Vajinismus Nedir, Nedenleri Nelerdir?

Vajinismus Nedir, Nedenleri Nelerdir?
Vajinismus Nedir
0

Vajinismus, vajinal penetrasyona cinsel ilişki bir reaksiyonla karakterize edilen bir durumdur. Penetrasyon girişiminde bulunulduğunda, vajinal kaslar istemsiz olarak sıkılır ve büzülür. Vajinismusun iki ana sınıflandırması vardır; Birincil vajinismus, vajinal penetrasyon hiçbir zaman elde edilemediğinde ortaya çıkar ve ikincil vajinismus, vajinal penetrasyon gerçekleştiğinde ancak artık mümkün olmadığında ortaya çıkar.  Vajinismusun psikolojikten fiziksele veya her ikisinin birleşimine kadar birçok nedeni vardır.

ayse-duman

Vajinismusunuz varsa benlik saygınızı, beden güveninizi ve cinsel yaşamınızı etkileyebilir. Bir doktorla konuşmaktan utanmanın yanı sıra, eşinizle olan sorunla başa çıkmayı da zor bulabilirsiniz.

Bu süreçte yalnız olmadığınızı bilmek önemlidir. Birçok kadın bu duruma sahiptir ve bu durumu ortadan kaldıran ve kalıcı olarak çözen tedavi görür. Bazı çalışmalar kadınların % 6’sının bir noktada durumla mücadele ettiğini gösteriyor. Ne yazık k, birçok kadın yardım aramaktan utanıyor.

Vajinismusa neyin neden olduğunu nasıl tedavi edilebileceğini ve fiziksel ve duygusal sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olmak için ihtiyacınız olan desteği nerede bulabileceğinizi keşfetmek için okumaya devam edin. Her zaman umut vardır ve hak ettiğiniz yardımı alırsanız vajinismusun üstesinden gelmek mümkündür.

Fazlası: Vajinismus Nedir, Nedenleri Nelerdir?

İçindekiler Tablosu

Vajinismus nedir?

Vajinismus  bir sağlık sorunu olarak çok az biliniyor ancak Türkiye ve dünyada binlerce insanı etkiliyor. Genellikle vajinayı çevreleyen kasların istemsiz, kontrol edilemez ve tekrarlanan kasılmaları ile karakterizedir. Bu refleks kasılması genellikle penetrasyonu zor veya hatta imkansız hale getirir.

BENZER YAZILAR  Dex Forte 50 Mg Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Vajinismus, vajinal infiltrasyon nedeniyle vajinal kasların içgüdüsel olarak gerildiği bir durumdur Bunun mutlaka penis penetrasyonu olması gerekmez. Vajinismus girişi yasaklamaz, ancak uyarılmaya müdahale eder. Bu makale vajinismusun nedenleri hakkında fikir verecektir.

Vajinismus nedenleri nelerdir?

Vajinismusun her zaman belirgin bir nedeni yoktur. Belirtiler ve acı türleri kişiden kişiye farklılık gösterir. Vajinismus cinsel arzuyla ilgili değildir. Çünkü gerçekten bir cinsel ilişki yapmak isteseniz bile olabilir. Çoğu zaman hissettiğiniz ağrı, vajinanızdaki kasların cinsel ilişki olarak sıkılmasından kaynaklanır ve vajinanıza bir şey konmasının bilinçaltı korkusuyla bağlantılıdır. İlk kez cinsel ilişki yaşadığınızda veya yıllarca süren cinsel ilişkiden sonra sorunsuz bir şekilde olabilir. Bazı kadınlar vajinismus yüzünden asla penetratif cinsel ilişki yapmazlar ve bu nedenle doğurganlık sorunlarının da bir nedeni olabilir.

Vajinismus nedenleri genel olarak şöyle sıralanabilir;

Fiziksel nedenler

 • Pelvik ağrı veya rahatsızlık
 • Pelvis veya genital bölgeye daha önce travma veya ameliyat
 • Genital bölgedeki enfeksiyonlar veya tahrişler
 • Vulvodini veya liken sklerozus gibi bazı tıbbi durumlar
 • Pelvik inflamatuar hastalık (PID) – Rahim, fallop tüpleri, yumurtalıklar veya üreme organının herhangi iki bölümünün enfeksiyonu.
 • Endometriozis – Endometriozis, anatomik bölgelerdeki endometriyal bezler ve uterus boşluğu dışındaki organlar gibi patolojik özelliklerle karakterize kronik bir durumdur.
 • Yara izi veya herhangi bir fiziksel yaralanma.
 • Kısmi imperfore kızlık zarı – Vajinal kanalda küçük bir açıklık kalır, ancak ek doku ile kapatılır.
 • Vajinal stenoz – Vajinal mukoza zarı incelir ve sıkılığını kaybeder ve olağandışı bir fibröz doku nedeniyle açıklık küçülür.
 • Disparöni – Cinsel bir karşılaşmadan önce veya sonra kalıcı bir ağrı durumu
BENZER YAZILAR  Adana’da Buz Lazer Epilasyon Uygulaması

Psikolojik nedenler

Cinsel aktivite veya genital bölge ile ilgili endişe veya korku

Vajinismus, kaygı, stres veya ilişki endişeleri gibi psikolojik faktörlerden de kaynaklanabilir. Cinsel ilişki konusunda endişeli olan veya performans göstermesi için baskı altında hisseden kadınlar vajinismusa daha yatkın olabilirler. Benzer şekilde, ilişki kaygıları veya çatışmaları yaşayan kadınların da vajinismus geliştirme olasılığı daha yüksek olabilir.

Cinsel aktivite ile ilgili olumsuz geçmiş deneyimler veya travma

Cinsel istismar veya saldırıya maruz kalan kadınlar, daha fazla travmayı önlemek için başa çıkma mekanizması olarak vajinismus geliştirebilirler. Benzer şekilde geçmişte olumsuz veya acı verici cinsel deneyimler yaşamış kadınlar da vajinismusa daha yatkın olabilirler.

Cinsel anatomi ve işlev hakkında bilgi veya eğitim eksikliği

Kendi bedenlerine aşina olmayan veya cinsel anatomi hakkında yanlış veya çarpık görüşlere sahip olan kadınlar vajinismusa daha yatkın olabilirler.

Yaşam tarzı faktörleri

 • Pelvik bölgede fiziksel aktivite eksikliği veya zayıf kas tonusu
 • Kronik stres veya anksiyete
 • Madde bağımlılığı
 • Kas spazmlarına veya genital bölgede rahatsızlığa neden olabilecek bazı ilaçlar
BENZER YAZILAR  Sarımsak Yutmak Faydalı mı?

Doğum yaralanmaları ve vajinismus

Doğumla ilgili yaralanmaların bazı kişilerde vajinismusa yol açması mümkündür. Doğum, vajina ve perinede (anüs ve vajina arasındaki alan) fiziksel değişikliklere neden olabilir ve bu değişiklikler bazı kadınlar için rahatsızlık veya ağrı kaynağı olabilir. Bazı durumlarda cinsel ilişki sırasında acı veya rahatsızlık hissetme korkusu vajinismusa yol açabilir.

Menopoz ve vajinismus

Menopoz, bir kadının vücudu yumurta üretmeyi bıraktığında ve adet döngüsü sona erdiğinde ortaya çıkan doğal bir süreçtir. Sıcak basmaları, ruh hali değişimleri ve cinsel istek ve işlevdeki değişiklikler de dahil olmak üzere bir dizi fiziksel ve duygusal değişiklikle işaretlenir. Birçok kadın ayrıca menopoz sırasında genital dokularının yapısında ve işlevinde değişiklikler yaşar ve bu da cinsel ilişki sırasında rahatsızlık ve ağrıya neden olabilir.

 Böyle bir değişiklik, östrojen üretimindeki azalma nedeniyle vajina duvarlarının ince, kuru ve iltihaplı hale geldiği bir durum olan vajinal atrofidir. Vajinal atrofi, vajinal kasların zayıf ve daha az elastik hale gelmesine neden olabilir. Bu da onları penetrasyon sırasında spazm ve rahatsızlığa daha yatkın hale getirir. Bazı durumlarda bu kas spazmları o kadar şiddetli hale gelebilir ki cinsel aktiviteye müdahale ederek vajinismus gelişimine yol açabilir. Kaynak: https://www.ayseduman.com/

Kişisel bilgi birikimi, yerli ve yabancı kaynaklar, bilimsel araştırma ve bilimsel deneyler ışığında ekip olarak bilgi geçişi sağlamaya çalışır.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir