Yüksek tansiyona ne iyi gelir?

Yüksek tansiyona ne iyi gelir?
yüksek tansiyona ne iyi gelir
0

Yüksek tansiyona ne iyi gelir? Yüksek tansiyon ya da tıptaki adı ile hipertansiyon çoğu kez semptom göstermeyen sinsi bir hastalıktır. Bu yönü ile vücut için oldukça tehlikelidir ve teşhisinde geç kalındığı takdirde ölümcül sonuçlar doğurabilir.

Bütün bunların yanı sıra kalp, beyin, akciğer gibi birçok hayati organa zarar verebilir. Kontrol altına alınmamış ve tedavi edilmeyen yüksek tansiyon hayat kalitesini de ciddi oranda düşürür. Bu hayati organlar kaynaklı ölümler dünyada büyük bir istatistiki değere sahiptir. Bu nedenledir ki yüksek tansiyon kontrol altına alınmalı ve takip edilmelidir. Tedavisi de hem ilaç hem de hayatınızda değiştireceğiniz birkaç önemli alışkanlık ile mümkündür.

Ayrıca yüksek tansiyona iyi gelen ve kalp hastalıkları uzmanları tarafından da önerilen kürler de vardır. İlaç tedavisine ek olarak bunlar da kullanılabilir. Elbette bir doktor tarafından gerçekleştirilmiş ayrıntılı bir muayene sonrası… Peki yüksek tansiyona ne iyi gelir?

İçindekiler Tablosu

Yüksek tansiyon nasıl düşürülür?

  • Daha fazla hareket edin. Yürüyüş, hafif egzersizler tansiyon düşürmede etkilidir. Asansör yerine merdiveni kullanın, kısa mesafeleri arabanız ile değil yürüyerek katedin. Ev temizliği yapın. Doktorunuza danışarak hafif bir egzersiz programı ayarlayın ve günün belirli saatlerinde egzersiz yapın.
  • Fazla kilolar da yüksek tansiyona neden olabilir. Sağlıklı bir diyet ile kilo verin.
  • Tüm zamanların bir klişesi: Üç beyazdan uzak durun. Un, tuz ve şeker kullanımını azaltın.
  • Uyku düzeninize dikkat edin.
  • Stresli bir hayatınız varsa rahatlamak için yoga yapmayı deneyebilirsiniz.
BENZER YAZILAR  Solerat Jel Ne İşe Yarar?
yuksek tansiyona ne iyi gelir1
yüksek tansiyona ne iyi gelir

Doğal Tansiyon Düşürücü

Evde doğal tansiyon düşürücü besinler kullanılabilir. Yüksek tansiyona iyi gelen bu besinler:

  • Su: Günlük iki buçuk litrelik su tüketimi tansiyonun düşürülmesinde etkili bir yoldur.
  • Limon: Limonun yüksek tansiyona iyi geldiği uzman çevrelerce de kanıtlanmıştır. Her gün aç karna bir bardak limon suyu, tansiyonunuzu düşürmeye yardımcı olacaktır.
  • Zencefil: Damarların temizlenmesinde rol oynar. Damar sertliğine de iyi gelir ve tansiyonu düşürür.
  • Sarımsak: Sadece tansiyonu düşürmeye yardımcı olmaz, aynı zamanda kolesterole de iyi gelir. Günde bir iki diş sarımsağı çiğ tüketin.

Source: healthline / clevelandclinic / webmd

Kişisel bilgi birikimi, yerli ve yabancı kaynaklar, bilimsel araştırma ve bilimsel deneyler ışığında ekip olarak bilgi geçişi sağlamaya çalışır.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir