İran, kozmetik yapmak için karınca yumurtası yağı kullanan dünyadaki ülkelerden biridir. Suriye, Suudi Arabistan ve bazı Uzakdoğu ülkelerinde de az miktarda üretim var. Burada sıcak çöl toprağındaki büyük karınca yuvalarından karınca yumurtası yağı elde edilir. Köylülerden karınca yumurtası toplayan bazı firmalar bu karınca yumurtalarını temizleyerek yağlarını çıkarıyor. Bir süre bekledikten sonra kullanılabilen yağ dünyanın birçok ülkesine ihraç edilmektedir.

Vücuttaki istenmeyen tüyler için lazer, ağda gibi birçok yöntem uygundur. Yöntemlerden biri de karınca yumurtası yağıdır. Doğal bir çözüm olduğu için her yaştan insan tarafından güvenle kullanılabilir. Karınca yağı faydaları toplumumuzda pek bilinmese de pek çok faydası vardır. Karınca yağının vücudu tamamen pürüzsüz hale getirmeye yardımcı olduğu ilk olarak İran’da keşfedildi. Ağda, epilasyon gibi ağrılı ve zahmetli yöntemlerden sonra cilde uygulanan karınca yağı, tüylerin zamanla azalmasına ve yok olmasına yardımcı olur. Karınca yağının bilinen faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Cilde uygulanarak sağlıklı bir görünüm elde edilebilir.
  • Cilde uygulayarak ölü deriyi ortadan kaldırarak cildin beyazlamasına ve parlamasına yardımcı olur.
  •  Lazer veya epilasyon yöntemlerinden sonra cilde uygulayarak erken tüy oluşumunu engeller.

Karınca Yağının Özellikleri Nelerdir?

  • Eski çağlardan beri kullanılan karınca yumurtası yağı, kişisel bakımda önemli bir yer tutan bir yağdır.
  • Bu yağ bitkisel yağ değildir. Karıncaların yumurtladığı yumurtalardan elde edilen hayvansal bir yağdır.
  • Çok küçük karıncaların yumurtalarından elde edilen yağ sayesinde bu karıncalar da kendileri kadar küçüktür.
  • Pek çok kişinin sorunu olan saç uzaması sorununa çözüm bulundu.
  • Araştırmalar, eski zamanlarda İranlı kadınların bu yağ sayesinde saçlarından kurtulduğunu göstermiştir.
  • Karınca yumurtası yağı genellikle ağdadan sonra etkisini gösterir ve kıl köklerini incelterek lazer etkisi yaratmak için sık sık kullanılması gerekir.
Benzer Gönderiler  Atarax Tablet Nedir? Ne İşe Yarar?

Karınca yumurtası yağı eski çağlarda kullanılan geleneksel bir yöntemdir. Özellikle istenmeyen tüyleri etkileyerek tüylerin görünümünü azaltabilir. Saçların incelmesine ve daha sonra uzamasına yardımcı olur. Karınca yumurtası yağı saçı önemli ölçüde azaltabilir. Bu da doğal bir yöntemdir. Bu nedenle ergenlikten itibaren her yaştan insan rahatlıkla kullanabilir. Uygulama anından itibaren saçlarda incelme ve azalmanın etkilerini gözlemleyebilirsiniz.

Karınca Yağı Nasıl Kullanılır?

Bu ürün tüy dökülmesi için kullanılır. Karınca yağını kullanmadan önce uygulama yerindeki tüyleri temizleyiniz. Bu ağdadan önce yapılabilir. Ya da tüylerinizi aldığınız herhangi bir başka yöntemden önce de kullanılabilir.  Ardından bölgenin hassasiyetinin geçmesi için yaklaşık 20 dakika beklemelisiniz. Ardından bol miktarda karınca yumurtası yağını bölgeye sürün ve masaj yapın. Bu yağı kullandıktan sonra temizlemeye ve durulamaya gerek yoktur. Bölgedeki saçlar tekrar uzamaya başladığında aynı uygulama tekrar yapılmalıdır. Düzenli olarak uygulandığında önemli farklılıklar görülebilir.

Öncelikle kullanmak istediğiniz alan oldukça temiz olmalıdır. Bu yağın epilasyon işleminden sonra kullanılması tavsiye edilir. Ağda yaptıktan sonra karınca yumurtası yağını ellerinize dökün ve ağdalı bölgeye 10 dakika masaj yapın.

Her ağdadan sonra bu masajı tekrarlayın. Açık gözenekleri etkileyerek saç büyümesini engeller. Karınca yumurtası yağını yüzünüze sürmek istiyorsanız yüzünüzde herhangi bir kesik ya da yara yoksa kullanabilirsiniz. Ağda sonrası kullanılması tavsiye edilir.

Yeni doğum yapmış anneler, bebeklerinde karınca yumurtası yağının kullanımını bilmek isterler. Genel olarak konuşursak, doktorlar bebek cildine herhangi bir yağ kullanılmasını önermezler. Yağ kullanmak istiyorsanız doktorunuzun önerdiği form ve içeriği kullanmalısınız.

Bebeğiniz için karınca yumurtası yağı kullanmak istiyorsanız mutlaka gelişimi takip eden bir doktora danışmalısınız. Aksi takdirde bebeğin cildine zarar verme riski çok yüksektir.

Yetişkinler için önerilen karınca yumurtası yağının etkisi biraz zaman geçtikten sonra etkisini belli edecektir. Özellikle ilk kullanımınızdan sonra en az 5 hafta kadar beklemeniz sağlığınız ve hassasiyetiniz açısından oldukça önemli bir noktadır. Her ağda ya da cilt bakımı sırasında bu yağı kullanmanız gerekse de miktarını çok kullanmamak , dozunda ayarlayabilmek önemlidir.

Benzer Gönderiler  Aloe Vera Faydaları Nelerdir?

Karınca yumurtası yağı ile ilgili araştırmalar devam ediyor. Net bir bilimsel açıklama olmaması nedeniyle bazı ülkeler bu yağın kullanımını yasaklamaktadır. Karınca yumurtası yağı satın almak istiyorsanız; güvenilir bir eczaneden veya aktardan satın alabilirsiniz. Karınca yumurtası yağını paket veya tek şişe olarak satın alabilirsiniz.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Total: 11 Average: 4.1]

ameliyatsız hemoroid tedavisi

HAKKIMDA

Kübra Doğan

Yerli ve yabancı kaynaklar doğrultusunda, bilimsel araştırmaların ışığında içerik oluşturan fitveform.com editörü.

Yazarın Tüm Yazıları