Alkol Kan Sulandırır mı?

alkol-kan-sulandirir-mi

Alkol kan sulandırır mı sorusunun cevabı oldukça basittir. Alkol belli düzeyde kan sulandırır. Esasen yiyecek ve egzersizde olduğu gibi, alkol içmenin faydalarından yararlanmak için de ölçülü olmak önemlidir. Bunu göz önünde tutarsak alkolün de belli düzeyde faydaları olduğunu söyleyebiliriz. Bilimsel araştırmalar, günde bir veya iki bardak alkol alan orta yaşlı veya daha yaşlı erkek ve kadınların, günde üç bardak veya daha çok alkol içenlere göre kalp hastalığından ölüm oranlarının daha düşük olduğunu göstermiştir. Bunun nedenlerinden biri, alkolün iyi kolesterol de denilen HDL kolesterolü arttırmasıdır. Yeni bir araştırmaya göre diğer bir faydası ise, kararında tüketildiğinde alkolün bir tür kan inceltici görevi görmesidir.

Alkol kan sulandırır mı ile ilgili bir araştırmadan da bahsedelim.Washington, D.C.’deki Georgetown Üniversitesi Tıp Merkezi’ndeki araştırmacılar, iki içeceğe eşdeğer alkolün, kanın pıhtılaşması için gerekli olan trombositlerin bir araya gelmesini azalttığını keşfettiler. Bu önemli bir bulgudur çünkü kan pıhtısı kalbe giden bir arteri tıkayarak kalp krizine neden olabilir.

Bu yeni araştırma, Fransız paradoksunu kısmen açıklayabilir; bu paradoks Fransızların yağlı yiyecekler yemelerine rağmen Amerikalılardan daha az kalp hastalığına sahip olduğu gerçeğidir. Fransızların da kültürlerinin bir parçası olarak sevdiği kırmızı şaraptaki maddelerin bu durumdn kısmen sorumlu olduğu düşünülüyor.

BENZER YAZILAR  N95 Maske Kullanımı

İçki Kan Sulandırır mı?

İçki kan sulandırır mı ile ilgili bir diğer araştırmadan da bahsedelim. Adam K. Myers ise “Bu durumun kırmızı şarap veya alkol ile ilgili olup olmadığı gerçekten ele alınmalı” diyor. Üzümlerde bulunan maddelerle karıştırılan alkolün bir etkisi olabileceğini ekliyor. Myers ve meslektaşları ayrıca alkolün kanın pıhtılaşması üzerindeki bu etkilerinin kadınlarda erkeklerden daha fazla olduğunu tespit etti. “Erkekler ve kadınlar arasındaki farklılıklar gerçekten bir sürpriz ve gelecekte düşünülmesi gereken önemli bir konu olacak,” diye açıklıyor Myers. İçki kan sulandırır mı ile ilgili görüşler bununla da yetmiyor.

Çalışmadaki katılımcılara, bir veya iki kadeh alkole eşit olacak şekilde alkolsüz içecekle karıştırılmış yeterli miktarda tahıldan yapılan alkol çeşidi verildi. Daha sonra vücuttaki alkol seviyesini test etmek ve kanın pıhtılaşması üzerinde ne gibi etkileri olduğunu görmek için içkiden bir saat sonra kanları alındı. Bir içeceğin önemli bir etkisi olmadı, ancak daha yüksek doz trombositlerin birbirine yapışmasını ve pıhtılaşmasını engelledi. Etkinin devam edip etmeyeceği yani uzun süreli olup olmayacağı ise bilinmiyor. Myers, yalnızca tek alkol dozuna baktıklarını ve bu noktadan sonraki herhangi bir etkinin daha fazla araştırılması gerekeceğini söylüyor. Myers, Georgetown Üniversitesi Tıp Merkezi ‘nde fizyoloji ve biyofizik bölümünde profesör ve lisansüstü çalışmalarının başkanıdır.

BENZER YAZILAR  Cartia 30 Tablet Ne İçin Kullanılır ?

Myers, içki içmeyenlerin başlamasını önermiyor ancak kalp hastalığına karşı koruma sağlaması açısından şunu söylüyor: “Kararında alkol içmek mi? Veya aşırı miktarda içki içmek mi? Kararında içmek muhtemelen zararlı değildir. Genel olarak içmenin veya herhangi bir özel içecek türünü içmenin herhangi bir özel yararlı etkisine ilişkin sonuçlara varmadan önce daha fazla araştırma yapmalıyız. ” İçki kan sulandırır mı ile ilgili araştırma bu şekildedir.

Alkol Kan Sulandırır mı İle İlgili Araştırmalar

Alkol kan sulandırır mı ile ilgili bir başka çalışma daha mevcuttur. Çalışmaya dahil olmayan Doktor Thomas DeLoughery, “Değişikliklerin boyutu alkolün kanın pıhtılaşmasına ne yaptığına dair yalnızca bir ipucu veriyor’ dedi. Ayrıca, vücuttan atılan trombositleri inceleme yöntemlerinin, kan dolaşımında dolaşırken onları değerlendirmek için kullanılan yöntemler kadar kesin olmadığına da dikkat çekiyor.

DeLoughery, geniş çaplı ve birçok katılımcı üzerinde yapılan araştırmaların, makul miktarda alkol tüketenlerin daha az kalp krizi geçirdiğini gösterdiğini kabul ediyor ve Georgetown Üniversitesinin çalışmasını ilginç buluyor. Yine de, orta düzeyde alkol kullanımının kan pıhtılaşması üzerindeki gerçek etkisini belirlemek için insanlarda daha büyük ve daha iyi çalışmalara ihtiyaç olduğunu söylüyor. “Kesinlikle tek bir laboratuvar çalışmasına dayalı olarak potansiyel olarak riskli bir alışkanlık benimsenmemelidir” diye ekliyor. DeLoughery, Portland’daki Oregon Sağlık Bilimleri Üniversitesi‘nde tıp profesörü ve antikoagülasyon hizmetleri direktörüdür. Alkol kan sulandırır mı ile ilgili bir özel geçelim.

BENZER YAZILAR  Vişne Sapı Çayı Faydaları

Önemli bilgiler

Araştırmalar, kararında alkol tüketenlerin, alkol tüketmekten kaçınanlara veya çok fazla içenlere göre daha düşük ölüm oranlarına sahip olduğunu göstermiştir.

Alkolün “iyi” kolesterol olarak da adlandırılan HDL kolesterol düzeylerini artırdığı bilinmektedir ve yeni araştırmalar, alkolün kan inceltici olarak işlev görebileceğini göstermektedir.

Başka bir çalışmada, alkol içmenin kandaki pıhtılaşma hücrelerinin bir araya toplanmasını azalttığı görülmüştür. Bu durum kalpte kan damarı tıkanmalarına ve muhtemelen kalp krizine yol açabilecek bir süreç olduğu için engellenmesi önemlidir.

Kan İnceltici Yerine Alkol Kullanmayın

Aynı şekilde, sağlık riskini azaltmak için antikoagülasyona ihtiyacınız varsa, alkol içmenin reçeteli kan sulandırıcıların yerini alacağını düşünmek akıllıca değildir. Doktorunuz Heparin gibi bir antikoagülan reçete ettiğinde, doğru miktarda kan inceltici aldığınızdan emin olmak için kanınızı da düzenli olarak test ettirmelisiniz. Bu durumda çok fazla kanama riskiniz olabilir. Alkolün bu etkisi yalnıza diyetinize kattığınız besleyici bir gıdanın etkisi olarak görülmeli ve ilaçların yerini almamalı veya ilaç olarak değerlendirilmemelidir. Yazımızda alkol kan sulandırır mı sorusuna cevap aradık.

Yorum Yap
Yazıyı Beğendiniz Mi?

Yazar Hakkında

Merhaba Ben Kübra.. Eczane hizmetleri bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yorum Yap