Karbonhidrat tozu nedir? Ne işe yarar? En iyisi hangisi?

Karbonhidrat tozu nedir? Ne işe yarar? En iyisi hangisi?
karbonhidrat tozu
2

Karbonhidrat tozu nedir? Ne işe yarar? En iyisi hangisi? Karbonhidrat tozu, içinde vücudun kas ve bu sayede hacim kazanmasına yardımcı birçok önemli bileşik barındıran takviye maddesidir.

Karbonhidratlar sakkarit olarak da adlandırılan bileşiklerdir. Kimyasal açıdan incelediğimizde karbonhidratlar 4 ayrı gruptur. İlk grup monosakkarit, ikincisi disakkarit, üçüncü oligosakkarit ve son olarak dördüncüsü de polisakkarittir. Bunlardan ilk iki grup şeker olarak kabul edilen basit karbonhidrat grubudur. Bileşik yapılarına göre basit olarak kabul edilirler.

Oligosakkarit ve polisakkaritlerin ise bileşik yapıları daha komplekstir. Bu yüzden bu iki grupta bulunan her iki bileşik de karmaşık karbonhidrat olarak kabul edilir. Karbonhidrat tozları da kimyasal olarak 4 ayrı grupta incelenen karbonhidratın yanı sıra, vitamin, mineral, aminoasit, yağ ve protein gibi kalori bakımından oldukça yüksek bileşenleri de içerirler. İçeriğin bu denli yüksek kalorili bileşiklerden oluşmasının nedeni, kullanılması durumunda vücuda yüksek enerji ve güç sağlamasının istenmesinden kaynaklıdır.

Ayrıca karbonhidrat tozu vücudun ihtiyacı olan enerjinin büyük bir bölümünü karşılamasının yanı sıra, yorgunluk hissinin meydana gelmesini de uzun süreler geciktirebilir. Peki bütün bu etkilerinin dışında karbonhidrat tozu ne işe yarar?

karbonhidrat
karbonhidrat tozu nedir? ne işe yarar? en iyisi hangisi? 4

İçindekiler Tablosu

Karbonhidrat tozu ne işe yarar?

Karbonhidrat tozu metabolizmayı hızlandırır. Bu, vücudun hızlı bir metabolizmaya sahip olması bakımından daha fazla enerji üreteceği anlamına gelir. Metabolizması hızlı çalışan bir vücut yüksek enerjiler harcayacağı gibi, aynı zamanda bu enerjinin karşılanması için daha fazla gıda takviyesine ihtiyaç duyar.

BENZER YAZILAR  Bitkisel Protein Tozu Nedir?

Karbonhidrat tozunun yapısında yer alan protein ve yağ gibi bileşenler sayesinde bu vücudun enerji ihtiyacını en üst seviyede karşılar. Sahip olduğu enerji ile de artık olağan bir performansla çalışmaz. Normalden çok daha hızlı çalışan metabolizma vücudun optimum düzeyde performans sergilemesine yardımcı olur.

Vücudun enerji ihtiyacı büyük ölçüde glikozdan, yani şekerden karşılanır. Çünkü beyinin kasların gelişiminde ve çalışmasında kullanmak için tercih ettiği enerji kaynağı glikozdur. Kaslar çalışma etkinliği süresi boyunca en çok glikoz parçalayarak enerji sağlar.

Bu nedenle kaslar için tercih edilebilir bir enerji kaynağı hâline gelmesi için karbonhidratın glikoza çevrilmesi gerekir. Glikoza dönüştürülmek için kullanılabilecek karbonhidrat ihtiyacı da vücut için karbonhidrat tozları tarafından karşılanabilir.   

Eğer vücudun enerji ihtiyacı yoksa, glikoza da ihtiyacı yok demektir. Durağan hâldeyken vücut çok fazla enerjiye ihtiyaç duymaz. Dolayısıyla vücutta bulunan karbonhidratlar yakılmak yerine glikojen olarak depolanır. Bu depolama işlemi, olası bir enerji ihtiyacı sırasında kullanılmak üzere karaciğer ve kaslarda gerçekleştirilir.

Yani enerji ihtiyacı anında harcanmak üzere bir karbonhidrat kumbarası olarak karaciğer ve kaslar kullanılır. Vücudun herhangi bir şekilde enerjiye ihtiyaç duyması durumunda ise glikojene dönüştürülerek depolanmış olan karbonhidratlar devreye girer.

Ancak şunun belirtilmesinde fayda vardır: Eğer glikojen olarak depolama kapasiteleri hem kaslar için hem de karaciğer için dolduysa artık karbonhidratlar yağ olarak vücutta barındırılır. Dolayısıyla vücudun ne fazla ne de az karbonhidrat alması gerekir. Karbonhidrat yeterli miktarın üstünde tüketildiğinde vücutta yağlanma gibi ciddi hastalıkların kaynağı olabilecek bir süreç meydana gelir. Bu yüzden kullanılan karbonhidrat tozu miktarı vücudun alabileceği maksimum kapasiteyi geçmemelidir.

BENZER YAZILAR  Günde Ne Kadar Karbonhidrat Almalıyım?

Yeterli miktarda alındığı takdirde vücutta şu önemli gelişmelere de önemli ölçüde öncülük eder:

karbonhidrat tozu
karbonhidrat tozu nedir? ne işe yarar? en iyisi hangisi? 5
  • Kasların geliştirilmesi ve bu sayede sahip olunacak güçlü bir iskelet sistemi: Karbonhidrat tozu yeterli miktarlarda alınacaksa bu, genellikle egzersiz öncesi süreç içinde gerçekleşmelidir.Vücut geliştirme ve egzersiz uzmanlarının önerileri, karbonhidrat tozunun vücut için optimum seviyede yarar sağlayabilmesi için egzersiz öncesi kullanımının uygun olduğuna yöneliktir. Ancak yüksek miktarlarda olmamak şartıyla egzersiz sonrası da küçük bir doz karbonhidrat tozu alınabilir. 2010 yılında bir dergide yayımlanan spor ve metabolizma hızı üzerine yapılan bir araştırma ortaya koymuştur ki, karbonhidrat tozu yapılan egzersizden maksimum düzeyde yarar sağlayabilmek için gereklidir. Ayrıca beslenme ve diyetetik alanında uzman birçok kişi tarafından da karbonhidrat tozunun emilim hızı ile vücudun enerji ihtiyacının önemli ölçüde karşılanabileceğini kabul etmektedir.
  • Vücudun sergileyebileceği maksimum performansı zamanla üst seviyelere çıkarır: Kullanım amacına göre değişen yararları ile karbonhidrat tozu egzersiz yaparken vücudun ihtiyacı olan enerji miktarını büyük ölçüde karşılar. Eğer sadece bir enerji takviyesi olarak kullanılacaksa etkileri hızlı emilimi sayesinde kısa sürede gözlemlenebilir.
  • Kas kayıplarının yeniden onarılması için yapılan egzersizlerde zaman kazandırır: Vücutta bulunan kas miktarının daha geniş hacimlere ulaşmasını sağlamak ya da herhangi bir kas kaybı yaşandıysa kasları geri kazanmak için egzersiz yapmak… Her iki amaç için de oldukça sık kullanılan karbonhidrat tozu vücuda sağladığı karbonhidrat miktarıyla kas geliştirme sürecini daha kısa hâle getirebilir. Bu, elbette birkaç günde sonuç alabileceğiniz anlamına gelmez. Ancak kas gelişiminde elle tutulur sonuçlar alınabilmesi için gereken asgari süreyi daha alt seviyelere çekebilir.
BENZER YAZILAR  Enerji Arttıran Supplementler Nelerdir?
karbonhidrat tozu
karbonhidrat tozu nedir? ne işe yarar? en iyisi hangisi? 6

En İyi Karbonhidrat Tozu

En iyi karbonhidrat tozu seçiminde rol oynaması gereken en önemli faktör kullanım amacıdır. Kullanım amacı belirlendikten sonra ürünün içeriği ayrıntılı bir biçimde kontrol edilmelidir. Çünkü kullanımı sırasında vücuda yarar sağlama mekanizmasını belirleyecek olan karbonhidrat tozu içeriğidir.

Son yıllarda kilo kaybının takviye edilmesi için de kullanılabilen karbonhidrat tozu içeriğinde bulunan bileşiklerin yüzdelerine göre sınıflandırılabilir. Dolayısıyla kilo almak için kullanmak istiyorsanız %70 oranında karbonhidrat ve geri kalanı da proteinden oluşan karbonhidrat tozları sizin için uygun olabilir. Kas geliştirme amacı ile kullanılmak istenmesi durumunda ise bu yüzdeler tam tersi biçimde değişebilir.

Aynı düzeylerde karbonhidrat ve protein tozları içeren ya da bu miktarlara yakın bir içerikte olan karbonhidrat tozları da genellikle kas geliştirme ve performans artırıcı olarak kullanılmaktadır. Dolayısıyla kullanım amacınız size, piyasadaki en iyi karbonhidrat tozunu seçme imkânı tanıyacaktır.

Kaynak: muscleandstrength

Kişisel bilgi birikimi, yerli ve yabancı kaynaklar, bilimsel araştırma ve bilimsel deneyler ışığında ekip olarak bilgi geçişi sağlamaya çalışır.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir