Trendlerdeki Yazı

Ayva Yaprağının Faydaları

Ayva-Yapraginin-Faydalari

Uzmanların muhakkak evlerde bulunsun, dedikleri şeyler zaman içerisinde değişim gösterebilmektedir. Değişimlerde özellikle bitkilerin ön plana çıktıkları görülmektedir. Bitkilerin;

 • Antikor sayılarını artırmaları,
 • Bakterilere karşı kalkan oluşturmaları,
 • Türlerine göre değişmekle birlikte bazı hastalıklara iyi gelmeleri bu durumun temel nedenlerinden biridir.

Ayva yaprağı son yıllarda hemen her yerde konuşulan ve sayılan nedenler yüzünden uzmanlar tarafından da tavsiye olunan bitkiler arasında yerini almıştır. Siz de ayva yaprağını tüketmek istiyorsanız hem çayının nasıl demleneceğini hem de ne gibi hastalıklara iyi geleceğini içeriklerimizden rahat bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Ayva Yaprağı Neye İyi Gelir?

Bilmeyenler için ayva yaprağı faydaları öncelikle hastalıkların tedavisi kapsamında değerlendirilmektedir. Zira doğru şekilde demlenen ve doğru aralıklarla içilen bu yaprağın çayı;

 • Kansızlık içini
 • Soğuk algınlığı için,
 • Kan şekerinin dengelenmesi için,
 • Bağırsak sorunlarının giderilmesi için rahat bir şekilde kullanılabilmektedir.
BENZER YAZILAR  Kalamarın Faydaları

İnsanların bitki çayları hakkında hatalı bildikleri konu başlıkları da yok değildir. Öncelikle ayva yaprağının da diğer bitki çaylarının da fazla tüketilmesi zararlara neden olacaktır. Bu neden yüzünden dengenin iyi tutturulması gerekmektedir. Ayrıca bu gibi bitki çayları kimi bünyelerde alerjen etkiler de oluşturabilmektedir. Çay tüketiminden sonra derisinde;

 • Kaşıntı
 • Kabarıklık
 • Kızarıklık oluşanların tüketimi durdurmaları gerekmektedir.

Ayva Yaprağı Hangi Hastalığa İyi Gelir?

Soğuk algınlığı ayva yaprağının iyi geldiği hastalıklar kapsamında ilk akla gelenlerden biridir. İnsanlar genel manada özellikle kış aylarında soğuk algınlığı ile mücadele etmektedir. Bahsedilen hastalığın;

 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Öksürük
 • Boğaz şişmesi gibi pek çok belirtisi bulunmaktadır.

Siz de kış aylarında direkt olarak çay tüketimine başlayarak bu hastalığa karşı bir kalkan oluşturabilirsiniz. Aynı şekilde hastalık sürecinde tüketilen ayva yaprağı çayının da tedavide etkili olduğundan bahsetmek mümkündür.

Cilt üzerindeki hastalıklar ve lekelenmeler pek çok durumda hücre yenilenmesinin az olması nedeni ile kendini göstermektedir. Düzenli ayva çayı tüketimi kolajen miktarında otomatik bir artış gerçekleştireceği için hem leke görünümüne hem de hücre yenilenmesine katkıda bulunmaktadır.

BENZER YAZILAR  Lapiden Tüy Dökücü Krem Nasıl Kullanılır?

Ayva Yaprağının Neye Faydası Var?

Demir eksikliği bazı durumlarda genetik nedenler yüzünden kendini gösterebildiği gibi bazı durumlarda çevresel etmenler yüzünden oluşabilmektedir. Ayva yaprağı çayı faydaları arasında demir eksikliği yani kansızlığın giderilmesi de bulunmaktadır. Ayva yaprağının çayının içerisinde yer alan vitaminler bedene demir takviyesi gerçekleştirmektedir. Böylelikle yaşanan demir eksikliği problemi de ortadan kalkacaktır. Tabi bunun için ilaç tedavisi geçirmiş olmak da gerekmektedir.

İltihaplar da farklı nedenler yüzünden vücutta tutunabilmektedir. Ayva yaprağının çayının iltihapları kurutma, temizleme gibi bir etkisinin de olduğundan bahsetmek mümkündür. Siz de ayva yaprağı çayını düzenli aralıklarla tüketerek iltihap sorununuzdan kurtulabilirsiniz. Tabi sorunun büyük boyutlara ulaşmış olması ilk olarak bir uzman muayenesi yapılmasını gerektirmektedir. Diğer türlü tek başına ayva yaprağı çayı istenen sonuçları vermeyecektir.

Ayva Yaprağı Nasıl Hazırlanır?

Ayva yaprağı demlemek isteyenlerin hazırlamaları gerekli olan malzemeler;

 • Bir bardak kadar su,
 • Beş ya da altı adet ayva yaprağı olarak açıklanmaktadır.

Hazırlanan suyun ilk olarak kaynatılması gerekmektedir. Ocağın altı kapandıktan sonra bir ya da iki dakika kadar beklenmelidir. Sonrasında halen sıcaklığını koruyan suya ayva yaprakları eklenmelidir.  Ayva yapraklarının eklenmesinden sonra suyun ağzı kapatılarak beş dakika süre ile demlenmeye bırakılmalıdır. Son aşama ise çayın süzülerek içilmesidir. Burada önemli olan noktalardan biri tatlandırmadır. Bazı kesimlerde çayın şeker ile tatlandırılması konusu gündem oluşturmaktadır. Ancak uzmanlar mümkünse şeker ile tatlandırma yapılmadan tüketimin gerçekleştirilmesi gerektiğinin üzerinde durmaktadır.

BENZER YAZILAR  İltihaplı Romatizma Nedir? İltihaplı Romatizma Belirtileri

Bebekler İçin Ayva Yaprağı Nasıl Kaynatılır?

Bebekler ya da hamileleri için de ayva yaprağı konusu konuşulmaktadır. Hamilelikte ayva yaprağı tüketilmesi için öncelikle doktora danışılması gerekmektedir. Çünkü çay kimi hamilelere faydalı olurken kimilerinde istenmeyen sonuçlar ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. bu kapsamda gerek ayva yaprağının çayında gerek diğer bitkilerin çaylarında muhakkak doktor önerisi alınması gerekmektedir. Anneler, bebeklerinin öksürüklerinin tedavi edilmesinde ayva yaprağının çayını kullanabilmektedir. Bunun için yukarıda bahsedilen yöntem aynen takip edilebilmektedir. Hatta çayın etkilerinin artırılabilmesi açısından içine biraz da ıhlamur atılmasında sakınca olmadığından bahsedilmektedir. Tabi bebeklerde ve çocuklarda öksürüğün ilerlemesi halinde zaman kaybetmeden bir doktora muayene olmak de ilaçlı tedaviye geçmek gerektiği de akıllardan çıkmamalıdır.

Yorum Yap
Yazıyı Beğendiniz Mi?

Yazar Hakkında

Merhaba Ben Kübra.. Eczane hizmetleri bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yorum Yap