Mide Balonu Nedir? Mide Balonu İle Zayıflama Hakkında Merak Edilenler

Mide Balonu Nedir? Mide Balonu İle Zayıflama Hakkında Merak Edilenler
Mide Balonu faydaları
1

İçindekiler Tablosu

Mide Balonu Nedir?

Mide balonu nedir sorusu için cevap olarak, zayıflamak amacıyla uygulanan en kolay ve etkili işlemlerden biridir. Ameliyat olarak anılsa da esasen tam bir ameliyat değildir zira bu işlemde herhangi bir kesi olmaz fakat balon mideye endoskopik olarak yerleştirilir. Endoskopi ucunda bir kameranın olduğu ince bir hortumun ağızdan mideye girmesi ile midenin görüntülenmesi işlemidir. Bu esnada mideden ve on iki parmak bağırsağından biyopsi de alınabilir. Endoskopi esnasında herhangi bir kesi yapılması gerekmez.

İçerisinde sıvı bulunan bu balon sayesinde mide kapasiteniz küçülür ve daha az yemek yemeye başlarsınız. Balonun yerleştirilmesindeki amaç kişinin yeme kapasitesinin azalması ve bu şekilde zayıflamasıdır. Diğer zayıflama ameliyatlarının aksine bu işlem obezite cerrahisi kapsamında değerlendirilmez ve obezite hastalarına uygulanmaz. Cerrahi bir uygulama değildir ve morbid obezlerin iyileştirilmesi amacıyla uygulanmaz. Daha ziyade fazla kilosu olan ancak diyet ve egzersize rağmen kilo veremeyen kişiler için bu prosedür oldukça etlidir. Mide balonu ile zayıflama konusuna değinecek olursak;

Mide Balonu İle Zayıflama

Diyet ve spor yapmasına rağmen kilo vermekte zorlananlar mide balonu ile zayıflama imkanına erişebilirler. Cerrahi bir işlem olmamasına rağmen bu prosedürden sonra ciddi anlamda iştah kaybı yaşanacağı için hastalar yediklerinin kalorisine dikkat ederek ve bir egzersiz programı uygulayarak zayıflayabilir ve sağlıklarına kavuşabilirler.

Mide Balonu İle Kaç Kilo Verilir?

Hastaların en çok merak ettiği konulardan biri de budur. Esasen bu sorunun kesin bir cevabını vermek kolay değildir çünkü bu işlem de dahil olmak üzere kişinin vereceği kilo yaşına, egzersiz durumuna ve prosedürden sonra uygulayacağı diyet programına göre değişir. Ancak kişilerin toplam ağırlıklarının yaklaşık olarak % 10-15’ini vermeleri mümkündür. Örnek verecek olursak işlem esnasında 100 kilo olan biri işlemden sonra 6 ay içerisinde 75 kiloya düşebilir. İlk aylarda kilo verme hızı yavaş olsa da birkaç ay sonra iştah iyice kesildiğinde bu hız artar. Ancak bu süre zarfında bu işleme güvenmemek ve karbonhidrattan, rafine yağlı, abur cuburlardan fakir bir diyet uygulamak önemlidir. Her zayıflama programında olduğu gibi egzersiz asla ihmal edilmemelidir. Bu uygulama sonrası, kilonuza bağlı olarak, uzun vadede toplam ağırlığınızın %30 ila % 47 kadarını vermeniz mümkündür.

BENZER YAZILAR  Limonlu Su: Vücudunuz İçin Doğal Kaynak

Mide Balonu Faydaları

Mide balonu faydaları sadece kilo verme ile sınırlı değildir. Bu işlemden sonra daha çabuk doyacağınız için hızlı bir şekilde kilo verebilirsiniz ve bu işlem ayesinde mideniz daha geç boşalacaktır. Bu da tokluk hissine katkıda bulunur ve kan şekerinin hızlı bir şekilde yükselmesini engeller. Ayrıca bu işlem iştahınızı arttıran ve azaltan hormonal üzerinde de etkili olabilir. Diğer kilo verme işlemlerinde de olduğu gibi fazla kilolu insanlar bu operasyondan sonra reflü hastalığı, yüksek tansiyon, uyku apnesi, osteoartrit, tip 2 diyabet ve kalp hastalığı gibi sağlık sorunlarında da iyileşme olabilir.

 Mide balonu faydaları sayesinde fazla kilodan kaynaklanan hastalıklarda azalma ve iyileşme görülmesi de mümkündür. Bu etkisinden ötürü basit bir zayıflama işlemi olarak görülmez ancak obezite cerrahisi açısından morbid obezler için çok uygun değildir. Morbid obezlerde tüm mide ameliyatı gibi daha etkili tedaviler tavsiye edilir.

Mide Balonu Kimlere Uygulanabilir?

Öncelikle mide balonu için belirli bir yaş sınırı bulunur. Zayıflamak isteyen kişilerin başvurduğu bir uygulama olan mide balonu için yaş sınırı 16-75 yaş arasıdır. Bu işlem obezite cerrahisi kapsamında görülmekle beraber morbid obez hastalar için çok uygun bir yöntem değildir. Morbid obez hastalarda tüp mide ameliyatı gibi daha etkili tedavilerin uygulanması tavsiye edilir. Ayrıca bu tedavi için vücut kitle indeksinin en az 30 olması gerekir. Ayrıca tüp mide ameliyatı öncesi bir miktar kilo vermesi gereken hastalar da önce bu tedaviye alınabilirler. Fazla kilolu olmalarına rağmen bir türlü diyet ve sporla kilo veremeyen kişiler bu işlem için ideal adaylardır. Ayrıca obezite ameliyatları için riskli görülen hastalar da daha basit olan bu işlemden faydalanabilirler.

BENZER YAZILAR  Doğal Arı Ekmeği Nereden Alınır? - Toros Dağı Bal

Mide Balonunun Riskleri Ve Zararları

Mide balonunun riskleri ve zararları yok denecek kadar azdır. Esasen bu işlemden sonra mide bulantısı ve hafif ağrı dışında ciddi bir sorun görülmez. İşlemden hemen sonra hastaların üçte birinde bu tür hafif yan etkilerin görülmesi normaldir. Bu belirtiler zaten birkaç gün sonra kendiliğinden geçer. Bununla beraber işlem sonrası nadiren de olsa daha ciddi riskler de söz konusudur. İşlem sonrası kusmaya başlarsanız ve aşırı derecede karın ağrınız olursa mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Bu risklerinden biri de mide balonu patlaması olmasıdır. Bu balon patladığı takdirde sindirim sisteminde ilerleyerek tıkanıklığa neden olabilir. Bu nedenle mide balonu patlaması derhal cerrahi müdahale gerektiren ciddi bir komplikasyondur. Bu riske ek olarak, ciddi komplikasyonlar arasında akut pankreatit, mide duvarında delinme ve ülser bulunur.

Mide Balonu Ölüm Riski

Bu işlem esasen bir ameliyat değildir ve ölüm riski yüksek değildir. Ancak medikal her operasyonda olduğu gibi mide balonu da az da olsa ölüm riski içerir. Bununla beraber bu uygulama için bu risk oldukça düşüktür. Araştırmalar ve kanıtlar bu işlemde ölüm riskinin 10,000 kişide 1 olduğunu göstermektedir. Bu değer çok azdır ve bu konuda endişelenmenizi gerektirmez. Ayrıca bu işlemde risk grubunda olup olmadığınızı öğrenmek için doktorunuza danışabilirsiniz.

BENZER YAZILAR  Matcha Çayı Faydaları Nelerdir?

Mide Balonu Şikayetleri

İşlemden sonra hastaların özellikle ilk birkaç gün şikayetleri olabilir. Mide balonu şikayetleri arasında hafif ağrı ve mide bulantısı bulunur. Bu şikayetler genellikle birkaç gün içerisinde geçer fakat bazı hastalarda bu süre birkaç haftaya uzayabilir. Ancak işlem sonrası hastalar hastanede yatmadan eve dönebildikleri için işlem sonrası süreç görece rahattır. Bazı hastalarda mide bulantısına ek olarak hafif kramplar da olabilir. Ayrıca bazı durumlarda hastaların vücudu balonu reddedebilir. Bu gibi durumlarda balonun çıkartılması gerekecektir.

Merhaba Ben Kübra.. Eczane hizmetleri bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir