Çay Ağacı Yağının Faydaları

featured

Çay ağacı yağı denince akla klasik çay bitkilerinden elde edilmiş olan bir yağ gelmektedir. Ancak konu üzerine araştırma yapılması halinde durumun bu şekilde olmadığı anlaşılacaktır. Zira bahsedilen yağ Avustralya’ya özgü olan bir bitkinin yağı olarak tanımlanmaktadır. Esansiyel olması ile bilinmektedir. İsminin bu şekilde verilmesi ise çay yapımında da kullanılmasından ileri gelmektedir. Çay ağacı yağı yüzyıllardan bu yana kullanılan yağlardan biri olarak tanımlanmaktadır.

 • Bazı cilt hastalıklarının tedavisinde,
 • Lekelerin giderilmesinde,
 • Nem dengesinin sağlanmasında ve açıklanacak olan pek çok alanda bu yağdan istifade edilmektedir.

Son zamanlarda kozmetik olarak kremlerinin de üretilmesinden sonra çay ağacı yağı nedir konusu daha çok merak edilir olmuştur.

Çay Ağacı Yağı Nelere İyi Gelir?

Doğal olan ürünlerin sağladıkları faydalar zaman içerisinde kanıtlanmaya devam etmektedir. Çay ağacı yağı faydaları bakımından da artık herkes tarafından kabul edilen etkiler bulundurmaktadır. Bu yağın;

 • Akne sorununa,
 • İyileşmeyen kesik yaralarına,
 • Lekelerin görünümünün giderilmesine iyi geldiği ifade edilmektedir.
BENZER YAZILAR  Solerat Jel Ne İşe Yarar?

Yağın aynı zamanda dezenfektan olarak kullanılmasında da bir sakınca bulunmamaktadır. Hatta dikkatli bir inceleme yapılması halinde piyasada yer alan dezenfektanların içlerinde çay ağacı yağının olduğu fark edilecektir. Tırnaklarında mantar sorunu olanlar da düzenli kullanım çerçevesinde çay ağacı yağının sorunlarına iyi geleceğini göreceklerdir. Tabi bu tür rahatsızlıkların tedavisi için ilk etapta bir uzman kontrolü altına girilmesi de gerekmektedir.

Çay Ağacı Yağı Cilde Faydaları

İnsanların yaşları ya da genetik durumlarına göre yaralarının iyileşme hızları değişim gösterebilmektedir. Çay ağacı yağının cilde faydaları arasında yara görünümünün tedavi edilmesinin hızlandırılması bulunmaktadır. Bu sayede normalden çok daha kısa süre içerisinde tedavi tamamlanmış olacaktır. Ciltte akne oluşumu yüzünden sıkıntısı olanlar da bu yağdan rahat bir şekilde istifade edebilmektedir.

Yağın düzenli olarak kullanılmasından kısa süre sonra faydaları net bir şekilde görülmeye başlanmaktadır. Ancak bir ürünün doğal olması demek yan etkilerinin bulunmaması demek değildir. Genel olarak alerjen bünyelerde kullanım çerçevesinde deride;

 • Kızarma
 • Kaşınma
 • Yanma
 • Kabarma görülebilmektedir.

Çay ağacı yağı yan etkileri görülmesi halinde kullanım sıklığı azaltılmalıdır. Yan etkilerin yoğunluk durumuna göre kullanımın tamamen durdurulması da gerekebilmektedir. 

BENZER YAZILAR  Sinir Otu Faydaları Nelerdir?

Çay Ağacı Yağı Cilde Nasıl Uygulanır?

Doğal ürünlerin kullanım şekilleri her daim aynı değildir. Çay ağacı yağı kullanımı için de benzer açıklamalar yapılmaktadır. Yağın hali hazırda krem halini temin edenler için klasik sürme üzerinden ilerlemek mümkündür. Tabi ince bir tabaka halinde deriye uygulaması ve üzerinin kapatılmaması bu alanda dikkat edilmesi istenen noktalar arasında gösterilmektedir. Örneğin akneler için çay ağacı yağı kullanmak isteyenlerin;

 • 2 çay kaşığı kadar bal
 • Beş damla kadar çay ağacı yağını hazırlamaları gerekmektedir.

Birleştirilen malzemeler sorunlu bölgeye uygulanmalıdır. Bir süre beklenmesinin ardından nazik bir şekilde durulanması ve kurulanması gerekmektedir. Karışımın hazırlanmasında balın organik olması çok önemlidir. Ayrıca mümkün ise durulama suyunun ılık olmasına özen gösterilmelidir.

Çay Ağacı Yağı Kıllanma Yapar Mı?

İnternet sitelerinde çay ağacı yağının zararları hakkında pek çok farklı bilgiye denk gelinmesi mümkündür. Ancak bu bilgilerin hemen hepsinin geçerli ve doğru olduğunun kabul edilmesi yanlış bir ilerleme elde edilmesine neden olacaktır. Kıllanma konusu da bunlardan biridir.

İnsanların tenleri ve genetik yapıları birbirinin aynı değildir. Bu neden yüzünden yağ kullanımından sonra herkesin kıllanma sıkıntısı yaşama ihtimali bulunmamaktadır. Yine de işini garantiye almak isteyenlerin genel kullanım öncesinde bir süre küçük bir alanda deneme yapmaları önerilmektedir. Böylelikle çay ağacı yağının zararlarının görülmesi halinde kontrol yine bireylerin elinde olmuş olacaktır.

BENZER YAZILAR  Topuk Dikeni Nedir? Topuk Dikenine Ne İyi Gelir?

Çay Ağacı Yağı Fiyatı

Doğal yağların fiyatları;

 • Nereden alındıklarına,
 • Miktarlarına,
 • Hangi marka üzerinden satıldıklarına,
 • İçeriklerine göre farklı değerlerden oluşmaktadır.

Verilen nedenler yüzünden çay ağacı yağı ne kadar sorusu için kesin yanıtlar verilmesi uygun olmayacaktır. Piyasa araştırmaları yapıldığında 20 TL ortalamasından kaliteli bir çay ağacı yağı alınabildiği görülmektedir. Fakat bu rakamlardan alınan yağların miktarı çok yüksek olmamaktadır. Bunun yerine bireyler daha yüksel mililitrelik olanları ya da çoklu alımlarda indirim avantajı sağlayan markaları tercih etmektedir. Yağı temin etmek için aktarların ziyaret edilmesi yeterli olacaktır. Büyük internet sitelerinde de yağın satışı yapılmaktadır.

Yorum Yap
Yazıyı Beğendiniz Mi?

Yazar Hakkında

Merhaba Ben Kübra.. Eczane hizmetleri bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yorum Yap