Ardıç Yağı: Faydaları, Zararları ve Nasıl Kullanılır?

Ardıç Yağı: Faydaları, Zararları ve Nasıl Kullanılır?
ardıç yağı faydaları
0

Ardıç yağı, ardıç bitkisinden elde edilen esansiyel bir yağdır. Bu yağ kendine has ve baskın aromasıyla öne çıkar ve bu nedenle parfümlerde çok sık tercih edilir.

Sağlığımız için sayısız faydası da bulunan ardıç yağı özellikle alternatif tıp yöntemlerinde ve aromaterapide masaj yağı olarak kullanılmaktadır. Aromaterapide şifalı özellikleri için kullanılan esansiyel yağlar kategorisindedir.

Aromaterapi ve esansiyel yağlarla ilgili olarak daha fazla bilgi edinmek için şu makalemizi okuyabilirsiniz: Aromaterapi ve Eşsiz Faydaları – Esansiyel Yağların Dünyasına Bir Yolculuk

Ardıç yağı, eterik yağlar, triptenler ve fenol içerir. Biz bu makalemizde bilimsel araştırmalara göre ardıç yağı faydaları ve zararları hakkında sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

İçindekiler Tablosu

Ardıç Yağı Nasıl Kullanılır?

Ardıç yağının kozmetik ürünlerde kullanımı yaygındır. Özellikle kremlerde ve parfümlerde kullanılır.

Ardıç genellikle çeşni ve aroma maddesi olarak kullanılır. Ekstraktı ve uçucu yağı, yiyecek ve içeceklere aroma olarak katılır.

Ardıç yağının kullanım şekli: Lokal olarak ağrılı bölgeye sürüldüğü gibi oral yolla da kullanımı mümkündür. Ancak yemeklere katılarak kullanılmaz. Ağızdan alacaksanız suya birkaç damla karıştırarak veya ekmeğin üzerine birkaç damla damlatarak tüketebilirsiniz. Esansiyel yağları saf bir şekilde almamak ve aşırıya kaçmamak önemlidir. Ardıç yağını ayrıca koklayarak da kullanabilirsiniz. Bunun için doğrudan şişeyi burnunuza götürüp solumanız yeterlidir.

BENZER YAZILAR  Mide Botoksu Yaptırmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Ardıç yağı satın almak ve kullanmak istiyorsanız bu yağın doğal yollarla üretildiğine ve katkısız olduğuna emin olun. Güvenmediğiniz üreticilerden ardıç yağı satın almayın. Ardıç yağı nasıl kullanılır? Sorusuna bu şekilde cevap verebiliriz. Faydaları ise;

Ardıç Yağı Faydaları

Ardıç yağı geleneksel olarak aşağıdaki rahatsızlıklara karşı ve aşağıdaki amaçlarla kullanılmıştır:

  • Selülit
  • Romatizma
  • Adet sancıları
  • Kan dolaşımını arttırmak
  • Mikropları öldürmek

Ardıç Yağının Bilimsel Araştırmalara Göre Faydaları

Antioksidan

Ardıç yağının faydası antioksidan özelliklerinden kaynaklanır. Antioksidanlar hücreleri serbest radikallere karşı korur ve böylece hücrelerin zarar görerek hastalıkların ortaya çıkmasını engellerler.

Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar ardıç yağının bu etkisinin bazı antioksidan enzimlerin aktivitesini arttırması ile ilgili olduğunu göstermektedir. Bu antioksidan enzimler şunlardır: süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT) ve glutatyon peroksidazın (GPx).

Antiseptik

Bu yağ güçlü antiseptik özelliği olan bir yağdır ve bu nedenle dezenfektan amacıyla kullanılabilir. Antiseptik olması mikropları öldürebileceği anlamına gelir. 2015 yılında yapılan bir araştırmada ardıçtan elde edilen esansiyel yağın Chlorhexidine isimli antiseptik ilaç ile kıyaslanabilecek düzeyde antiseptik aktivite gösterdiği tespit edilmiştir.

Antimikrobiyal

Antimikrobiyal özellikleri olduğu için mikrop kapmaması amacıyla açık yaraların üzerine koruyucu olarak sürülebilir. Anti-enflamatuvar etkileri olduğu için yaradaki iltihaba da iyi gelebilir. Ardıç yağının yaraların iyileşmesini hızlandırmak ve yaraların enfeksiyon kapmasını önlemek için kullanılması mümkündür.

BENZER YAZILAR  Yüze Buz Sürmek Zararları - Faydaları

Ardıç yağı, C. albicans, Staphylococcus aureus, Salmonella ty-phimurium ve gram-pozitif bakterilere karşı antimikrobiyal etki göstermiştir ancak Citrobacter freundii ve Escherichia coli olmak üzere iki gram negatif bakterinin ardıç yağına dirençli olduğu görülmüştür. Bu anlamda da ardıç yağı faydaları kullanıcılarının dikkatini çekmiştir.

Uyku

Ardıç yağı, fiziksel ve duygusal olarak rahatlatıcı etkileri sayesinde insomnia sorunu yaşayanlar için de faydalı olabilir. Esasen stresin neden olduğu gerginliğe karşı esansiyel yağlar sık olarak kullanılır.

2006 yılında yapılan bilimsel bir araştırmada, sandal ağacı (% 35), ardıç meyvesi (% 12), gül (% 8) ve orris (% 6) içeren bir koku hazırlanmış ve bu kokunun uykuya dalmak için benzodiazepin içen kişiler üzerindeki etkileri incelenmiştir.

Araştırmada bu koku, 29 katılımcının 26’sında benzodiazepin dozunun azaltılmasını sağlamıştır. Bu koku sayesinde 12 katılımcının ise artık uyumak için hiç kokuya ihtiyacı kalmamıştır. Bu araştırma, böyle bir kokunun uykuya dalmak için hipnotik benzodiazepinlere ihtiyacı azaltabileceğini göstermektedir.  Ardıç yağı faydaları daha sağlıklı uyku içinde kullanılabilmektedir.

Hipertansiyon

Halk arasında yüksek tansiyon olarak da bilinen hipertansiyon rahatsızlığı uzun vadede kalp damar sağlığını olumsuz etkileyen ve kalp hastalıklarına yol açabilen ciddi bir durumdur. Ardıçtan elde edilen esansiyel yağ bu hastalığın kontrol edilmesi açısından faydalı olabilir.

BENZER YAZILAR  Göğüs Yanması Nedenleri ve Tedavisi

İçerisinde ardıç yağının da bulunduğu 6 esansiyel yağın hipertansiyon üzerindeki etkilerinin incelendiği bir araştırmada, ardıç yağında, içerisindeki toplam yağın % 99,8’ini oluşturan 24 farklı antioksidan olduğu ve bu antioksidanlar sayesinde yüksek tansiyon üzerindeki etkili olduğu belirtilmiştir.

Artrit

Ardıç yağı, romatizma ve artrit gibi hastalıkların iyileştirilmesinde ağrının olduğu bölgeye sürülerek harici olarak kullanılır. Anti-enflamatuvar etkileriyle iltihapla savaşır ve romatizma gibi hastalıklardan kaynaklanan şişliklere iyi gelebilir.

Ardıç Yağı Zararları

Ardıç yağı zararları olabilecek bir üründür. İçeriğindeki fenol bileşeni dolayısıyla kalp ve böbrek üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir. Eğer kalp ve böbrek rahatsızlığınız var ise ağız yoluyla ardıç yağı kullanımında dikkatli olun.

Yeni doğan bir bebekte cilde bu yağın uygulanmasının zehirlenmeye neden olduğu bildirilmiştir. Bunun nedenin bebeklerin cildinin çok hassas olması ve tüm bileşenleri çok çabuk emmesidir. Bu nedenle yeni doğan bebeklerin cildine sürülmesi risklidir ve bu konuda dikkatli olunmalıdır.

Ardıç yağının hamilelik döneminde kullanılması tavsiye edilmez. Rahmi uyarabilir ve bu da düşüğe neden olabilir.

Kan şekerini düşürebileceği için diyabet hastalarına olumsuz etki edebilir. Diyabet hastası iseniz ardıç yağının ağız yoluyla kullanımı hususunda dikkatli olun.

Merhaba Ben Kübra.. Eczane hizmetleri bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir