Bebeklerde Uyku Eğitimi Nasıl Verilmelidir?

Tüm bebeklerde uyku düzeni, şüphesiz en önemli konulardan biridir. Onların düzenli şekilde uyuması, gelişimlerinin en sağlıklı biçimde ilerlemesi için mühimdir. Bu düzen, özellikle uzun süre uykusuz kalan anneler için de son derece önemlidir. Bebek uyku eğitimi doğru biçimde verildiği zaman geceler daha rahat geçebilir. Bebeklerde Uyku Eğitimi ilk önce doğru Bebek Yatakları seçimi ile başlar. Bu sayede anne ve babaların, bebeklerini uyutmaları için uzun saatler harcamalarına gerek kalmaz.

İlk etapta uykuya hazırlık için zemin oluşturmak gerekmektedir. Banyo ya da kitap okuma gibi eylemler, onların uykuya giyme vakitlerini geldiğini hatırlatabilir. Bir süre sonra uykuya karşı direnmeyi böylece bırakabilirler. Bebeklere uykuya geçiş evrelerinde beyaz gürültü dinlemeleri de büyük oranda kolaylık sağlamaktadır.

Bebeklerde Uyku Eğitimi Ne Zaman Başlamalı?

Bebek uyku eğitimine gece beslenme alışkanlığını bıraktıkları zaman başlanabilir. Bu süreçte güzel uyku eğitimi verildiği takdirde bebekler, kendi başlarına uykuya dalabilirler. Bebeklerin dördüncü aylarını doldurmaları ile beraber yavaş yavaş uyku eğitimi almaları tavsiye edilmektedir. Öncesinde zemin hazırlamak, sürecin daha verimli ilerlemesini sağlamaktadır.

BENZER YAZILAR  3 Kişilik Oyun Önerileri

Bebek uyku eğitimi için en ideal süre zarfı 5 ile 6 ay arası şeklindedir. Uzmanların bu konudaki görüşleri de aynı yöndedir. Ancak her bebek farklı olduğu için uyku eğitimine hazır olma süreleri de değişiklik göstermektedir. Bazı bebekler dördüncü ay itibarıyla uyku eğitimine hazır hale gelmektedir. Bazı bebekler için ise bu süre yedinci ay şeklinde de olabilmektedir.

Kim West Metodu ile Uyku Alışkanlığı

Kim West metodu, bebeklerin daha sağlıklı ve doğru biçimde uyku eğitimi almaları konusunda önemli bir yere sahiptir. Bu metot; sallama, biberon ya da emzik gibi uyku alışkanlıklarının da kademeli bir şekilde bırakılmasını sağlamaktadır. Kim West metodu; bebeklerin uyku eğitimi konusunda en yumuşak ve verimli sonuçların alındığı yöntem olarak bilinmektedir.

Kim West metodunda çocuklar uyku eğitimi sırasında odada tek başlarına kalmazlar. Ebeveynler, başlangıçta bebeklerin yanında olabilirler. Bu yöntem; genel olarak 6 ay ve üzeri bebeklerde tercih edilmektedir. Işıkların kapalı olduğu bir ortamda uygulanan bu yöntemde anneler, bebeklerinin yanlarında durabilirler ancak onlara dokunmamaları gerekir. Eğer bebeklerde ağlama gibi durumlar gözlenir ise kucakta bir süre sakinleştirdikten sonrasında tekrardan yataklarına yatırılmalıdır.

BENZER YAZILAR  Türk Takipçi Satın Almanın Etkileri

Bebeği Ağlatmadan Uyku Eğitimi Nasıl Verilir?

Bebek uyku eğitimi, sabır ve özen gerektiren bir süreçtir. Bu nedenle ilk etapta ebeveynlerin kendilerini hazır hissetmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde hem ebeveynler hem de bebek, bir hayli zorlanabilir. Bebeklere bu süreçte olabildiğince sakin yaklaşılması tavsiye edilmektedir. Eğer yürüyen bir bebek ise itip kakma ya da zorla yatağa götürme gibi hareketler yapılmamalıdır. Çocuklar, bu tip durumlarda işi inada bindirebilirler. Bu nedenle onlarla güzelce konuşup sakin şekilde hareket etmek gerekmektedir. Doğru hareketler ile bu süreci sıkıntısız biçimde atlatmak mümkündür.

Uyku Eğitiminde Yatağın Önemi Nedir?

Uyku eğitimi sırasında yatak seçimi de son derece önemlidir. Bebek yatak seçimi, fiziksel açıdan olduğu kadar uyku eğitimine geçiş sürecinde de etkin bir rol oynamaktadır. Onların rahat edecekleri bir yatak seçimi yapmak, uyku sürecini sevmelerini sağlamaktadır. Bu nedenle bebek yatak seçimi konusunda ekstra hassas davranmak gerekmektedir.

Bebek yatak seçimi sırasında kaliteli, konforlu ve ortopedik modellere yönelmek daha doğru olur. Bu sayede onların fiziksel gelişimleri de olumsuz yönde etkilenmez. Yatağın yanı sıra odalarına farklı aksesuarlar ve oyuncaklar koymak da onların severek uyumaya gitmeleri üzerinde rol oynamaktadır. Bu süreci doğru şekilde yönetmek, bebeklerin de minimum olumsuz etkilenmesine katkı sağlamaktadır.

BENZER YAZILAR  Tog Uyku Tulumu

Bebekler İçin Doğru Yatak Seçimleri

Bebekler henüz soyut düşünme evresine geçemediğinden ebeveynlerinden ayrılmakta zorluk çekmekte, çünkü onların kendisini terk ettiğini düşünebilmektedir. Ayrıca ortamın karanlık olması gibi durumlar da bebeklerde uyku eğitimi sekteye uğratabilecek durumlar arasında yer almaktadır. Doğru yatak seçimi ise bebeklerde uyku eğitiminin başarılı ve konforlu şekilde tamamlanmasına yardımcı olmaktadır.

Bebek ve çocuklar için üretilen Airwave yatakları, onların vücut ve omurga gelişimlerini desteklemektedir. Ayrıca konfor seviyesini yukarıya çıkardığından bebeklerin uyku düzenine alışma sürecini hızlandırmaktadır. %100 hava geçiren Airwave yatakları, bebeklere rahat hareket kabiliyeti sunmakta ve vücutları ile uyumlu şekilde hareket etmektedir. Bebekler, esnek yapıya sahip Airwave yatakları sayesinde uykuyu daha çok sevmektedir!

Yorum yapın

1