İnositol Nedir ? 9 Kritik Faydası

İnositol Nedir ? 9 Kritik Faydası
inositol nedir
0

Konuyla ilgili olarak bilgisi bulunmayan kişiler son dönemlerde sık bir şekilde karşılaşılan İnostil ile ilgili bilgileri merak etmektedir. Bu bağlamda kişiler en çok inositol nedir sorusunun cevabını araştırmaktadır. Vitamin B8 olarak nitelendirilen İnositol, kendini güçsüz ve hâlsiz hisseden kişilerin bedenlerinde yer alan eksikliklerden birisi olan B kompleks vitamindir. İnositol kişilerin özellikle yorgun hissettikleri zamanlarda kullanabileceği ve vücudun direnç kazanabileceği bir B8 vitamindir. Vücuttaki bağırsak bakterileri tarafından glukoz sentezlendiğinden dolayı tam olarak vitamin olarak nitelendirilemez. İnositol her kişinin vücudunda aktif olarak yer alan bir çeşit gereksinimdir. Kişilerde en çok beyin, kalp ve gözün lens tabakasında yer almaktadır. İnositol eksikliğinde kişi kendisini daha yorgun hissetmekle birlikte vücudunun direncini de kaybeder.

Yapılan araştırmalar sonucunda vücuttaki inositol oranının düşük olması sebebiyle kişilerde depresyon, anksiyete veya panik atak rahatsızlıklarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Beyindeki İnositol eksiklikleri bu sorunlara sebebiyet verirken diğer bölgelerdeki eksiklikler de başka sorunların tetikçisi olabilmektedir. Depresyon hastalığına yakalanan veya anksiyete krizleri geçiren kişiler için inositol yan etki taşımayan bir anti depresan olarak kullanılabilmektedir.

BENZER YAZILAR  Dirsek Kararması Neden Olur, Nasıl Geçer?
inositol nedir
inositol nedir

Üreme çağına gelmiş olan kadınların yumurta kalitesi üzerinde de olumlu etkileri olduğu gözlemlenmektedir. Üreme çağındaki birçok kadının yumurta kalitesini yükselttiği gibi endokrin bozukluk olan polikistik over sendromunda da inositol alımı hormonsal faaliyetleri de düzenlemektedir. İnositol eksikliği bulunan ve doğum çağında olan kadınların gebelik döneminde kendilerini daha depresif veya daha duygusal hissetmelerinin sebepleri arasında bulunmaktadır.

Gebelik dönemleri yaşayan kadınları için de birçok açıdan faydası bulunmaktadır. Gebelik dönemlerinde kadınların kan değelerinde ve parametrelerinde olumsuz faaliyetler meydana gelmektedir. İnositol eksikliği bu sorunları daha tehlikeli noktalara taşımaktadır. İnositol alımı ile gebelik dönemlerinde kadınların daha sağlam kan değerlerine sahip olması sağlanmaktadır.

İnositol eksikliği ile kadınlarda pokisitk over sendromu baş gösterebilmektedir. Pokisitk over sendromu ile birlikte kadınlarda tüylenme, kilo problemleri ve adet düzensizliği gibi etkileri olduğu gözlemlenmektedir. İnositol alımı ile birlikte pokistik over sendromu da yavaş bir şekilde ortadan kaldırılarak kadınlardaki bu problemler çözülebilmektedir.

İçindekiler Tablosu

İnositol Faydaları

İnositol, birçok kadının sorunlarına çözüm olabildiği gibi DNA sentezi ve hücre bölünmesi ve hücre yenilenmesi konularında da etkili çözümler sunabilmektedir. İnositol faydaları bunlar gibi birçok farklı örnekle sıralanabilmektedir. İnositol faydaları ve çeşitleri aşağıda liste hâlinde verilmiştir.

 • Erken doğumu engelleyici özelliğinin olması ile birlikte fetal gelişimi için de oldukça önemli bir noktaya sahiptir.
 • İnsan bedeninde yer alan kolestrol türleri üzerinde de etkileri vardır. İyi kolestrol oranını yükseltirken kötü kolestrol oranını da aynı oranda düşürmektedir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir ve yaşanan kabızlık gibi sorunlara çözüm üretir.
 • Depresyon, anksiyete ve panik atak gibi sağlık sorunlarının önüne geçer. Kişinin kendisini daha iyi hissetmesini sağlayarak birçok mental bozukluğu da engeller.
 • Sindirim sisteminin düzgün bir şekilde işlemesini sağlayarak sindirim sisteminde meydana gelebilecek bozuklukları engeller.
 • Üreme sorunlarının oluşmasına engel olur. Kısırlık, erken gebelik ve erken doğum gibi sorunların çözümlerinde kullanılır.
 • Beyinde yer alan İnositol eksikliği birçok zekâ problemlerini de beraberinde getirir. İnositol düzenli kullanımı sayesinde Alzheimer hastalığının oluşmasını engeller ve tedavisinde kullanılır.
 • Kırmızı kan hücrelerinin gelişmesine yardım ederken bir yandan da beyaz kan hücrelerinin oluşmasına katkıda bulunur.
 • Felç gibi büyük rahatsızlıkların oluşmasını engelleyici özellikleri bulunur.
BENZER YAZILAR  Fucidin Krem Nedir, Kullanımı Nasıldır?

İnositol eksikliği doktor tavsiyesi ile birlikte genel olarak reçete verilerek giderilmektedir. Eczanelerden tein edilebildiği gibi dileyen kişiler internet siteleri üzerinden de temin edebilirler.

inositol nedir
inositol nedir

İnositol Yan Etkileri

İnositol içeriği dolayısıyla birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Ürün doz aşımı yaşandığında ise kişiler üzerinde ufak çaplı da olsa yan etkilere sahiptir. İnositol yan etkileri aşağıdaki gibidir.

 • 12 gram veya yüksek dozda kullanıldığında mide bulantısı gibi yan etkisi vardır.
 • Uyku güçlüğü
 • Baş ağrısı
 • Baş dönmesi
 • Yorgunluk

Belirtilen yan etkiler normal kullanımın aksine doz aşımı yapıldığında meydana gelebilmektedir. Kullanan birçok kişi tarafından olumlu bir şekilde lanse edilmektedir.

İnositol Fiyat

İnositol birçok farklı yerde farklı bir fiyat üzerinden satış göstermektedir. İnositol fiyatı ortalama olarak 60 TL olarak değer görmektedir. İlacın etki süresine ve miligram ağırlığına göre de değişiklik göstermektedir

Kaynak: wikipedia / examine

Merhaba Ben Kübra.. Eczane hizmetleri bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir