Ayvada Bulunan Vitamin ve Besinler Nelerdir?

Ayvada Bulunan Vitamin ve Besinler Nelerdir?
0

Ayvada bulunan vitamin ve besinler bol miktarda A, B ve C vitaminlerini içerir. Ayva oldukça yararları fazla olan bir meyvedir. Diğer besin kaynakları ise; potasyum, fosfor, bakır, sodyum, demir ve selenyum açısından da zengindir. Kış aylarında ortaya çıkan ayva, besin değeri ve vitamin bakımından insanlara fayda sağlar.

Ayva Yemenin Faydaları Nelerdir?

ayva-yemenin-faydalari-nelerdir
ayvada bulunan vitamin ve besinler nelerdir? 3

Ayva yemenin faydaları diğer tüm meyveler kadar fazladır. Vitamin ve besin bakımından zengin olan ayvanın faydaları şunlardır:

 • Zayıflamanıza yardımcı olur.
 • Vücudu virüslere karşı korur.
 • Saçların uzamasını sağlar.
 • Cildi gençleştirir.
 • Kanser olma ihtimalini azaltır.
 • Kalp damar sağlığını korur.
 • Sindirim sisteminin kolaylaşmasını sağlar.
 • Bağırsaklar da oluşacak hastalıkların önüne geçer.
 • Ağızda oluşan kötü kokuların engellenmesini sağlar.
 • Kansızlığa iyi gelir.
 • Hamilelik sürecinde mide bulantısını engeller.
 • Alerjik durumlara karşı koruma sağlar.

Ayva Hangi Organa İyi Gelir?

Ayvanın iyi geldiği organ oldukça fazladır. Besin ve vitamin değeri olarak zengin olan ayvanın kalp damar hastalıklarına iyi geldiği bilinir. Hep damar hastalıklarının yanı sıra mideye, mide bulantısına iyi gelir. Karaciğerde oluşacak tembellikle yere son verir. İnce bağırsakta oluşan enfeksiyonlara son vererek yardımcı olur. Ayva vücudun gelişmesinde yardımcı olur. Bunların yanı sıra ayvanın yaprakları yenirse sakinleştirici özelliği verir. Safra kesesinde oluşacak taşları engeller. Yüksek tansiyonu düşürür.

BENZER YAZILAR  Armutta Bulunan Vitamin ve Besinler Nelerdir?

Ayva Günde Ne Kadar Tüketilmelidir?

Ayvanın günde tüketilme miktarı en fazla 2 adettir. Her ne kadar faydası oldukça fazla olsa da fazla yemenin de zararları bulunur. Günde en az doktorlar 2 kere ayva yenmesi gerektiğini önerir.

Ayva Yemenin Zararları Nelerdir?

ayva-yemenin-zararlari-nelerdir
ayvada bulunan vitamin ve besinler nelerdir? 4

Ayva yemenin zararları, neredeyse yok denecek kadar azdır. Ayva sıkı lifli bir yiyecek olduğundan dolayı kilo almaya çalışanlar ayva yemekten uzak durmaları gerekir. Bunun nedeni ise ayvanın tok tutucu bir besin olmasıdır. Tansiyonunuz yüksek ise ayva yemenin tehlikeli olur. Bunun nedeni ise ayva yüksek tansiyonları yükseltmeye oldukça iyi verimli olmasıdır.

Ayva Hamilelik Döneminde Tüketilir mi?

Ayvanın hamilelik döneminde tüketilmesi oldukça faydalı bir durumdur. Vitamin ve besin bakımından zengin olan ayva hamilelik döneminde tüketilirse mide bulantılarını iyi gelmesinin yanı sıra birçok katkıda sağlar. Ayva bebeğiniz ile size kan yapar, kolesterolü düzenler. Ayva sevmeyen bireyler ise hamilelik sürecinde ayvanın suyunu tüketebilir.

Ayrıca Bakınız: Armutta Bulunan Vitamin ve Besinler Nelerdir?

Yazar Hakkında

Merhaba ben Emre.. Adıyaman Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunuyum. Hem eczacı olarak hem de ilaç sektöründen edindiğim bilgi ve tecrübeler ışığında okuyuculara doğru bilgiyi vermeyi hedefliyorum.

Yorum Yap