Sigara Nikotini Vücuttan Nasıl Atılır?

Sigara nikotini vücuttan atılma yolları ile 48 saat sonra vücuttaki nikotinden tamamen kurtulmak mümkündür. Sigara nikotininin vücuttan atılması, bu süre sonunda tamamlanır ve fiziksel nikotin bağımlılığı ortadan kalkar. Vücuda nikotin alımının bırakılmasını izleyen ilk 20 dakikada kalp hızı ve kan basıncı azalır. İlk 12 saatte karbon monoksit düzeyi normale döner ve 48 saat sonunda zarar görmüş olan sinir uçları onarılmaya; tat ve koku duyuları normalleşmeye başlar.

Sigara Nikotini Nedir?

Sigara nikotini, günümüzde pek çok insanın bağımlısı olduğu ve tütün ürünlerinde bulunan bir maddedir. Sigara nikotini, nikotinia bitkilerinin yapraklarından elde edilen ve vücuda alınması ile birlikte bağımlılık yaratmaya başlayan son derece zehirli bir maddedir. Nikotinia bitkilerinin yapraklarından elde edilen nikotin, sigara şeklinde veya ince kıyılmış tütünlerin emilmesi yolu ile kullanılır.

Sigara Nikotininin İnsan Vücuduna Etkileri Nelerdir?

Sigara nikotinin vücuttaki etkileri, merkezi ve çevresel sinir sistemi ile ilişkilidir. Vücuda alınan sigara nikotini, kişide uyarıcı bir etki yaratır. Bu uyarıcı etki sayesinde nikotin kullanan kişide uyanıklık, hafıza ve dikkatte artış gözlenir. Aynı zamanda sigara nikotini, kişide psikolojik olarak rahatlatıcı bir etki de yaratır. Fakat bu rahatlamanın yanı sıra sigara nikotininin kullanımı, vücuduna nikotin alan kişide gerginliğe de sebebiyet verir. Sigara nikotini, kişinin organlarının işlevsel olarak zayıflamasına ve kendini daha yorgun hissetmesine de sebep olur.

BENZER YAZILAR  D Vitamini Eksikliği Belirtileri

Sigara Nikotinin Zararları Nelerdir?

sigara-nikotinin-zararlari-nelerdirPin
sigara nikotini vücuttan nasıl atılır? 3

Sigara nikotinin zararları, vücudun her noktasında ciddi hasarlara yol açması ile kendini gösterir. Sigara nikotini; solunum sisteminde, kalp damar sisteminde, beyinde, cilt sağlığında, ağız ve diş sağlığında ciddi kayıplara sebep olur. Aynı zamanda sigara nikotininin kullanılması; akciğer, ağız, dudak ve gırtlak kanseri başta olmak üzere pek çok kansere yol açar. Vücuda nikotin alınmasının bırakılması akabindeki 48 saatte sigara nikotininin vücuttan atılması ve vücudun onarıma başlaması söz konusu olur.

Sigara Nikotininin Vücuttan Atılması Yolları Nelerdir?

Sigara nikotininin vücuttan atılma yolları; egzersiz yapmak, sıvı tüketimini artırmak, yoğurt tüketmek ve sigara nikotin detoksuna yardımcı olacak besinlerle beslenmektir. Zencefil, zerdeçal, elma, sarımsak, yeşil çay, brokoli, karnabahar, lahana, portakal, limon, havuç, nar, salatalık, kereviz, kabak, patlıcan, sigara nikotininin vücuttan atılması sürecine yardımcı olacak besinler arasındadır. Kan dolaşımını hızlandıran egzersizlerin yapılması, vücudun temizlenmesini hızlandıran bol sıvı tüketimi ve sigara nikotininin ciğerlere verdiği zararı gideren yoğurt tüketimi, bu süreçte önem arz eder.

BENZER YAZILAR  Antalya En İyi Psikolog Fiyatları

Sigara Nikotininin Atılması Sonrasında Vücutta Neler Meydana Gelir?

Sigara nikotini atıldıktan sonra vücuttaki değişimler şu şekildedir:

  • Sigara nikotininin vücuttan tamamen atılması sonrasında sinir uçları onarılmaya; tat ve koku duyuları normale dönmeye başlar.
  • Kalp krizi riski azalmaya başlar.
  • Kan dolaşımı iyileşmeye başlar.
  • Akciğer kapasitesinde artış meydana gelir.
  • Öksürük ve nefes darlığında azalış meydana gelir.
  • Ağız, boğaz gibi kanser riskleri düşer.
  • Kalp damar tıkanıklığı riski azalır.

Ayrıca Bakınız: Lavanta Çayının Faydaları Nelerdir?

Yorum yapın

1