Supplement Kullanmak Zararlı Mıdır?

Supplement Kullanmak Zararlı Mıdır?
Supplement Kullanmak
0

Supplement kullanmak fit ve kaslı bir vücuda sahip olmak isteyen çoğu kişinin tükettiği bir gıda ürünüdür. Kişilerin özellikle hızlı sonuçlar almak ve eksiklerini tamamlamak için tükettiği supplementler hakkında zararlı olduğuna yönelik birçok haber ve makale bulunmaktadır. Bu makale de supplement gerçekten zararlı mıdır? Bu konuya açıklık getiriyoruz.

Supplement Nedir?

Supplement, besinlerden gerekli vitamin ve minerallerin alınamaması ile birlikte bu yetersiz maddeleri dışarıdan tamamlamak isteyen kişilerin tercih ettiği bir üründür. Supplementler, vücuda alıncak olan besinlerin yetersiz kaldığı noktada tercih edilmektedir. Supplementler, sporcular arasında sporcu besin veya destekleyici besin olarakta bilinmektedir.

Supplement Ne İşe Yarar?

Supplement, ağır antrenman yapan kişilerin gerekli protein, karbonhidrat ve yağ dengesini koruyabilmesi için ek takviye olarak kullandıkları bir besin türüdür. Bu maddeler kırmızı et, tavuk eti, yulaf veya baklagillerden de alınabilir. Fakat ağır antrenman yapan kişiler zaman zaman bu besinleri tüketemeyişi zaman zaman ise maddi imkanı zorlaması açısından supplemente ihtiyaç duyarlar.

BENZER YAZILAR  Gainer Mi Protein Tozu Mu? Arasındaki Farklar

Ayrıca dengeli beslenememe durumlarında da vücudun istediği protein, karbonhidrat veya yağ tüketimi günlük ihtiyacın üzerinde ya da altında kalabilir. Bu dengenin düzene girmesi için de supplement tercih edilmektedir.

Supplement Zararlı Mıdır?

supplement-kullanmak-ve-zararlari
supplement kullanmak ve zararları

Supplementin zararları ve yararları sıkça gündeme gelen konulardan birisidir. Supplementin faydaları olduğu gibi zararları da bulunmaktadır. Bu noktada en dikkat edilmesi gereken şey tüketim sıklığı ve tüketim dozudur. Supplementler bazı uzmanlara göre zararlı olarak kabul edilse de bazılarına göre zararı olmayan takviye (destekleyici) besinlerdir. Kas oluşumunu hızlandırarak, yağlardan kurtulmanızı sağlayan supplementlerin hangi kullanımda ne tür zararlar vereceklerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Bağırsakların Yorulması

Özellikle protein tozu kullanımında bağırsakların yorulması problemi ile karşılaşan birçok sporcu bulunmaktadır. Protein tozu kullanımının uzun süre kullanılmasında bu problemin yaşanması ihtimali bir hayli yüksektir. Eğer ki günlük protein miktarını yeteri dozda doğal besinler yardımı ile alabiliyorsanız protein tozunu kullanmamalısınız. Günlük olarak alınması gereken protein miktarının üzerine çıkılması durumunda bağırsaklar aynı besine maruz kaldığından dolayı yorulur ve bağırsak tembelliğine sebebiyet verir. Bağırsak tembelliği ise, ishale neden olur. Eğer ki protein tozu kullandığınızda ishal oluyorsanız, protein tozunu kullanmamanız gerektiğini anlayabilirsiniz.

BENZER YAZILAR  Karbonhidratın Az Alınması Halinde Ne Olur?

Kemiklerin Zayıflaması

Spor yapan bir insanın, standart bir insana oranla çok daha fazla karbonhidrat ve protein alması gerekmektedir. Aksi taktirde sporda amaçlanan kilo almak ve vücut geliştirmenin aksine zayıflama gerçekleşecektir. Supplement kullanmak ile bu denge sağlanabilir. Supplement kullanımının fazla kaçırılması ve günlük ihtiyaçların katbekat üstüne çıkılması durumunda kalsiyum alımı bir hayli azalmaktadır. Kalsiyum alımının azalması ile birlikte bu durumun tekrarlanması kemik yapısına doğrudan etki etmektedir. Genç yaşlarda anlaşılmıyor olsa da günlük ihtiyaçtan daha fazla supplement alınması ilerleyen yaşlarda kemik kırılmasına ve kemik zayıflamasına sebebiyet vermektedir.

Deride Sarkma Yaşanması

Her sporcu biliyordur ki doğal beslenmek supplement kullanmaktan çok daha yararlıdır. Supplementler belirli maddelerin takviyelerini desteklerken, doğal besinler içerisinde barındırdığı birçok madde sayesinde vücudu her anlamda beslemektedir. Eğer yeteri kadar doğal besin tüketilmiyor ve supplemente ihtiyaç duyuluyorsa bu durumda supplement kullanımı doğru bir tercih olacaktır.

Bu noktada unutulmaması gereken şey supplement kullanımının bağımlılık haline gelerek, doğal gıdalardan uzaklaşılmaması gerektiğidir. Eğer ki doğal gıda yerine devamlı olarak supplement tercih etmeye başlarsanız uzun vadede avantajlı görünebilir. Fakat supplementi bırakmanız durumunda tekrar yeterli gıda alımını sağlayamayacağınız için deride sarkma yaşamanız muhtemeldir. Supplementler kası ve deriyi toplayarak vücuda hacim kazandıran destekleyicilerdir. Bu besin takviyelerine ara verildiğinde deride sarkma yaşanması kaçınılmaz bir son olacaktır.

BENZER YAZILAR  Aktin Nedir? Aktinin Görevleri

Karaciğerde Yağlanma

Supplement kullanan kişilerin %30 oranında görünen karaciğerde yağlanma hastalığı da uzmanlar tarafından supplementin zararlarının en sık rastlanan belirtisi olarak tanımlanmaktadır. Supplementlerin karaciğerde yaptığı uzmanlar tarafından araştırılmış ve kanıtlanmış bir bilgidir. Fakat bu durumla karşı karşıya kalmamak içinde birçok yöntem bulunmaktadır.

Eğer supplement kullanmak ve karaciğerde yağlanma problemi yaşamamak istiyorsanız günlük protein ihtiyacınızın üstüne çıkmamalısınız. Karaciğerde yağlanma hastalığı günlük protein miktarının üstüne çıkılmasından kaynaklı olarak görülmektedir. Bunu anlamanız için şöyle bir yöntem bulunmaktadır; vücuttaki sivilcelerinizi takip edin. Eğer ki sivilce sayınızda artış, vücudunuzda normalden fazla yağlanma görüyorsanız proteini fazla aldığınızı ve supplemente ara vermeniz gerektiğini anlayabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Merhaba ben Emre.. Adıyaman Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunuyum. Hem eczacı olarak hem de ilaç sektöründen edindiğim bilgi ve tecrübeler ışığında okuyuculara doğru bilgiyi vermeyi hedefliyorum.

Yorum Yap