İnsanlar daha sağlıklı bir vücut, daha uzun ömür ve daha güzel bir cilt elde etmek için birçok ürünü deniyorlar. Günlük beslenme alışkanlıklarının dışında oldukları için zaman zaman farklı yiyecekleri denemeye eğilimlidirler. İnsanların özellikle doğal ve besleyici ürünler kullanması çok önemlidir. Dolayısıyla bu kişi daha sağlıklı ve sağlıklı bir yaşam sürecektir. İnsanlar daha sağlıklı ve daha uzun bir yaşam için doğal gıdaları tercih ediyor. Hücre yenilenmesini artıran ve kan değerini düzenleyen besinlerin ilk sırasında hiç şüphesiz pekmez yer alır. Andız pekmezi en önemli ve faydalı pekmezlerden biridir.

Andız Pekmezi Faydaları Ve Zararları

Andız ağacı, Akdeniz bölgesinde yüksek rakımlarda yetişen bir çam ağacıdır. Andız pekmezi de bu ağacın kozalaklarından yapılır. Yani yolunuz Akdeniz’e doğruysa köylüler veya pekmez alabileceğiniz dükkanlarla karşılaşabilirsiniz.

Ama böyle bir imkânınız yoksa andız pekmezi internette birçok online mağazada satılıyor. Andız pekmezini organik ürünler satan alışveriş sitelerinde ve online mağazalarda bulabilir, kolayca sipariş verebilirsiniz. Andız pekmezinin fiyatı üretilen pekmezin kalitesine ve ağırlığına göre değişmektedir.

Çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan ve birden fazla kullanım alanı bulunan Andız pekmezi, Türkiye’de eşi olmayan bir üründür ve sadece Türkiye’de üretilmektedir.

Andız pekmezi zararları ve faydaları konusuna gelindiğinde bilmeniz gereken faydalara ve zararlara karşın dikkatli olmanız gerekmektedir.

Pekmez alımının gereğinden fazla olması kilo alma gibi sorunlara neden olabilir. Şeker hastalığı gibi sorunlarınız varsa pekmezi kontrollü bir şekilde tüketmelisiniz. Çünkü andız pekmezi şeker hastalarına zararlı olabilir. Pekmez yoğun bir yapıya sahip olduğu için aşırı tüketimi mide bulantısı veya diğer mide sorunlarına neden olabilir. Her şeyde olduğu gibi pekmezin de aşırı tüketiminden kaçınılmalıdır. Herhangi bir nedenle boğazınızı tahriş ederseniz ve öksürük gibi sorunlarınız varsa bu sorunları tedavi etmek için pekmez kullanabilirsiniz. Andız pekmezi, idrar yollarının iltihaplanması ve enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılır.

Benzer Gönderiler  Soğan Kürünün Nelere Faydası Vardır?

Andız Pekmezinin sağlığa faydalarından bazıları ise şunlardır:

– Düzenli olarak yenen Andız pekmezi güçlü antioksidan özelliklere sahiptir ve vücuttaki yabancı ve zararlı maddelerin yani toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

-Astım, bronşit ve soğuk algınlığına iyi gelir. Kuru öksürüğü hafifletebilir ve balgamı gidermeye yardımcı olabilir.

Böbrek taşlarının azalmasına ve yeni böbrek taşı oluşumunun önlenmesine yardımcı olur.

– Andız, beyaz kan hücrelerinin hızlı üretimini artırabilen ve grip mevsiminde veya vücudun savunması bozulduğunda vücudu koruyabilen çok sayıda C vitamini içerir.

-Alerjilerin ve alerjilerin neden olduğu cilt hastalıklarının tedavisine yardımcı olur.

– İdrar yolu enfeksiyonlarının iyileşmesine ve idrar yolunun daha hızlı temizlenmesine yardımcı olur.

-Andız pekmezindeki uçucu yağın antioksidan özelliğinden dolayı bağışıklık sisteminin zayıflamasından kaynaklanan ağız ülserlerine iyi gelir ve bu yaraların oluşumunu engeller.

-Eklem, romatizma ve osteoporoz gibi hastalıkların neden olduğu ağrıların şiddetini azaltır. Ayrıca hastalığın ilerlemesini de önleyebilir.

-Andız Pekmezi, hematopoetik ve kan temizleyici etkileri nedeniyle damarlardaki kan dolaşımını düzenleyerek kalp ve kan damarlarının sağlığını korur. Düzenli olarak tüketildiğinde sizi tıkanmış kan damarları ve kalp krizi gibi hastalıklardan koruyabilir.

Andız Pekmezi Nasıl Tüketilir?

Andız pekmezi birçok farklı şekilde tüketilebilir. Her sabah kahvaltıda bir yemek kaşığı Andız pekmezi yemek insanlara kısa sürede fayda sağlayabilecek bir durumdur. Ayrıca tahin ile karıştırılabilir. Bu nedenle acı andız pekmezinin acılığı yumuşar. Pekmezi ılık su veya gargara ile karıştırmak da özellikle ağız içi ülserlerde çok faydalıdır.

Andız Pekmezinin Etkisi

Andız pekmezinin etkisi pekmezin tüketimine bağlı olarak değişebilir. Örneğin Andız pekmezini ılık su ile karıştırıp bu karışımla durulama veya gargara yaparsanız ağız yaralarının iyileşmesine neden olabilir. Aynı zamanda bu, ağız sağlığınızın sağlanmasına ve ağız kokusunun giderilmesine yardımcı olur.

Benzer Gönderiler  Arveles 25 Mg nedir? Ne İçin Kullanılır?

Sabah kalkıp bir yemek kaşığı pekmez içmeniz bağışıklık sisteminizi güçlendirecek ve vücudunuzu hastalıklara karşı daha dirençli hale getirecektir. Bu nedenle özellikle kış aylarında tüketilen Andız pekmezi doğal antibiyotik ve vitamin olarak da kullanılabilir. Andız pekmezi diğer pekmezlere göre daha acı bir tada sahiptir, yemekte zorlanıyorsanız tahinle karıştırarak tadını yumuşatabilirsiniz.

Altını ıslatan çocuklar için andız pekmezi her sabah bir yemek kaşığı yedirilmelidir andız pekmezi bağışıklık ve sinir sistemini güçlendirir ve bu tarz sorunları çözer

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Total: 10 Average: 4.3]

ameliyatsız hemoroid tedavisi

HAKKIMDA

Kübra Doğan

Yerli ve yabancı kaynaklar doğrultusunda, bilimsel araştırmaların ışığında içerik oluşturan fitveform.com editörü.

Yazarın Tüm Yazıları