Başarısız Kanal Tedavisi Belirtileri

Başarısız Kanal Tedavisi Belirtileri
başarısız kanal tedavisi belirtileri
1

Başarısız kanal tedavisi belirtileri. Kanal tedavisi günümüzde yaygın olarak kullanılan ekstra bir seansa gerek kalmadan tek bir defa yapılan ayrıca oldukça önem gerektiren bir işlem olmaktadır. Hastaya yapılan kanal tedavisi işlemi sırasında dikkatsizlik ya da göz ucuyla kaçırılan birçok nokta ağrılı bir sürecin başlangıcı sayılmaktadır. Başarısız kanal tedavisi tam da bu noktalar doğrultusunda kendini göstermektedir.

Kanal tedavisi süresi kişiden kişiye değişmesinin yanı sıra ortalama birkaç gün içerisinde iyileşmektedir. Hastanın bünyesinde yer alan çeşitli belirtiler doğrultusunda belirli bir yol izlenerek farklı sonuçlar doğurmaktadır. Bu bağlamda başarısız kanal tedavisi belirtileri geniş bir konu yelpazesine açılmaktadır.

Yanlış kanal tedavileri arasında birçok husus da göz önünde bulundurulmaktadır. Kimi zaman doktora kimi zamanda hastaya göre değişen bu durumun belirli kendini göstermek durumları yer alır. Bu durumları sıralamak gerekirse şöyle bir yol izlenmektedir;

 • Kanal yapılacak alanın doğru bir şekilde temizlenmemesi,
 • Başarısız olan bir kanal tedavisi belirtileri arasında hasta veya diş hekiminin yanlış işlem uygulaması,
 • Hastanın kanal tedavisi sonrası sürecini takip etmemesi ve hızla normal hayatına dönüş sağlaması,
 • Başarısız kanal tedavisinde ağrı hissinin kendini fazlasıyla belli etmesi,
 • Diş kökünde meydana gelen kızarıklık, şişkinlik ve benzeri belirtiler başarısız kanal tedavisi belirtileri arasında yer almaktadır.
BENZER YAZILAR  Sağlıklı Gebelik Sonlandırma
başarısız kanal tedavisi belirtileri
başarısız kanal tedavisi belirtileri

Kanal Tedavisinden Sonra Ağrı

Kanal tedavisi artık işlevi kalmayan dişi ve diş kökünü daha sağlam hale getirmek ve oluşan ağrıyı gidermek adına yapılan bir işlemdir. Birçok kişinin aklında yer alan kanal tedavisinden sonra ağrı oluyor mu? Sorusu kişiden kişiye değişiklik göstermektedir.

Başarılı kanal tedavileri sonucunda ortalama birkaç gün içerisinde ağrı evresi yaşanmaktadır. Buna çoğu zaman kanal tedavisinden sonra ağrı denilse de diş yapısının kedisini toparlaması adına geçen süreçtir. Yer alan bu ağrı hissini doktorunuzun önerdiği ilaçlar doğrultusunda giderebilmeniz mümkündür. Ancak kanal tedavisi sonrası şiddetli ağrı yaşıyor iseniz doktorunuza hemen başvurmalı, ağrının sebebini araştırmanız gerekmektedir.

Kanal Tedavisi Sonrası Ne Yapılmalı? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kanal tedavisi iyileşme süreci kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bunun yanı sıra alınması gereken bazı önemler doğrultusunda yaşanan durumu daha az sancılı geçirebilmeniz mümkündür. Bu yönteme başvurmak isteyen birçok kişinin aklında kanal tedavisi sonrası ne yapılmalı? Nelere dikkat edilmelidir? Gibi çeşitli sorular yer almaktadır. Kanal tedavisinden sonra iyileşme süreci ise şöyle ilerlemektedir;

 • Kanal tedavisi esnasında uygulanan anestezi etkisi geçene kadar dudak ve dil çevresine zarar vermemeniz gerekmektedir.
 • Dolgu işlemi ile aynı anda yapılan bu müdahalede sert yiyecekler yemekten kaçınarak kanal tedavisi sonrası süreci daha az sancılı geçirmeniz mümkündür.
 • Başarılı kanal tedavisi sonrasında iyileşme süreci kişiler üzerinde oldukça farklılaşmaktadır.
 • Uzman doktorunuzun önerdiği ilaç takviyelerini muhakkak kullanmalı aksi yaşanacak durumlarda gecikmeden başvurmanız gerekmektedir.
BENZER YAZILAR  2022 İmplant Tedavisi Nedir, Fiyatları Ne Kadar?
başarısız kanal tedavisi belirtileri
başarısız kanal tedavisi belirtileri

Kanal Tedavisi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kanal tedavisi işlemi bittikten sonra geriye kalan süreçte belirli hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunun sebebi ise diş ve diş kökünde oluşabilecek herhangi bir olumsuz durumu önlemektir. Başarılı kanal tedavileri sonrasında dikkat edilen iyileşme süreci ve bakılan diş yapıları ile daha güçlü ağız yapısına sahip olabilirsiniz. Kanal tedavisi sonrasında dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Başarılı kanal tedavisi sürecinden sonra diş yapılarına fazlasıyla dikkat edilmesi gerekmektedir.
 • Kanal tedavisi sonrasında yemek işleminde sert, soğuk ya da fazla sıcak yiyecekler tüketilmemesi gerekmektedir. Kanal tedavisi sonrasında yemekler seçimi daha çok ılık ve kaygan olması gerekmektedir.
 • İşlem sonrasında herhangi bir ağrı durumu ile karşılaştığınızda uzman doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.
 • Kanal tedavisi sonrasında diş fırçalama işlemine devam etmeniz gerekmektedir. Çünkü kanal tedavisi uygulanan dişte çürüme ya da ağrı gibi olaylar meydan gelebilmektedir.
 • İltihaplı dişe kanal tedavisi işlemini doktorun onayı doğrultusunda yaptırılması gerekmektedir.
 • Kanal tedavisi sonrası şişlik ya da şiddetli ağrı oluşumunda öncelikle tedaviyi yaptırdığınız uzman hekime görünmeniz gerekmektedir.
 • Kanal tedavisi sonrasında dişe bastırınca ayrı hissi uyanabilmektedir. Bunun sebebi ise diş köküne yapılan işlemler bölge doğrultusunda geçirilen süreci yansıtmaktadır.
 • Başarısız kanal tedavisi sonucunda oluşabilecek herhangi bir olumsuz durumda uzaman hekimlerden destek almanız gerekir.
 • Kanal tedavisi sonrası hassasiyet dönemlerine oldukça dikkat edilmektedir. Yeni yapılan işlemler sonrasında kişilerin diş yapılarında hassas durumlar gözlenmektedir.
BENZER YAZILAR  Eşek Sütü Sabunu Ne İşe Yarar?

Kaynak: webmd / wikipedia

Yazar Hakkında

Merhaba Ben Kübra.. Eczane hizmetleri bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir