Qlairista Nasıl Kullanılır?

featured

Günümüzde hemen her tedavi için ilaçlardan destek alınması mümkündür. Hatta bazı durumlarda hastalıkların giderilmesi için değil belli durumların önüne geçilmesi amacı ile de ilaçlardan destek alınabilmektedir. Qlairista neye yarar konusu da benzer açıklamaların yer aldığı başlıklar bulundurmaktadır. İşte Qlairista hakkında merak edilen tüm sorular ve yanıtlar…

Qlairista Nedir?

Sağlıklı bir yaşam sürülebilmesi için belli hormonların belli değerlerde vücutta bulunması gerekmektedir. Özellikle kadınlardın hormon bakımından çeşitli nedenler yüzünden sıkıntı çektikleri bir gerçektir. Qlairista neye iyi gelir konusunda verilen yanıtlardan ilki de hormon değerlerinin ayarlanması olarak karşımıza çıkmaktadır. Fakat ilacın tanınan etkileri doğum kontrolü konusunda kadınlara yardımcı olması olarak bilinmektedir.

Kadınların gebe kalmak istememeleri durumunda farklı doğum kontrol yöntemlerini değerlendirmeleri mümkündür. Kullanım ve erişim yönünden en çok ilaçlar tercih edilmektedir. Qlairista da en etkili olan doğum kontrol ilaçlarından biri olarak değerlendirilmektedir. Tabletlerin içerikleri değerlendirildiğinde;

 • Mısır nişastası,
 • Laktoz monohidrat,
 • Magnezyum stearat,
 • Titanyum dioksit,
 • Povidon 25 gibi yardımcı maddelerin olduğu gözlemlenmektedir.
BENZER YAZILAR  Mixflor Sıvı Bitki Besini Nasıl Kullanılır?

Qlairista zararları bakımından değerlendirildiğinde de ilk olarak etken ve yardımcı maddelerine bakılmaktadır. Bu maddelerden herhangi birine alerjisi bulunanların farklı doğum kontrol yöntemlerini değerlendirmeleri istenmektedir. Uzmanlar konu hakkında kadınları bireysel olarak yönlendireceği için kullanılamama durumunda bir sorun da ortaya çıkmayacaktır.

Qlairista Kullanımı

Özellikle cinsel yönden aktif olan kadınlar için genel manda Qlairista kombine doğum kontrol hapı kullanımında sorun çıkmamaktadır. Fakat ilk kez kullananların bazı konularda hata yaptıklarından bahsetmek gerekmektedir. Öncelikle bu ilaca herhangi bir zamanda başlamak doğru değildir. Uzmanlar ilaca doğal âdet kanamasının ilk gününde başlanması gerektiğinin altını çizmektedir.

 • Deri bandı
 • Vajinal halka kullananlar için ise başlama türü değişim göstermektedir.

Bu kategorideki kadınlar bahsedilen doğum kontrol yöntemlerini bıraktıktan hemen sonra Qlairista kullanmaya başlayabilmektedir. Bu tür ilaçlar diğerlerinde olduğu gibi kaplara sahip değildir. Hangi gün hangi tabletin içilmesi gerektiği de üzerinde yazmaktadır. Siz de verilen gün sayısına göre değerlendirerek Qlairista kullanımlarına başlayabilirsiniz.

Qlairista Dikkat Edilmesi Gerekenler

Qlairista kullanımı konusunda saatlere çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Günlerde olduğu gibi saatlerde de belli bir düzenin bulunması şarttır. Birbirini takip eden 28 gün boyunca aynı saat aralıklarında su yardımı ile Qlairista kullanılmalıdır. Kullanımın devamlı olmasında bir sakınca bulunmamaktadır. Uzmanlar tarafından müdahale edilmediği sürece bir tabletin bitmesinden sonraki gün yeni bir tablete geçilmelidir.

BENZER YAZILAR  Zalain Nedir? Ne İşe Yarar?

Qlairista doğum kontrolü bakımından etkili bir yöntemdir. Ancak kullanıma başlanan ilk günde etkilerini gösterecek diye bir şey bulunmamaktadır. Etkilerin kendini göstermesi bakımından dokuz ila on gün kadar beklenmesine dikkat edilmelidir. Bunun için gebe kalmak istemeyenlerin ilk on gün kadar farklı korunma yöntemlerini değerlendirmeleri önerilmektedir. Aynı şekilde gebelik ihtimali ekarte edilmesi gerektiğinden ötürü kullanım başlangıcı için regl dönemleri beklenmektedir.

Qlairista Yan Etkileri Nelerdir?

Günümüzde reçeteli olarak satılsın satılmasın hemen her ilacın yan etkisi bulunmaktadır. Fakat yan etkiler herkeste kendini göstermemektedir. Buna karşın ilaç kullananların dikkatli olmaları gerektiğinden bahsedildiği bilinmektedir.  Qlairista yan etkileri bakımından uzun bir listeye sahiptir. Ancak ilacın sağlamış olduğu yararlar yan etkilerini genel manada ekarte etmektedir. Yine de merak edenler için Qlairista;

 • Safra taşı oluşumu,
 • İşitme kaybı,
 • Deride kabarma,
 • Mide bulantısı,
 • Kan basıncında değişme,
 • Farklı romatizma hastalıkları gibi yan etkiler oluşturabilmektedir.

Yan etkilerin derecesinin yüksek olması halinde ilaç kullanımına ara verilmelidir. Bunun yerine direkt olarak bir uzmana danışmak da mümkündür. Böylece doğum kontrolü konusunda sıkıntı da yaşanmamış olunacaktır.

BENZER YAZILAR  Ceviz Yaprağının Faydaları

Kimler Qlairista Kullanamaz?

Doğum kontrol ilaçlarının kullanımı faydalıdır. Ancak uzmanlar kullanım öncesinde kadınları muayene etmek zorundadır. Belli testlerin yapılması, hormon değerlendirmelerinin gerçekleştirilmesi ilaçlardan istenen faydanın alınması bakımından önemlidir. Qlairista gebelik sırasında kesinlikle kullanılmaması gerekli olan ilaçlardandır. Bu nedene bağlı olarak gebelik riski olanların ilaca başlamamaları önemlidir.

Qlairista sadece doğum kontrolü için kullanılabilen ilaçlardan değildir. Bazı kadınların adetleri çok düzensizdir ve bu durum onların günlük yaşamlarını etkilemektedir. Cinsel yönden aktif olmasa bile sadece;

 • Adet ağrılarını azaltmak,
 • Adetleri düzene koymak için de bu ilaç değerlendirilebilmektedir.

Ancak henüz adet olmamış olan genç kızların gebelerde olduğu gibi Qlairista kullanmaları kesinlikle sakıncalıdır.

Yorum Yap
Yazıyı Beğendiniz Mi?

Yazar Hakkında

Merhaba Ben Kübra.. Eczane hizmetleri bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yorum Yap