Thiocilline Krem Ne İşe Yarar?

Thiocilline Krem Ne İşe Yarar?
Thiocilline
1

Abdi İbrahim İlaç San. ve Tic. A. Ş. tarafından piyasaya sunulan antibakteriyel özelliklere sahip olan Thiocilline krem, genelde hekimlerin hastaları için tercih ettiği bir ilaçtır. Thiocilline krem nedir, Thiocilline krem ne işe yarar, nasıl kullanılır ve kullanılırken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir gibi soruların cevaplarını sizler için araştırıp derledik.

İçindekiler Tablosu

Thiocilline Krem Nedir?

Thiocilline krem, bir tüp içerisinde 5 gram beyaz renkli pomad olarak bulunup bu şekilde kullanıma sunulmuş olan ve gözdeki birçok iltihabi, mikrobik enfeksiyonları, yaralanmaları kontrol etmek için kullanılan bir göz  ve deri Bacitracin Topicalpomadıdır. Etken madde olarak içeriğinde Basitrasin ve Neomisin olan bu krem pek çok bakteriye karşı ciddi anlamda etkili bir antibiyotik özelliği taşır.

Thiocilline Krem Nerelerde Kullanılır, Ne İşe Yarar?

Thiocilline Krem, gözün ön tarafı ve göz çevresindeki bakterilerin neden olduğu enfeksiyonel durumların tedavisinde, gözdeki çeşitli iltihaplanmalarda, yara izlerinde, küçük kesik ve yanıklarda, mpetigo, egzama, kıl kökü iltihabı, çıban, apse, dolama ve tırnak eti iltihabı gibi deri ve doku iltihaplarında ve hayvan ısırıkları vakalarında kullanılır.  Gözlerimiz vücudumuzun en hassas organlarından olup dış etkenlere fazlasıyla açıktır ve mikrop kapıp enfeksiyon oluşmasına müsaittir.

BENZER YAZILAR  Saç Ekimi Merkezlerinin Özellikleri

Bu sebeple gözlerimizi hem korumalı hem de zarar gördüğü durumlarda doğru tanı ve ilaçlarla gereken tedavi ivedikle hassas bir şekilde yapılmalıdır. Thiocilline tam da bu gibi durumlar için geliştirilmiş bir kremdir. Gözün dış yüzeyinde oluşan enfeksiyon, yaralanma ve yanıklar için doktor tarafından tavsiye edildiği takdirde kullanılabilir.

Ayrıca bakteri kaynaklı tüm cilt rahatsızlıklarında kullanılmaktadır. Thiocilline Krem, birtakım bakterilerin oluşmasını durdurarak çalışmaktadı ve antibiyotik olarak bilinen bir ilaç sınıfına ait bir kremdir.

thiocilline-krem-ne-ise-yarar-1
Thiocilline Krem Ne İşe Yarar?

Thiocilline Krem Nasıl Kullanılır?

Öncelikle Thiocilline krem dahil hiçbir ilaç keyfi ve kontrolsüz bir şekilde kullanılmamalıdır. Her insan bedeni her ilaca aynı tepkiyi vermek durumunda değildir. İstenmeyen bir durumla karşı karşıya gelmemek için kesinlikle doktor tavsiyesine göre alınmalıdır. Thiocilline krem nasıl kullanılır sorusuna gelince, Kullanmadan önce eller dezenfekte edilmelidir. Etkilenen yüzeyin temiz olmasına dikkat edilmelidir. Eğer göz için kullanılacaksa alt göz kapağı aşağıya çekilerek iç tarafına bir miktar sıkılır. Doktor aksini söylemedikçe günde 3 ila 4 defa göze uygulanabilir.

Eğer deriye uygulanacaksa hastalık olan cilt üzerine tatbik edilir ve hassas bir şekilde yayılır. Cilt üzerinde kullanılan Thiocilline krem de doktor aksini söylemedikçe  günde 3 ila 4 kez uygulanır. Bölge steril bir bandajla kapatılır ve kremi uyguladıktan sonra eller yıkanarak arındırılır. Uygulanan tedaviden verim alabilmek için düzenli şekilde uygulamak gerekir. Tüm antibiyotikler gibi mümkün olduğunca aynı saatte kullanmak oldukça önemlidir. Doktor aksini söylemediği sürece bir haftadan daha uzun süre boyunca kullanılması önerilmez.

BENZER YAZILAR  Ayak Baş Parmak Şişmesine Ne İyi Gelir?

Thiocilline Krem Yan Etkileri

Thiocilline kremin, olası yaygın bir yan etkisi görülmesede, uzun süre kullanıldığı taktirde bazı sıkıntılara sebep olabilir. Uzun ve tekrarlanan kullanımların sonucunda mantar ya da farklı bakteriyel enfeksiyonlara sebep olabilir. Ayrıca döküntü, kaşıntı, yüz, dil ve boğaz bölgesinde şişlik, baş dönmesi ve nefes darlığı gibi alerjik reaksiyonlar da uzun süreli kullanımdan kaynaklanabilir. Doktor tarafından aksi söylenmedikçe Thiocilline krem uzun süre kullanılmaya devam edilmemelidir.  Beklenmedik durumlar ile karşılaşıldığında hassasiyet gösterilip kesinlikle bir doktora danışılması gerekir.Ayrıca doktor talimatının dışına çıkılmaması önerilir.

İlginizi Çekebilir – Rennie Duo Nedir? Ne İşe Yarar?

thiocilline-krem-ne-ise-yarar
Thiocilline Krem Ne İşe Yarar?

Thiocilline Krem Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu başlık altında vurgulanması gereken önemli noktalardan birisi Thiocilline krem de dahil hiçbir ilaç keyfi ve kontrolsüz bir şekilde kullanılmamalıdır.

Gebeler ve emzirme döneminde bulunan kadınların Thiocilline krem kullanılması sakıncalı olabilmektedir. Bu yüzden doktor onayı veya tavsiyesi olmadan kullanmamalıdır. İçeriğindeki maddelerden birine alerjisi olanların kullanması tavsiye edilmez. Ayrıca delinmeler neticesinde oluşan derin yaralar ve yüksek derecedeki yanıklarda Thiocilline krem kullanılmamalıdır. Antibiyotik içerikli bir krem olmasından dolayı viral rahatsızlıkları tedavi edemez.

BENZER YAZILAR  Biteral 500 Mg Nedir? Ne İşe Yarar?

Virüs veya mantar enfeksiyonlarında bir işe yaramaz. Ayrıca gereksiz yere antibiyotik kullanmak sakıncalıdır. Çok geniş cilt yüzeyinde oluşan rahatsızlıklarda ve ciddi cilt enfeksiyonlarında kullanılmamaktadır. Günmüzde kullanıcı yorumlarından dolayı en çok merak edilen konulardan biri de Thiocilline krem sivilce için kullanılır mı? İlaç kullanımı ve neticeleri kişiden kişiye farklılıklar göstereceği için kişi sivilceleri için kendi kendine bu kremi kullanmaya başlamamalıdır. Ancak hekim tavsiyesi üzerine kullanılması gerekmektedir.

Yazı Kaynakları
Prospektüs
Bacitracin Topical
How to use Bacitracin Ointment
Bacitracin vs. Neosporin: Which Is Better for Me?
Mechanism of Action
Bacitracin
What is the most important information I should know about bacitracin?
Neomycin Topical
Neomycin, Polymyxin, and Bacitracin Topical
How to use Neomycin SULFATE
What is the most important information I should know about neomycin?
Neomycin
Neomycin (Oral Route) Print

Merhaba Ben Gamze.. Sakarya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir