Cable Curl Hareketi Nedir, Nasıl Yapılır, Ne İşe Yarar? Faydaları

Cable Curl Hareketi Nedir, Nasıl Yapılır, Ne İşe Yarar? Faydaları
0

Cable curl hareketi ile üst vücudun belli başlı kas gruplarının çalıştırılması sağlanır. Temel hedefi ise ön kol kası olan bicepstir. Kas kütlesinin artmasını sağlayan temel egzersizlerden biri lan cable curl hareketi, güç ve dayanıklılığı son derece artıran bir harekettir.

Bicepse odaklanan bir hareket olan cable curl, cable cross veya istasyon makinelerinde de bu hareket uygulanabilmektedir. Serbest ağırlıklara göre daha kolay olan bu hareket daha yüksek bir yarar sağlamaktadır. Cable curl hareketi faydaları hareketin doğru formda ve ağırlıkta yapılması halinde ortaya çıkacaktır.

İçindekiler Tablosu

Cable Curl Ne İşe Yarar?

Cable curl faydaları kendini ön kol kas grubunda göstermektedir. Üst vücut ve kol egzersizleri arasında en etkili olanlardan biri olarak kabul edilir. Asıl hedef bu hareket ile biceps kaslarının güçlendirilmesi olacaktır. Vücudun genel olarak güç artışı kazanması ve uzun süreli uygulamalarında ön kol kaslarının gelişimi desteklenmesidir. Cable curl hareketi faydaları düzenli uygulama sonrasında görülecektir.

Cable Curl Nasıl Yapılır?

cable curl nasıl yapılır
cable curl hareketi nedir, nasıl yapılır, ne i̇şe yarar? faydaları 2

Doğru cable curl hareketi yapmak için basit bazı detaylara dikkat edilmesi gerekiyor. Hareketi kolay ve etkili şekilde uygulamak için kısaca şu adımlar takip edilir:

  • Uygun ağırlık seçildikten sonra kollar aşağı sarkıtılır.
  • Eller arasındaki boşluk omuz genişliğinde tutulur.
  • Ayaklar yan yana veya bir ayak önde şekilde tutulabilir.
  • Bar çeneye kadar düz bir şekilde kaldırılarak tepe noktasında birkaç saniye tutulur.
  • Başlangıç pozisyonuna dönerek hareket tekrarlanır.
BENZER YAZILAR  Yüzme Hangi Kasları Çalıştırır, Ne İşe Yarar? Faydaları

Biceps cable curl hareketi ile ön kol kaslarının çok daha etkili şekilde gelişmesi desteklenebilir. Aktif ve doğru şekilde hareketi uygulamak son derece önemlidir.

Cable Curl Hangi Kasları Çalıştırır?

Barbell curl gibi hareketler ile benze etkiler gösterse de serbest ağırlıklara göre cable curl daha etkili faydalar sunabilir. Hareketin temel hedefi biceps kaslarıdır. Kısa olan baş kısım bu hareket ile güçlendirilebilir. Ön kol kasnın vücudun iç kısmındaki kısa olanıdır. Kürek kemiği ile başlayan bu kas, Radius kemiğine bağlanmaktadır. Cable curl hareketi faydaları ise ön kol kas grubunda ortaya çıkar.

Ayrıca Bakınız: Bent Over Row Hareketi Nedir, Nasıl Yapılır, Ne İşe Yarar? Faydaları

Merhaba ben Emre.. Adıyaman Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunuyum. Hem eczacı olarak hem de ilaç sektöründen edindiğim bilgi ve tecrübeler ışığında okuyuculara doğru bilgiyi vermeyi hedefliyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir