Bu Veri Altcoin’lerde Düşüşün Habercisi Olabilir!

Bu Veri Altcoin’lerde Düşüşün Habercisi Olabilir!
alt coin haber
0

2014 yılından beri kripto para haber sitesi olarak hizmet vermekte olan Türkiye’nin ilk kripto para haber kaynaklarından COINTURK, Bitcoin dominansı ve bu verinin altcoin’ler üzerindeki etkisi hakkında bir yazı kaleme aldı.

İçindekiler Tablosu

Bitcoin Dominance Nedir?

Bitcoin dominance, kripto para piyasasındaki Bitcoin’in toplam piyasa değeri içindeki payını ifade eder. Bu oran, Bitcoin’in kripto para piyasasındaki diğer tüm kripto paralar karşısındaki ağırlığını ölçmek için kullanılır. Bitcoin dominance oranı, genellikle yüzde (%) cinsinden ifade edilir.

Bitcoin dominance oranı, kripto para piyasasının genel sağlığını ve Bitcoin’in diğer kripto paralara karşı olan üstünlüğünü anlamamıza yardımcı olur. Yüksek bir Bitcoin dominance oranı, Bitcoin’in kripto para piyasasında daha fazla hakimiyete sahip olduğunu ve diğer kripto paraların toplam piyasa değeri içinde daha küçük bir rol oynadığını gösterir. Düşük bir Bitcoin dominance oranı ise diğer kripto paraların Bitcoin’e göre daha fazla piyasa değerine sahip olduğunu gösterir.

Bitcoin dominance oranı, piyasa şartlarına ve yatırımcıların ilgisine bağlı olarak değişebilir. Özellikle kripto para piyasasındaki dalgalanmalar, bu oranın değişmesine neden olabilir. Yatırımcılar ve analistler, Bitcoin dominance oranını takip ederek kripto para piyasasındaki değişiklikleri anlamaya çalışır ve gelecekteki piyasa eğilimlerini tahmin etmeye çalışırlar.

BENZER YAZILAR  Türkiye’nin En İyi Duvar Kağıt Satışı Noktası Duvarkapla.com

Altcoin’ler Üzerindeki Etkisi

COINTURK ve COINTURK NEWS adlı iki kripto para haber sitesinde de bahsedildiği gibi TradingView tarafından takip edilen verilere göre, Bitcoin’in toplam piyasa değerindeki payını gösteren hakimiyet oranı (BTC.D) 16 Ekim’de yüzde 52,45’e yükselerek Nisan 2021’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Yapılan açıklamalara göre bu durumda altcoin‘ler için yeni bir zorlu süreç başlıyor olabilir. Bu verinin yükseliyor olması, altcoin’lerin 2021 başındaki BTC karşısındaki yükselişlerini sağlayan rallilerindeki kazançlarının tamamını kaybetme tehditiyle karşı karşıya olduklarını gösteriyor olabilir. Bu noktada analistler özellikle şu anda piyasada popüler olan XRP, Ethereum, Shiba, Doge, AVAX gibi kripto para birimlerinde düşüşler gelebileceği konusunda uyarıyor. Öte yandan analistler, Bitcoin’in hakimiyet oranının yüzde 60,17’ye kadar çıkabileceğini ve altcoin’lerin kayıplarının derinleşebileceğini belirtiyor.

Kişisel bilgi birikimi, yerli ve yabancı kaynaklar, bilimsel araştırma ve bilimsel deneyler ışığında ekip olarak bilgi geçişi sağlamaya çalışır.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir