Trendlerdeki Yazı

Nar Çekirdeği Yağı Faydaları

featured

Nar bir meyve olarak düşünüldüğünde oldukça geniş alanlarda fayda sağladığı için tercih edilmektedir. Özellikle son yıllarda antioksidan olma özelliği kesinleştiği için kullanım alanlarında da inanılmaz bir artış meydana gelmiştir. Ancak nar sadece taneleri ile yarar getiren meyvelerden biri değildir. Nar çekirdeği yağı da en az meyvenin kendini kadar yararlıdır. Tabi yararlarından istifade edebilmek için hem doğal olan ürünleri temin etmek hem de kullanım önerilerine uygun şekilde değerlendirmek şartları yerine getirilmelidir.

Nar Çekirdeği Yağı Faydaları Nedir?

Bitkisel yağların düzenli kullanılması bireylerin pek çok sorununun doğal olarak ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Piyasada doğal başlığı altında satılan kremlerin içerisinde bile raf ömürlerinin yükselmesi açısından çeşitli kimyasallar kullanılmaktadır. Bundan kaynaklı olarak bilinçli kimseler günümüzde nar çekirdeği yağı neye yarar gibi başlıkları araştırıp doğal olan bakım malzemelerine yönelmektedir. Peki gerçekten bu yağın faydaları nelerdir? Uzmanlar nar çekirdeği yağının düzenli şekilde kullanılması halinde;

 • Yaşlanma belirtilerini gidermede,
 • Cildin nem dengesini sağlamada,
 • Parlak görünüm elde etmede,
 • Hücre yenileme süresini hızlandırmada etkiler kendini göstermektedir.
BENZER YAZILAR  Bamya Tohumunun Faydaları

Bahsedilen etkilerin görülebilmesi için açıklanacak kullanım şekillerine riayet edilmesi çok önemlidir. Bir ya da iki kez kullanım ile kesin sonuç almak da mümkün olmayacaktır. Nar çekirdeği yağı kullananlar belli süre sonra verdiğimiz etkileri kendilerinde deneyimlemeye başlayacaklardır.

Nar Çekirdeği Yağı Neye İyi Gelir?

Kadın ya da erkek fark etmeksizin ciltteki vitamin değerleri farklı nedenler yüzünden azalmaktadır.

 • Çevresel etmenler,
 • Yaşın ilerlemesi,
 • Bakım rutinlerinin atlanması özellikle yüzün C vitamini oranlarını minimumlara çekmektedir.

Nar çekirdeği yağı faydası arasında c vitamin desteği sağlaması da vardır. Düzenli kullanımlar neticesinde kişilerin c vitamin takviyesi aldıkları görülmektedir. Yine kadın erkek fark etmeksizin özellikle yüzde ya da omuzlarda belli lekelenmeler kendini göstermektedir. Lekelenmelerde güneşin etkisinin büyük olduğundan bahsedilmektedir. Nar çekirdeği yağı leke görünümlerinin tedavi edilmesinde etkili olmaktadır. Özellikle yeni oluşmuş olan lekelere karşı çok etkili olduğu bilinen bu kremin belli kullanım yöntemleri de vardır.

Nar Çekirdeği Yağı Yüze Nasıl Kullanılır?

Nar çekirdeği yağı etkisi bakımından oldukça kuvvetlidir. Bu neden yüzünden kullanım konusunda belli detaylara dikkat edilmesi önerilmektedir. Özellikle güneşe çıkmadan önce direkt kullanımından kaçınılması da dikkat edilmesi gerekli olan başlıklardan biridir. Nar çiçeği yağının kullanımı için;

 • Pamuk
 • Birkaç damla nar çekirdeği yağı yeterli gelecektir.
BENZER YAZILAR  B6 Vitamini Ne İşe Yarar?

Siz de yüzünüzün istediğiniz kısımlarına ya da tamamına nar çekirdeği yağı kullanabilirsiniz. Pamuğa dökülen yağ tampon hareketler ile yüze sürülmelidir. Sonrasında ise yukarı doğru masaj yapılarak yedirilmelidir. Burada önemli olan kısım göz altlarıdır. Göz altı derisi en ince olan deriler arasında yer aldığı için yağın bu alanlardan uzak tutulması önerilmektedir. Yağın günlük ya da birkaç günde bir olarak kullanılmasında sakınca da bulunmamaktadır. Nar çekirdeği yağı ne kadar kullanılmalı konusunda ihtiyaca göre bireysel ayarlamalar yapılması da mümkündür.

Nar Çekirdeği Yağı Saç İçin Nasıl Kullanılır?

Nar çekirdeği yağı kullanım alanları arasında saç da bulunmaktadır. Bu yağ;

 • Saç derisine,
 • Saç tellerinin sağlığına,
 • Hızlı saç uzamasına destek olmaktadır.

Günümüzde nar çekirdeği yağının sade olarak kullanımı mümkün olduğu gibi farklı yağlar ile karıştırılarak saça uygulanması da mümkündür. Bireyler uygulamayı duş öncesinde yapmalıdır. Saç için nar çekirdeği yağı kullanmak için biraz daha büyük şişelere ihtiyaç olduğu da akıllardan çıkmamalıdır. Uygulama için yeteri miktarda yağ alınarak özellikle saç diplerine masaj gerçekleştirilerek yedirme sağlanmalıdır. Yirmi dakika kadar bu şekilde bekletilen saç sonrasında ılık duşa girilerek temizlenmelidir.

BENZER YAZILAR  Bel Ağrısına İyi Gelen Hareketler

Nar Çekirdeği Yağı Fiyatı

Sağlıklı ve popüler yağlardan biri olduğu için nar çekirdeği yağı ne kadar araştırması sıklıkla yapılmaktadır. Burada rakamlardan ziyade içerik araştırmaları üzerinde durulması gerektiği akıllardan çıkarılmamalıdır. Zira içeriklerinde katkı maddesi olan nar çekirdeği yağları daha pahalıdır. Bunun haricinde;

 • İnternetten
 • Büyük marketlerden
 • Aktarlardan değişen boyutlarda doğal nar çekirdeği yağı bulunabilmektedir.

Doğal olan ürünlerin fiyatları 20 TL’den başlayarak devam etmektedir. Daha büyük boyutlar temin edilmek istendiğinde ödenmesi gerekli olan rakamlar da yükselmektedir. Tabi kampanya dönemlerinin beklenmesi halinde fiyatlar diğer zamanlara göre daha aşağılardan seyrederek cepleri de yakmamış olacaktır.

Yorum Yap
Yazıyı Beğendiniz Mi?

Yazar Hakkında

Merhaba Ben Kübra.. Eczane hizmetleri bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yorum Yap