Boşanma Davalarında Avukat


0

Boşanma evlilik birliğinin bozulması anlamındadır. Yasal olarak kayıtlarda var olan evliliğin sona erdirilmesi için boşanma davasının görülmesi gereklidir. Bu nedenle anlaşmalı ya da çekişmeli olarak çiftlerden birinin dava dosya açılışı yapar. Boşanma davası içerisinde avukatların yeri ise kişilerin haklarını korunması açısından büyük önem taşır.

Dava dosya açılışı yapan tarafın dava dilekçesini mutlaka bir avukatın hazırlaması gereklidir. Belirlenen şartlarda anlaşmalı ya da çekişmeli boşanma dilekçelerinin mahkemece bir avukat tarafından yazılması önemlidir. Avukat müvekkilinin boşanma nedenine göre taleplerine göre dava dilekçesi yazar.

Diyarbakır boşanma avukatı konusunda tecrübeli ve alanında uzman kişiler yer alır. Kanun maddelerine hakim olan avukatlar bireyleri en olumlu şekilde yönlendirerek boşanma taleplerinin gerçekleşmesini sağlar. Kadın ya da erkek taraf için olsun boşanma daima her açıdan zor bir dönemdir. Bu dönemi atlatmanın ilk koşulu gerçekten iyi bir avukat ile çalışmaktır.

Anlaşmalı Boşanma Davası

Toplumda en önemli sosyal yapı ailedir. Fakat çiftlerin arasında meydana gelen anlaşmazlıklar sorunlardan dolayı oluşan boşanma kararı durumlarında adli makamlara başvurulur. Eğer evlilik birliğinin tamamen bittiği konusunda ve karşılıklı haklar mevzusunda çiftler belirli bir fikir birliğine ulaşmışlar ise boşanma avukatları tarafından anlaşmalı boşanma dilekçesi hazırlanır.

BENZER YAZILAR  VPN'lerin Oyun Dünyasında Kullanımı: DDoS Saldırılarından Nasıl Korunursunuz

Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi Maddeleri

  • Karşılıklı evlilik esnasında edinilen malların paylaşımı
  • Çocuk ya da çocuklar var ise velayet durumları
  • Çocukların anne ya da babası ile görüşme günleri ve saatleri
  • Çocuk ya da çocuklar için verilecek nafaka miktarı
  • Evlilik birliğinin bozulması durumunda mağdur olan taraf söz konusu ise

ödenecek tazminat miktarı

konuları anlaşmalı boşanma dilekçesinde yer alır. Tüm bu maddeleri ortak olarak okuyan çiftler karşılıklı imza atar.

Anlaşmalı boşanma dilekçesinin imza edilmesi sonrasında dava dilekçesi adliyeye sunularak dava dosyası açılır. Diyarbakır boşanma avukatı alanında da tüm bu maddelere hakim olarak görev yapar. Özenle hazırlanan anlaşmalı boşanma dilekçesi sonucunda dava günü duruşmada avukatlar da hazır bulunur. Tüm maddelerde anlaşan çiftler boşanma işleminin hakim tarafından onaylanmasını bekler.

Çekişmeli Boşanma Davası Nedir?

Diyarbakır boşanma avukatı alanında uzman kişiler tarafından bölge halkına hizmet verir. İster anlaşmalı ister çekişmeli olsun boşanma konusunda uzman avukatlar yer alır. Aranan şartlarda uygun ücretlerle çalışan avukatların ilk hedefi müvekkillerinin haklarıdır. Bu açıdan iki taraflı ortak görüşmelerde konuya hakim olarak katılım sağlanır.

BENZER YAZILAR  Köpek Maması (Açık, Kuru, Ödül, Konserve) Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Şey

Çekişmeli Boşanma Davası

Çekişmeli boşanma iki taraftan birinin boşanmak istememesi ya da çocukları edinilen malların paylaşımı konusunda eşlerin anlaşamaması durumunda ortaya çıkar. Günümüzde birçok boşanma davasının çekişmeli olduğu bilinir. Diyarbakır boşanma avukatı alanında uzman kişilerden oluşması nedeni ile bu konuda da müvekkillerin karşılıklı görüşmesi ya da karşı tarafın avukatı ile yapılan görüşmeler sonucunda boşanma işleminin tamamlanmasını hedefler. Her boşanma avukatının ilk hedefi müvekkilinin hakları doğrultusunda istediğini gerçekleşmesini sağlamaktır

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir