Boy Uzatma Egzersizleri ve Tavsiyeleri

Boy uzatma her gencin, yetişkinin hayalidir. Boy uzatma egzersizleri sayesinde yaş fark etmeksizin omurgalarınızın arasını açıp 3-4 cm uzatabilirsiniz. Boy uzatma hareketleri arasında en önemlisi omurga egzersizleridir. Düzenli olarak egzersizleri yapan, sağlıklı beslenen, düzenli uyuyan kişiler bu egzersizler sayesinde boy uzata bileceklerdir. Düzenli olarak hareketleri yapan kişilerin sırtlarının daha dikleştiğini ve omurgalarının arasının açıldığı için boyları daha uzun gözükecektir.

Kobra Boy Uzatma Hareketleri

Boy uzatmada ilk hareket kobra hareketidir. Düz bir zeminde avuç içi ile yüz aşağı bakacak şekilde durulur. Çene öndeyken omurgayı kambur yapmaya başlanılır. Yapılabildiği kadar kambur hareketi yapılır. Bu hareketi 4 set yapılır. 10-40 saniye arasında yapılır. Bu hareket dusge.com da yayınlanan bir makaleye göre hem boy açısından hem de bel sağlığı açısından tavsiye edilir.

Kedi Esneme Boy Uzatma Hareketi

Kollar ellerin ve dizlerin üzerinde sabit duracak şekilde durulur. Nefes alırken omurganızı esnek ve başınızı da iki kolun arasına alınır. Başınızı yukarıya doğru getirerek kavisli bir duruma getirilir. Nefes alınıp verilir. Bu hareketi 4 set olarak yapılır. Bu egzersizin 5-8 saniye arasında uygulanması tavsiye edilir.

BENZER YAZILAR  Ağırlık Kemeri Bel Sağlığına Etkileri Nelerdir?

Bacak Germe Hareketi

Bacakları açarak açık bir şekilde yayarak oturulur. Dizlerinizde yapabildiğiniz kadar düz tutulur. Sonra diğer ayağın parmak uçlarına değmeye çalışılır. Omurganın düz tutulduğuna ve kalçanızı taşıyıp taşımadığınızdan emin olunması gerekir. Bu germe sayesinde omurga ve bacaklar çalışır. Boy uzatma egzersizleri serisinin en zor olan hareketidir.

Kilolu olan kişilerin bu hareketi yapması zor olacaktır. Bu hareketi 4 set 8-16 saniye arasında yapılması tavsiye edilir.

Köprü Boy Uzatma Egzersizi

Dizler bükük, ayaklarınız düz olarak kalçanızı yukarı kaldırın. Omurga kemiğinizi oldukça kalçaya yakın yapmaya çalışın. Ayak bileklerinizden tutarak karnınızı yukarı kaldırın. Sonra da tekrar aşağı indirin. Ayak bileklerini mutlaka tutmak gerekir. Bu set de 5 set olarak 5-10 saniye arasında sürmelidir. Bu boy uzatma egzersizleri sayesinde her yetişkin istediği boya bir adım atmış olacaktır.

Boy uzatma egzersizleri ile ilgili tüm merak edilenler sitede mevcuttur. Sitede ki tavsiyeler sayesinde hayalinize kavuşmuş olacaksınız.

Yorum yapın

1