Soğuk Suyla Duş Almanın Faydaları

featured

Duş almak sadece temizlenmek olarak tanımlanmamaktadır. İnsanlar duş alarak;

 • Vücutlarına bakım yapma,
 • Kendilerini daha sağlıklı hissetme,
 • Baş ağrısı gibi sıkıntılardan kurtulma gibi neticeler de yakalayabilmektedir.

Tabi alınan duşun etkileri ne şekilde alındığına göre değişim göstermektedir. Soğuk suyla yıkanmak ya da duş almak bu neden yüzünden her daim gündemdeki yerini korumaktadır. Kimilerine göre faydalı olan bu durum kimilerine göre zararlı olarak addedilmektedir. İşte iki tarafın da geçerli olarak kabul ettikleri fikirleri ve kanıtları.

Soğuk Suyla Duş Almak İyi Midir?

Soğuk suyla duş almak pek çok uzman tarafından faydalı olarak görülmektedir. Özellikle;

 • Sabah uyandıktan sonra,
 • Sıcak yaz günlerinde,
 • Ağır olarak nitelendirilen sporlardan sonra duşun soğuk olmasına özen gösterilmelidir.

Kaslar su ile temas ettiğinde suyun sıcaklık derecesine göre farklı tepkiler vermektedir. Örneğin duşun sıcak su ile yapılması halinde kaslar bir hayli gevşeyecektir. Bundan kaynaklı olarak uyku sorunu olanların gece yatmadan önce sıcak duş almaları tavsiye edilmektedir. Soğuk duş ile günün daha enerjik biçimde geçmesini sağlamaktadır. Bedene verdiği şok etkisinin yanı sıra soğuk duşun bağışıklık sistemini güçlendirmesi gibi farklı etkilerinin olduğundan da bahsetmek hatalı olmayacaktır.

BENZER YAZILAR  Sekrol Şurup Ne İşe Yarar?

Kışın Soğuk Suyla Duş Alınır Mı?

Soğuk duş kavramı hakkında yanlış anlaşılmaların olması sistemin farklı uygulamalara konu edilmesine neden olmaktadır. bu neden yüzünden kışın soğuk suyla duş almak başlığından önce;

 • Suyun soğukluk derecesi
 • Günün hangi saatinde duş alındığı
 • Kişilerin alışkanlıkları incelenmelidir.

Bireyler hayatları boyunca sıcak su ile duş almışsa bir anda buz gibi su ile duş almaları elbette ki mümkün değildir. Beden yaşanan inanılmaz değişim kapsamında büyük oranda hasta olacaktır. Üstelik bu durumun ortaya çıkmasına mevsimin yaz olması da kış olması da herhangi bir fark oluşturmayacaktır. Bunun için kişiler işe suyun sıcaklık değerini aşamalı olarak düşürerek başlamalıdır. Ilık sular da kimileri için soğuk sayılabilmektedir. Böylece kış aylarında da soğuk su ile hasta olmadan banyo yapılabilmektedir. Tabi duştan sonra saçların kurutulması gibi detaylara dikkat edilmelidir.

Soğuk Suyla Duş Almak Neye İyi Gelir?

Uzmanlar tarafından soğuk suyla yıkanmanın faydaları detaylı olarak incelenmektedir. Buna göre soğuk su ile duş alanlar;

 • Bağışıklık sistemlerini güçlendirmekte,
 • Nezle grip gibi hastalıklara karşı daha güçlü olmakta,
 • Metabolizmalarını hızlandırmakta,
 • Günlerini daha enerjik olarak geçirmekte,
 • Depresyona girme risklerini azaltmakta,
 • Erkeklerde testosteron hormonunun çalışma hızını artırmaktadır.
BENZER YAZILAR  Bağırsak Temizliği Nasıl Yapılır?

Saçlarının dökülmesinin önüne geçemeyenler için de duş duyunun soğutulması önerilmektedir. Çünkü yapılan araştırmalar soğuk su ile yıkanan saç köklerinin diğerlerine göre daha güçlü olduğunu ve dökülme oranlarının azaldığını ortaya koymaktadır. Duşlarını soğuk su ile yapan kişilerin ciltlerinin sıcak su ile yapanlara göre daha canlı olduğundan bahsetmek de mümkündür.

Soğuk Suyla Duş Almak Hasta Eder Mi?

Soğuk duşun kanıtlanan faydalarından sonra kişiler bu kez de soğuk duş hasta eder mi gibi konuları araştırmaktadır. Bu sayede bireyler daha garantili olarak hareket etmeye çalışmaktadır. Öncelikle duş suyunun soğuk olması genel manada tek başına hastalık nedeni değildir. Ancak;

 • Soğuk duşa alışkın olmayanlar,
 • Duş sırasında suyun derecesini ortalama olarak ayarlayamayanlar,
 • Duş sonrası bakımlarını ihmal edenler hasta olabilmektedir.

Burada kişiler için soğuk kelimesi her zamanki sıcaklık derecesinin bir derece azı manasına gelmektedir. Diğer türlü hasta olmamak neredeyse imkansızdır. Aynı şekilde duş sonrasındaki saç kurutma gibi bakımların atlanmadan yapılması gerekmektedir. Aksinin olduğu durumlarda hasta olmak riski yükselmiş olacaktır.

BENZER YAZILAR  Zalain Nedir? Ne İşe Yarar?

Soğuk Suyla Duş Almanın Zararları

Soğuk su ile duş almak pek çok yararından ötürü tercih edilmektedir. Bu durum soğuk suyla yıkanmanın zararları olmadığı manasına gelmemektedir. Uzmanlar özellikle çok soğuk olan;

 • Havuz sularından
 • Deniz sularından uzak kalınması gerektiğinden bahsetmektedir.

Belli derecelerin altında olan sularda bulunmak kişilerdeki kalp rahatsızlıklarını tetikleyebilmektedir. Her zaman ılık olan suların tercih edilmesi bu neden yüzünden önemlidir. Tabi daha önce de belirtildiği üzere insanların bebeklikten gelen alışkanlıkları da bu alanda belirleyicidir. Uzun zamandan beridir soğuk sularda bulunan kimseler ya da soğuk memleketlerde yaşayanlar için su derecesinin düşmesi çoğunlukla herhangi bir tehlike içermemektedir. Bundan ötürü herkes kendi durumuna göre hareket etmelidir.

Yorum Yap
Yazıyı Beğendiniz Mi?

Yazar Hakkında

Merhaba Ben Kübra.. Eczane hizmetleri bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yorum Yap