlar.
 7. Üzerinizden stresi atmada yardımcı olur.
 8. Zinde bir vücut sağlayarak, daha aktif bir gün geçirmenizi sağlar.
BENZER YAZILAR  Gün İçerisindeki Enerji Düşüklüğü Nasıl Giderilir? 8 Öneri

Eğer Ginseng çiğ veya yumuşatılmış olarak kullanmak istemiyorsanız, çayını içmek de oldukça faydalıdır. Burada çayın nasıl olduğunun önemi yoktur. Dolayısıyla hazır Ginseng çayları ile sizin Ginseng köklerinden elde ettiğiniz ürünün özellikleri aynı olabilir. Ginseng birçok sağlık sorununa derman olabilir.

Burada kullandığınız miktara dikkat etmeniz gerekli olup, önerilen ölçünün üzerine çıkmak tavsiye edilmez. Zira her ne kadar Ginseng faydalı bir besin de olsa, yan etkilere de sahiptir. Eğer buna riayet etmezseniz, bunların ortaya çıkma durumları yükselecektir.

Ginseng Kullanımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Günümüzde tıbbın gelişmesiyle ile beraber, doğal ürünlerin de yan etkileri bulunduğu malumdur. Buna Ginseng dâhil olup, bu nedenle dikkatli olunmalıdır. Kullanmadan önce mutlaka bir doktora danışmalı ve onun kontrolünde hareket edilmelidir. Ginsengi mutlaka eczane yada güvenilir olan mağazalardan almalısınız. Bildirilen bazı yan etkiler şöyledir.

 1. Ağız Kuruluğu
 2. Kan Basıncında Değişiklikler
 3. Sinirlilik
 4. Kan Basıncında Değişiklikler
 5. Bulanık Görme
 6. Ödem
 7. Kuvvetli Ciltsel Tepkimeler
 8. Baş Dönmesi
 9. Uyku Sorunları
 10. Baş Ağrıları
 11. Sindirim Sorunları

Bu sebeple tavsiye edilen doz ve kök miktarı asla aşılmamalı, bu riayet edilerek kullanılmalıdır.

Kaynak: ncbi.nlm.nih.gov / wikipedia / medicalnewstoday

Merhaba Ben Kübra.. Eczane hizmetleri bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir